Koniec ery papierowych legitymacji w szkołach?

Papierowe legitymacje szkolne do lamusa? / Shutterstock

Szykują się duże zmiany w edukacji. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wdrożenie nowych legitymacji, wzorów świadectw czy arkuszy ocen. Czego możemy się spodziewać i kogo będą dotyczyć nowe zasady?

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki – projekt 

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, planowane jest wprowadzenie zmian w zakresie: nowych wzorów świadectw, szablonów legitymacji, arkuszy ocen czy innych oficjalnych dokumentów wydawanych przez placówki edukacyjne.

 Nowe legitymacje nie tylko dla uczniów szkół

 – Zmiana, o której mówimy od pewnego czasu, obejmuje szkoły publiczne na wszystkich poziomach, nie wyłączając przedszkolaków (z orzeczoną niepełnosprawnością) – tłumaczy Przemysław Przybysz, product owner w VULCAN. Jak dodaje: – Kwestia nowych wzorów legitymacji to bardzo duża zmiana, gdyż od września, kiedy rozporządzenie zacznie obowiązywać, nie będą już wydawane papierowe legitymacje szkolne. Zostaną one zastąpione eLegitymacjami, które od września będą się nazywać po prostu Legitymacją Szkolną i mLegitymacjami. W związku z powyższym szkoły będą zobowiązane do wydania wszystkim uczniom plastikowej wersji dokumentu, a także cyfrowej na telefon komórkowy. Na ten moment nie są nam znane koszty wyprodukowania dokumentu, ale zakładamy, że nie będą one ponoszone przez uczniów. Oczywiście dopuszczalny jest okres przejściowy, kiedy szkoły mogą wydawać legitymacje papierowe maksymalnie do 12 lipca 2024 r.

 Wzór nowej legitymacji szkolnej zawiera podstawowe informacje takie jak: numer dokumentu, imię, nazwisko oraz datę urodzenia posiadacza, nazwę i adres szkoły, informację o dyrektorze placówki, a także datę wydania. Ze wzoru usunięto podawany do tej pory numer PESEL.

Nazwy przedmiotów na świadectwie wypisywane przez szkoły 

Wzory świadectw szkolnych czy arkusze ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostały opracowane bez wyszczególnionych nazw przedmiotów. – Od tej pory na odwrocie świadectwa nie będą miały zdefiniowanej kolejności przedmiotów. Znajdzie się tam tylko informacja o ocenie z zachowania oraz religii/etyki. Wpisywanie nazw pozostałych przedmiotów, które uczeń realizował, będzie zadaniem szkoły. To nie jedyna zmiana. Różnice znajdziemy również w różnego rodzaju określeniach znajdujących się na świadectwie, które docelowo wpływają na autentyczność dokumentu. Podsumowując, w momencie, w którym zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie, będziemy zobowiązani do wdrożenia aż 25 nowych szablonów świadectw czy 11 szablonów arkuszy ocen. W związku z tym już dziś warto zapoznać się z tym, jak będą wyglądać dokumenty na nowym wzorze – kończy Przemysław Przybysz.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

pokaż więcej
Proszę czekać...