Narkotyki uznawane za leki – biznes z potencjałem w UE

Narkotyki na receptę w UE? / Shutterstock

Branża psychodeliczna to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Większe zainteresowanie wykazuje także Unia Europejska, która wezwała do  konsultacji w sprawie potencjalnego zastosowania substancji psychodelicznych w terapiach m.in. depresji lekoopornej czy PTSD.

Psychodeliki - narkotyki uznawane za leki

W ciągu ostatnich kilku lat, branża terapeutycznych substancji psychodelicznych zyskała na popularności i znacząco się rozwinęła. Coraz więcej ludzi interesuje się możliwościami zastosowania ich w leczeniu. Rosnące zainteresowanie terapeutycznymi właściwościami substancji psychodelicznych skłania wiele firm i instytucji do inwestowania w badania i rozwój, co z kolei zwiększa ich wartość.

Według Paytona Nyquvesta, prezesa i dyrektora generalnego Numinus Wellness, rynek usług w zakresie zdrowia psychicznego ma wzrosnąć do 538 miliardów dolarów do 2030 roku. Znaczna część tego finansowania – ponad 90% – ma pochodzić z rządowych usług zdrowotnych i prywatnych planów ubezpieczeniowych. Numinus jest notowany na giełdzie w Toronto, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie około 15 milionów USD. Chociaż nie jest to najwyżej notowana firma w tej branży, prym wiedzie Compass Pathways — firma, której badania doprowadziły do określenia psylocybiny jako „przełomowej terapii” — została wyceniona na 1,3 miliarda dolarów zaledwie miesiąc po wejściu na giełdę Nasdaq w 2020 roku.

Branża psychodeliczna jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących sektorów na rynku medycznym i terapeutycznym. Rosnąca wycena i rozwój tej branży wynikają z pozytywnych doniesień z badań naukowych oraz zwiększonego zainteresowania społeczeństwa w tym obszarze. 

Unia Europejska chce testować narkotyki w medycynie

Kilka tygodni temu Unia Europejska ogłosiła potrzebę konsultacji w sprawie zastosowania psychodelików w terapii. Członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili zaniepokojenie brakiem postępu rozwoju tej branży w Europie - w porównaniu z USA, Kanadą i Australią. Poprosili Europejską Agencję Leków (EMA) o "aktywniejszą rolę" i współpracę z Europejską Agencją ds. Leków, EMCDDA.

Decyzja Unii Europejskiej o rozpoczęciu konsultacji, daje nadzieję pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami psychicznymi.

Regulacje unijne

Największym wyzwaniem zarówno w badaniach, jak i terapii, jest to, że EMA reguluje same substancje, a nie terapie. EMA nie zatwierdza też leków, a jedynie dokonuje rekomendacji. Ostateczna decyzja leży po stronie wykonawczej UE, tj. Komisji Europejskiej. Jeśli zostaną one przyjęte, każde państwo członkowskie UE musi wprowadzić zgodne z nowymi przepisami regulujące te kwestie ustawy krajowe. EMA ogłosiła plany na spotkania robocze z udziałem interesariuszy jeszcze w tym roku, natomiast Komisja Europejska opublikuje strategię dotyczącą zdrowia psychicznego 7 czerwca.

Inwestorzy dostrzegają potencjał 

Sam Altman, CEO OpenAI, prezes start-upu, którego celem jest wykorzystanie pozytywnych wyników badań jakie leki psychodeliczne wykazały w badaniach klinicznych – i umożliwienie dostępu do nich ludziom cierpiącym na zaburzenia psychiczne i związane z używaniem narkotyków. Firma Journey Colab współpracuje z kliniką All Points North, w celu opracowania modelu podawania leków pacjentom, takich jak MDMA i psylocybina. Dużych inwestorów na świecie, interesujących się tą młodą branżą jest coraz więcej.

- Mimo tego, iż w Polsce substancje psychodeliczne wciąż pozostają nielegalne, zainteresowanie inwestorów tą branżą jest duże. Potencjał biznesowy potwierdzają wyceny spółek notowanych na NASDAQ czy ogólna wycena branż- mówi Aleksandra Maciejewicz z ONDARE.

Narkotyki w medycynie biznesowym hitem?

-Warto się zastanowić, czy nie jest to kolejna branża, w której stoimy z boku i obserwujemy jak szybko rozwija się za granicą czy chcemy dołączyć do dużych, światowych graczy. W Stanach Zjednoczonych, American Medical Association już przyjęło tymczasowy kod medyczny, który umożliwiłby pracownikom służby zdrowia ubieganie się o zwrot kosztów za świadczenie usług terapii psychodelicznej od stycznia 2024 r. Z kolei w Australii - w której od lipca psylocybina i MDMA będą mogły być przepisywane na receptę - otwierają się pierwsze kliniki medyczne poświęcone właśnie substancjom psychodelicznym. Idąc dalej, Wielka Brytania przyznaje paszporty innowacji MAPS za wspomaganą MDMA terapię PTSD, COMPASS Pathways za terapię psilocybinową COMP360 w leczeniu depresji odpornej na leczenie, a także firmie Small Pharma za SPL026, będący preparatem DMT do leczenia pacjentów cierpiących na duże zaburzenie depresyjne. Rząd brytyjski hojnie finansuje również badania w tym zakresie, przykładowo przeznaczając 1,5 miliona funtów na badania fazy III na rzecz Awakn i ich terapię wspomaganą ketaminą w leczenie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Czy Polska może się pojawić na tej mapie? – dodaje Maciejewicz.

Źródło: ONDARE

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...