Ministerstwo Aktywów Państwowych: zatrzymać spadek wydobycia węgla

Znów wydobycie węgla? / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Należy zatrzymać spadek wydobycia węgla, jeśli nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, aby minimalizować import – powiedział w środę w Katowicach wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Marek Wesoły.

Polityka energetyczna – jakie cele? 

Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego na poświęconej górnictwu sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach był pytany o inwestycje w branży.

Wesoły zwrócił uwagę na złożoność uwarunkowań sektora, w tym kryzys energetyczny, przyspieszenie transformacji, wyrażając przekonanie, że wobec nich – trzeba go bronić. Przypomniał, że najnowsze okoliczności wpłynęły na aktualizację Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r.

Zbyt szybka transformacja?

„My (...) na kwestie węgla patrzymy przez pryzmat tego, żeby każdy Polak miał stały dostęp do energii elektrycznej, żeby nie zdarzyła się sytuacja, w której bylibyśmy uzależnieni od dostaw energii z zewnątrz” – zapewnił.

„Bo zbyt szybka transformacja, zbyt szybkie odejście od węgla, brak przygotowania energetyki zastępczej, czyli atomu, ewentualnie technologii wodorowych w przyszłości, będzie powodowało, że żeby dostarczyć Polakom energię, będziemy musieli tę energię kupić. Co oznacza, że będziemy uzależnieni od innego państwa, które będzie dostarczało nam coś, co do życia dzisiaj jest niezbędne” - tłumaczył wiceminister.

„Więc my dzisiaj patrzymy na węgiel, jak na surowiec, który daje nam bezpieczeństwo i czas na przygotowanie się do wytworzenia nowych źródeł, które będą w naszym posiadaniu, o których będziemy decydować: taką energetyką jest energetyka jądrowa w tej części Europy. Bo sama fotowoltaika czy wiatraki to nie ta część geograficzna Europy. (…) Bez stabilnej podstawy energetycznej mielibyśmy olbrzymie kłopoty” – przypomniał wiceminister.

UE zwykle mało przychylna wobec węgla 

Wskazał, że inwestycje w górnictwie wiążą się z „delikatną materią”. „Bo mamy podpisaną umowę społeczną, złożoną w Unii Europejskiej do notyfikacji - pewne decyzje o odchodzeniu od węgla. Dlatego dziś, jeśli mówimy o inwestycjach w górnictwie, to mówimy po wybuchu wojny o inwestycjach, które przede wszystkim zatrzymają spadek wydobycia węgla w najbliższych latach” – uściślił wiceminister.

„To pojawiło się w projekcie aktualizacji Polityki Energetycznej Państwa, bo zależy nam bardzo, aby zminimalizować import węgla do Polski. Widzimy, że to zapotrzebowanie jest ogromne, nie tylko Polski, ale wielu krajów Europy, że był problem z tym importem, że jakość węgla sprowadzanego z innych kontynentów m.in. do Polski jest gorsza, niż jakość naszego rodzimego węgla” - akcentował.

Podkreślił, że sytuacja na rynku węgla energetycznego w ostatnim sezonie grzewczym była nadzwyczajna i import był konieczny, ale obecnie jest czas na wnioski. „Wydaje nam się, że w tych okolicznościach należy przede wszystkim zatrzymać (spadek wydobycia – PAP), jak nie zwiększyć wydobycie na najbliższe lata po to, abyśmy minimalizowali import” – powtórzył wiceszef MAP.

Niełatwa transformacja energetyczna 

„Nasz surowiec i funkcjonowanie naszych zakładów górniczych jest dla nas zdecydowanie ważniejsze i ono będzie ważne dla nas jeszcze przez wiele lat. A to, co nas determinuje to to, że Europa dzisiaj nie obraża się na węgiel importowany. Nie ma ograniczeń w postaci ceł, dokładnego badania śladu emisji metanu czy CO2. Nikt nie zastanawia się, że te miliony ton, które płynęły do Europy, to również zanieczyszczenia przez sam transport” – zastrzegł.

Zwracając uwagę, że kluczowe jest odchodzenie od węgla w kontekście nie tyle samej Europy, co całej planety podkreślił, że działania z tym związane nie powinny skutkować przenoszeniem emisji poza kontynent.

„Dlatego my dzisiaj w Polsce patrzymy przez zupełnie inny pryzmat. (…) Oczywiście mamy to (perspektywy zwiększenia wydobycia – PAP) ograniczone, bo tego węgla z minuty na minutę wydobyć 10 milionów ton więcej się nie da, a cała nagonka na węgiel, która została wytworzona, powoduje wiele perturbacji: pracowniczych, inwestycyjnych, finansowych” – przypomniał.

„Jest mnóstwo przeszkód, ale my patrzymy na węgiel dzisiaj jako na bezpieczeństwo - będziemy go wydobywać. A co do inwestycji, to przede wszystkim te krótkoterminowe. Długoterminowe przygotowujemy tam, gdzie to będzie ekonomicznie i prawnie uzasadnione” – skonkludował Marek Wesoły. (PAP)

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

pokaż więcej
Proszę czekać...