Zatory płatnicze – czy jest na to sposób?

Zatory płatnicze - czy technologia pomoże?

Ponad 88 proc. firm w Polsce skarży się, że ich kontrahenci nie regulują swoich należności w terminie, a na płatności opóźnione o co najmniej miesiąc czeka już ponad 60 proc. przedsiębiorstw. Czy problemu zatorów płatniczych można się pozbyć przy pomocy rozwiązań informatycznych?

Prawie wszystkie firmy w Polsce zmagają się z problemem przeterminowanych płatności

Brak wpłat na firmowe konto może zagrozić stabilności finansowej przedsiębiorcy i uniemożliwić terminową realizację zobowiązań.

Niepokojące dane na temat kondycji płatniczej polskich firm przyniosło badanie Skaner MŚP, przeprowadzone dla BIG InfoMonitor. W pierwszym kwartale 2023 r. najwięcej zaległości miały przedsiębiorstwa handlowe i transportowe, a wśród ich przyczyn eksperci wymieniają m.in. inflację, wysokie ceny paliwa i energii oraz wyższy koszt obsługi kredytów. Dla 47 proc. firm oznacza to oczekiwanie na płatności, których termin upłynął nawet dwa miesiące wcześniej.

- Uzyskanie od klientów i kontrahentów terminowych wpłat za dostarczone towary lub wykonane usługi ma kluczowe znaczenie dla płynności finansowej firmy. Jeśli środki nie wpłyną na konto, przedsiębiorca może nie być w stanie zapłacić swoim pracownikom, ani uregulować zobowiązań wobec skarbówki czy ZUS - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group. 

- Oczywiście, za kłopotami wielu firm stoją przyczyny makroekonomiczne lub chociażby pogorszenie koniunktury w niektórych sektorach gospodarki, ale przynajmniej część problemów z płatnościami można rozwiązać przy pomocy środków technicznych. Im łatwiej dokonać przelewu, tym większa szansa, że zostanie on zrealizowany w terminie - dodaje Pulkiewicz. 

Czym jest technologia OCS ?

Pomocna może być w tym zakresie m.in. technologia OCS (Online Collection Services), która pozwala dodawać na fakturach linki lub kody QR do płatności. Można je umieszczać na dokumentach papierowych oraz elektronicznych, w tym także fakturach ustrukturyzowanych, przesyłanych do powstającego właśnie w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). 

- Największą korzyścią rozwiązania OCS jest możliwość znacznego przyspieszenia przelewu, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych dotyczących płatności. Co więcej, funkcja ta jest darmowa dla płatników i może być wykorzystana do obsługi płatności odroczonych w czasie - tłumaczy Krzysztof Pulkiewicz. - OCS dysponuje własnym interfejsem, ale może też współpracować z API wielu komercyjnych programów płatniczych lub księgowych. Środki przelane przy pomocy linku lub kodu wpływają bezpośrednio na rachunek wystawcy dokumentu księgowego - dodaje.

Dla kogo technologia OCS ?

Płatności OCS przeznaczone są dla dużych organizacji, generujących każdego roku tysiące faktur, a także dla średnich i małych przedsiębiorstw. Ich funkcjonalność nie ogranicza się jednak wyłącznie do transakcji B2B. Można ich używać także do płatności jednorazowych (np. podczas zakupów online), opłacania cyklicznych rachunków lub abonamentów, a nawet… mandatów.

Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...