Branża robotyki – trendy na 2023 r.

Robotyka / Shutterstock

Po pandemicznej stagnacji rynek robotyki wrócił na ścieżkę dynamicznych wzrostów. W 2021 roku na świecie zainstalowano rekordową liczbę 517 tys. robotów przemysłowych. 

Zapotrzebowanie na roboty wzrośnie

Większość sektorów boryka się z problemem braków kadrowych i trend ten będzie się utrzymywać również przez najbliższe miesiące. Szacuje się, że do 2030 roku nawet 85 mln stanowisk może być nieobsadzonych, co ma hamować wzrost gospodarczy i wymuszać na firmach szukanie skutecznych alternatyw. 

– To trend wyraźnie dostrzegalny również na polskim rynku, na którym firmy muszą zwiększać swoją elastyczność, aby zachować konkurencyjność – mówi Beata Syczewska, dyrektorka biznesu Robotyki ABB w Polsce. – Z jednej strony od pracownika wymaga się interdyscyplinarności w niespotykanym wcześniej zakresie i szybkiego nabywania kompetencji.

Sztuczna inteligencja i technologie autonomiczne 

Technologie autonomiczne ułatwiają programowanie i sterowanie robotami, pomagają też w ich utrzymaniu. Dzięki prostszej obsłudze, przedsiębiorstwa chętniej dokonają swojej pierwszej inwestycji w automatykę, szczególnie gdy nie wymaga to skomplikowanej na pierwszy rzut oka implementacji z dwuramiennym robotem w roli głównej. Przykładem są Autonomiczne Roboty Mobilne (AMR), które już teraz w wielu zakładach usprawniają logistykę. Trend ten będzie się pogłębiał. Technologie autonomiczne pozwolą bowiem odejść wytwórcom od tradycyjnej linii produkcyjnej na rzecz zintegrowanych, modułowych gniazd produkcyjnych, jednocześnie optymalizując dostawę komponentów. 

W tym roku również sztuczna inteligencja odegra istotną rolę w „przyswajaniu” robotyki. Systemy AI, rozwijające np. uchwyt robota, czy też zaawansowane systemy wizyjne, pomogą w realizowaniu bardziej złożonych zadań przy mniejszym wysiłku (i poświęconym czasie) ze strony operatora.

– Szybkie programowanie pod szybko zmieniające się potrzeby, zwiększy także zakres tych zadań. Systemy sterujące robotem są stale upraszczane. Tworzone będą sieci wykorzystujące otwarte platformy, umożliwiające integrację urządzeń i oprogramowania pochodzącego od różnych producentów – dodaje Beata Syczewska. 

Postępująca współpraca między branżą a środowiskiem naukowym

80 proc. specjalistów z branży edukacyjnej uważa, że robotyka i automatyzacja będą kształtować przyszłość. Więcej firm inwestujących w aplikacje zrobotyzowane to większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę. „Wykwalifikowaną”, czyli jaką konkretnie? W jakim zakresie i jak powinna być szkolona, aby mogła sprawnie obsługiwać konkretne rozwiązania w ich naturalnym środowisku? Szkoły i uczelnie same nie odpowiedzą na te pytania, dlatego 2023 rok ma stać pod znakiem zacieśniania współpracy między nauką i robotycznym biznesem. 

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...