Europa importuje drogą morską rekordową ilość rosyjskiego LNG

rosyjski lng import
Europa importuje rekordową ilość rosyjskiego gazu drogą morską, co pokazuje, że nie pozbyła się ona całkowicie zależności od niego, nawet jeśli transport rurociągami został znacząco wstrzymany - zauważa we wtorek "Financial Times".

Import rosyjskiego gazu LNG wzrasta o połowę

Import rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG), który jest zwykle przewożony dużymi gazowcami, wzrósł od stycznia do października tego roku o 42 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku. Rosyjski LNG stanowił w tym okresie 16 proc. europejskiego importu drogą morską. Choć łączna ilość 17,8 mld metrów sześc. stanowiła ułamek 62,1 mld metrów sześc. gazu transportowanego w tym czasie rurociągami, to jednak pozostawia Europę narażoną na szantaż energetyczny Władimira Putina - wskazuje "FT".

Czy Putin może powtórzyć szantaż gazowy w wersji LNG?

"Pewnego dnia Putin może się obudzić i powiedzieć: +przestaniemy wysyłać LNG do Europy+, zmuszając region do kupowania na jeszcze droższym rynku spotowym" - mówi Anne-Sophie Corbeau, badaczka z Centrum Globalnej Polityki Energetycznej na Uniwersytecie Columbia. Jak dodaje, Rosja mogłaby również przekierować ładunki do krajów cierpiących na niedobór LNG, takich jak Bangladesz i Pakistan, sprzedając je po niskich cenach, aby "osiągnąć korzyści polityczne" i "wywrzeć presję na Europejczyków". "To bardzo ważne, aby nie zapominać, że wiele krajów cierpi, ponieważ nie stać ich na LNG" - mówi.

Niepełne sankcje na rosyjski gaz

"FT" przypomina, że Europa nie nałożyła sankcji na rosyjski gaz ze względu na jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego niektórych państw. Kreml wykorzystał to, stopniowo zmniejszając przepływ gazu przez rurociągi po inwazji na Ukrainę, podnosząc ceny i napędzając kryzys kosztów utrzymania na kontynencie.

Przepływ gazu przez Gazociąg Jamalski, który przebiega przez Polskę, został wstrzymany od maja, a latem Rosja odcięła przepływ przez gazociąg Nord Stream 1 do Niemiec. Następnie doszło tam do eksplozji, co według niektórych krajów europejskich było celowym aktem sabotażu. Rosja zagroziła również ostatnio ograniczeniem dostaw do Europy Zachodniej przez jedyny rurociąg, który wciąż łączy ten region przez Ukrainę.

Według danych brukselskiego think tanku Bruegel, import gaz rurociągami z Rosji jest teraz o prawie 80 proc. mniejszy w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Aby wypełnić lukę, Europa, która w 2021 roku sprowadziła z Rosji 155 mld metrów sześc. gazu ziemnego, w tym LNG, zaczęła kupować LNG z innych źródeł. W okresie od stycznia do października zaimportowała globalnie rekordową ilość 111 mld metrów sześc. LNG - wynika z danych Refinitiv, co oznacza wzrost o prawie 70 proc. rok do roku. Import z Rosji w tym okresie wyniósł 17,8 mld metrów sześc., co oznacza wzrost o 42 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, przy czym niemal w całości trafił on do Francji, Belgii, Hiszpanii i Holandii.

Rosja wśród największych eksportów LNG

Od 2017 roku Rosja utrzymuje się w pierwszej trójce największych eksportów LNG do Europy, a jej udział w ostatnich trzech latach wynosił ok. 20 proc. Według Refinitiv, Rosja w tym roku jest drugim największym źródłem LNG dla Europy, ale jej udział, pomimo rekordowego importu, spadł do 16 proc., ponieważ Europa kupiła więcej LNG z USA i jego udział wzrósł do 42 proc. Katar był trzecim największym dostawcą LNG do Europy, odpowiadając za 13,7 proc. importu.

Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...