Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych

Linie kablowe podziemne
Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?

Negatywne strony linii napowietrznych

Pomimo wielu zalet linii napowietrznych, nie ulega wątpliwości, że mocno ingerują one w estetykę krajobrazu. Tymczasem atrakcyjność terenu to obecnie jeden z istotniejszych czynników we współczesnej urbanistyce, mający wpływ na popyt na rynku nieruchomości. Może być to poważny argument w dyskusji o przyszłości terenów miejskich i podmiejskich, a nawet obszarów niezurbanizowanych. Z czego zatem wynika fakt, że do tej pory dominowały linie napowietrzne? Głównie z wyższego kosztu – do wybudowania linii podziemnych konieczny jest wykop, przekop lub przewiert oraz zastosowanie kabli o odpowiedniej konstrukcji, która jest dużo bardziej złożona niż w przypadku linii napowietrznych. Dziś jednak podejście do infrastruktury zmienia się, a linii elektroenergetycznych prowadzonych pod powierzchnią przybywa.

Bezpieczeństwo linii podziemnych

– Sieci kablowe prowadzone pod ziemią są bezpieczniejsze: chronione przed niekorzystnymi, zmiennymi warunkami atmosferycznymi czy zwarciami. Ryzyko związane z porażeniem jest dużo mniejsze niż w przypadku linii napowietrznych. – tłumaczy Marcin Przepiórka z ILF Polska. Jak dodaje: – Linie podziemne to dobry pomysł także w inwestycjach, w których warunki techniczne uniemożliwiają zastosowanie tych napowietrznych. To na przykład miejsca, w których występują pyły czy gazy żrące, biegnące nad dużymi zbiornikami wodnymi czy obszary gęsto zabudowane.

Mniejsze narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne pozwala także obniżyć ryzyko ewentualnych awarii – spowodowanych np. burzami, wichurami czy mrozami. Choć samo stworzenie podziemnej infrastruktury jest kosztowne, to rzadsza konieczność napraw pozwala docelowo równoważyć tę różnicę.

 Linia podziemna łatwiejsza  do rozbudowy

Przebudowa linii napowietrznych na kablowe niesie za sobą jeszcze jedną zaletę. Warto od razu myśleć o przyszłych potrzebach i możliwościach infrastruktury, aby dostosowanie jej do zmieniających się okoliczności nie wiązało się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Linia podziemna stwarza łatwiejsze warunki do rozbudowy w przypadku zwiększonego poboru energii.

Rozwój technologii sprawia, że z czasem zarówno koszty budowy, jak i eksploatacji obu typów linii będą się równoważyć. W osiedlach mieszkaniowych coraz częściej będziemy spotykać linie podziemne, a takie podejście w nowoczesnej urbanistyce stanie się standardem.

Źródło: ILF CONSULTING ENGINEERS POLSKA

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...