Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę

Indeksy w USA notują spadki w związku z inwazją Rosji na Ukrainę / EPA/PAP
Indeksy W USA idą w dół, podobnie jak notowania w Europie. Inwestorzy śledzą informacje z Ukrainy, gdzie w czwartek rosyjskie wojska dokonują inwazji. Umacniają się obligacje i dolar, w górę idą ceny energii.

Reakcja amerykańskiej giełdy na wojnę na Ukrainie

Indeks S&P 500 idzie w dół o 1,35 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 1,94 proc., a Nasdaq Comp. spada o 0,91 proc.

DJI znajduje się w korekcie, z 12-proc. spadkiem od szczytu na początku roku. S&P 500 jest 14 proc. poniżej rekordu z 3 stycznia, a notowania indeksu Nasdaq weszły w rynek niedźwiedzia. Spółki technologiczne straciły od początku roku ponad 3 biliony dolarów kapitalizacji rynkowej.

Rynki reagują na inwazję Rosji na Ukrainę - ceny akcji w dół

W dół idą duże spółki IT - Apple spada o 2 proc., Meta o 1,5 proc. - od wrześniowego szczytu spółka straciła ponad 50 proc.

Akcje banków notują jedne z największych spadków, przy czym Bank of America traci 4,5 proc., a Bank of New York Mellon spada o 3,5 proc. W dół idą również firmy wrażliwe na zawirowania koniunktury gospodarczej na świecie - Delta Air spada o 4 proc., a operator linii wycieczkowych Carnival idzie w dół o 3 proc.

Akcje spółek wzrostowych stały się niesamowicie przewartościowane. Na rynkach panowało poczucie, że mamy do czynienia z intensywną spekulacją i bańką w sektorze IT” - powiedział Eric Diton, prezes i dyrektor zarządzający The Wealth Alliance.

"To nie jest moment, w którym można przystąpić do kupowania przecenionych aktywów, ponieważ ze względu na ryzyko geopolityczne niezmiernie trudno jest powiedzieć, kiedy spadki się zakończą" - powiedziała Ivana Delveska, dyrektorka ds. inwestycji w SPEAR Invest.

Ebay spada o 4 proc. przed sesją. Przychody spółki w IV kw. 2021 r. wyniosły 2,61 mld USD, zgodnie z konsensusem.

„To straszne – dyplomacja zawiodła. Wielu inwestorów obawiało się tego i ostatnio było to widać na giełdzie. Chociaż bezpośredni wpływ gospodarczy na Stany Zjednoczone jest ograniczony, ponieważ powiązania handlowe między USA a Rosją są stosunkowo ograniczone, to sytuacja może uderzyć w Europę zauważalnie mocniej. Jest to szczególnie możliwe ze względu na przewidywalny wzrost cen energii” – powiedzieli analitycy Eugen Keller i Sebastian Sachs z Metzler Capital Markets.

„Rynki teraz wyceniają dalszą eskalację militarną na Ukrainie. Wyprzedaż będzie zatem kontynuowana. Spodziewamy się, że zmienność wzrośnie w nadchodzących tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów dobrych nerwów. Zobaczymy ucieczkę w rzekomo bezpieczne obligacje rządowe, złoto, a przede wszystkim gotówkę – przynajmniej tymczasowo” – powiedział Norbert Frey, szef zarządzania portfelem w Fuerst Fugger Privatbank.

W środę Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 464 punkty, czyli 1,38 proc. i wyniósł 33.131,76 pkt. To piąty spadkowy dzień tego indeksu z rzędu. S&P 500 na koniec dnia stracił 1,84 proc. i wyniósł 4.225,51 pkt. Indeks jest już 12 proc. poniżej rekordowego poziomu z 3 stycznia, co oznacza, że znajduje się w strefie korekty. Nasdaq Composite spadł o 2,57 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.037,49 pkt. Indeks jest 18 proc. poniżej historycznego szczytu z listopada 2021 roku.

Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 35,17 pkt.

Reakcja europejskich giełd i rynków na inwazję militarną na Ukrainie

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 3,95 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 4,28 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 3,69 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 3,3 proc.

Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 spada o 3,53 proc.

Mocna przecena dotyczy m.in. akcji banków, spółek technologicznych, firm użyteczności publicznej i producentów towarów konsumpcyjnych.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 21 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 11 proc. Commerzbank traci 10,5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 13 proc. Erste Bank zalicza zniżkę o 10,5 proc.

Akcje postrzegane przez rynek jako mające ekspozycję na Rosję spadają. Polymetal International spada o 44 proc., Rolls-Royce o 13,5 proc., a Uniper o 15,5 proc.

Benchmarkowy wskaźnik MSCI Asia Pacific poleciał w dół aż o 2,8 proc. - do najniższego poziomu od XI 2020 r. Japoński Nikkei 225 stracił 1,81 proc. po powrocie inwestorów na rynki w tym kraju po środowej przerwie. Topix zniżkował o 1,2 proc. Chiński wskaźnik Shanghai Composite Index zakończył sesję na minusie o 1,69 proc.

Dolar umacnia się o 1,22 pkt. wobec koszyka walut do 97,35 pkt.

Eurodolar osłabia się o 1,46 proc. do 1,1144.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,24 proc. do 115,35.

Kurs funta zniżkuje o 1,66 proc. wobec dolara do 1,3318.

Rubel osiągnął rekordowo niski poziom w stosunku do dolara, a Bank Rosji zapowiedział, że przeprowadzi interwencje na rynku walutowym.

Rentowność 10-letnich UST spada o 9 pb do 1,9 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 9 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 38 pb, natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 158 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 8 pb do 0,15 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 97,17 USD za baryłkę, po wzroście o 5,55 proc., kwietniowe futures na Brent idą w górę o 6,4 proc. do 103,05 USD/b.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 42 proc. do 122 euro za megawatogodzinę. Ceny węgla Rotterdam na giełdzie ICE rosną o 20,5 proc. do 155 USD za tonę.

Rosną ceny metali. Srebro zwyżkuje o 0,8 proc. do 24,81 USD za uncję, a złoto idzie w górę o 1,3 proc. do 1.935 USD za uncję. Złoto osiągnęło najwyższy poziom od września 2020 roku.

Najmocniej jednak drożeje aluminium i nikiel, których poważnym producentem jest Rosja. Cena aluminium na LME wzrosła w czwartek do rekordowego poziomu, przekraczając poprzedni szczyt z 2008 r. Nikiel na LME zyskał ponad 3 proc. i osiągnął najwyższe notowania od dekady.

Inwazja Rosji na Ukrainę

Ukraińska Straż Graniczna podała w komunikacie, że rosyjskie pojazdy wojskowe wkroczyły do obwodu kijowskiego przez północną granicę z Białorusią. Rosyjskie śmigłowce przeprowadziły atak na lotnisko wojskowe w Hostomelu w obwodzie kijowskim. Władze ukraińskie donoszą również o ataku od strony południowej – z lądu od strony anektowanego Krymu oraz w kierunku Odessy od strony Morza Czarnego.

Wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – poinformował na Facebooku przedstawiciel ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – poinformowała straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Rosją.

UE nałoży na Rosję najcięższe sankcje w historii - zapowiedział z kolei w czwartek w Brukseli wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

W piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...