Rząd chce rozpocząć realizację programów z Krajowego Planu Odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE

Rząd chce rozpocząć realizację programów z Krajowego Planu Odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE / EPA/PAP
Wkrótce mają ruszyć pierwsze przetargi m.in. w obszarze rolnictwa w ramach realizacji programów z Krajowego Funduszu Odbudowy- poinformował w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Programy te mają być na razie finansowane z budżetu, choć rząd liczy na zrefinansowanie ich w przyszłości przez UE.

Co dalej z  budżetem na realizację Krajowego Planu Odbudowy?

Premier spotkał się w piątek w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Po spotkaniu został zapytany o szanse na odblokowanie pieniędzy w unijnego Funduszu Odbudowy. KE do tej pory nie zaakceptowała przedstawionego przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, który opisuje sposób wydatkowania środków z Funduszu.

Kością niezgody ustawa o sądownictwie dla otrzymania funduszy w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Komisja oczekuje m.in. zmian w ustawach o sądownictwie, w tym reformy systemu dyscyplinowania sędziów (chodzi głównie o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego). W Sejmie na rozpatrzenie czekają trzy projekty ustaw w tej sprawie: złożony przez PiS, prezydencki oraz przygotowany przez stowarzyszenie sędziów Iustitia i złożony wspólnie przez KO i Lewicę.

Premier poinformował, że obecnie trwają rozmowy dotyczące ewentualnych zmian w projekcie Andrzeja Dudy. "On może być (...) zmodyfikowany za zgodą pana prezydenta przez większość parlamentarną i taki dialog się odbywa, natomiast ja nie spodziewam się i nawet nie sądzę, że ktoś tutaj w Brukseli powinien spodziewać się, że będą tam wprowadzane dodatkowe elementy, które mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom ze strony Brukseli" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zastrzegł zarazem, że zarówno rozwiązania zawarte w projekcie prezydenckim, jak i złożonym przez PiS, zakładają reformę wymiaru sprawiedliwości, którą obóz rządzący planował od "co najmniej półtora roku". "W ramach tej reformy również planowaliśmy zlikwidowanie na przykład Izby Dyscyplinarnej. To, że dzisiaj oczekiwania Komisji Europejskiej w tej sprawie zbiegają się z oczekiwaniami Komisji Europejskiej, to można powiedzieć, że akurat tak szczęśliwie się złożyło. To bardzo dobrze, ale żadnych kolejnych kroków i propozycji dalej idących po naszej stronie nie radziłbym się komukolwiek w Brukseli spodziewać" - zaznaczył szef rządu.

Polska przystępuje do realizacji programów z Krajowego Funduszu odbudowy bez zatwierdzenia budżetu przez KE, licząc na ich refinansowanie

Premier Morawiecki poinformował ponadto, że Krajowy Plan Odbudowy został już de facto uruchomiony - w Polsce. "My już przystąpiliśmy do krajowego programu odbudowy - przekazałem zlecenie ministrom do projektowania odpowiednich programów zgodnych z wcześniej uzgodnionymi programami w ramach KPO i występowanie z realnymi działaniami, to znaczy pierwsze przetargi wkrótce ruszą, czy to w obszarze rolnictwa, np. program przetwórstwa rolnego albo retencja wodna (...) i wiele innych. One ruszają mniej więcej zgodnie z naszym harmonogramem" - powiedział premier.

Dodał, że pieniądze na te cele zostały zabezpieczone, ale - jak zaznaczył - rząd wciąż liczy na pozyskanie środków z Funduszu Odbudowy, które zrefinansują wydatki poniesione na realizację programów z KPO. "Nie ma we mnie niepokoju, że te pieniądze do Polski nie trafią" - zapewnił.

Premier przebywa w Brukseli od czwartku. Uczestniczy w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska; wziął także udział w nieformalnym spotkaniu członków Rady Europejskiej na temat aktualnej sytuacji związanej z Rosją i Ukrainą.

autorzy: Marta Rawicz, Grzegorz Bruszewski

Opracowanie: Paulina Karpińska, redaktor serwisu Infor.pl

PAP
rozwiń więcej
Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...