"Polski system podatkowy wydaje się być przyjazny dla podatnika"

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Tak uznał na początku października 2010 r. Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 17887. Gratulując Ministrowi Finansów dobrego samopoczucia warto przytoczyć argumenty, które wskazał na poparcie tej dość ryzykownej tezy.

Zdaniem resortu finansów nasz system podatkowy cechuje się „relatywnie niskimi obciążeniami podatkowymi oraz szeregiem rozwiązań proceduralnych, których celem jest ochrona praw podatnika i obniżanie kosztów wypełniania zobowiązań podatkowych”.

Minister przypomniał, że Ordynacja podatkowa przewiduje szereg instytucji, które istotnie usprawniają wypełnianie zobowiązań podatkowych. Są to m.in.:
- możliwość składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej,
- wydawanie indywidualnych i ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego,
- instytucja wstrzymania wykonania decyzji podatkowej w czasie trwania postępowania odwoławczego oraz postępowania przed sądem administracyjnym,
- instytucja zawiadomienia podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli oraz wprowadzenie sześciomiesięcznego terminu na wszczęcie postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej,
- wprowadzenie obniżonej stawki odsetek od zaległości wynikających z korekt deklaracji złożonych przez podatnika z jego własnej inicjatywy – bez jakichkolwiek działań organu podatkowego,
- liberalizacja formy zapłaty podatków przez mikroprzedsiębiorców.

Minister nie wspomniał niestety, że każda z tych instytucji prawnych rodzi w praktyce szereg wątpliwości, czego dowodem są niejednolite interpretacje i orzecznictwo.

Zdaniem Ministra Finansów trudno zgodzić się z opinią, że Ordynacja podatkowa jest wyjątkowo skomplikowana, a wymagania stawiane przedsiębiorcom nadmierne. „Stale wprowadzane zmiany, a także coraz przychylniejsze opinie przedsiębiorców na temat polskiej administracji skarbowej przeczą takim stwierdzeniom.”

Trudno ukryć zdziwienie czytając, że stale wprowadzane zmiany świadczą o dobrej jakości polskiego prawa i są powodem zadowolenia adresatów tych norm. Osoby znające Ordynację podatkową podkreślają, że liczba odesłań wewnętrznych, czyni tą ustawę wyjątkowo trudną w odbiorze.

Zdaniem Ministra oprócz Ordynacji podatkowej „także polski system materialnego prawa podatkowego przewiduje szereg praktycznych rozwiązań dedykowanych małym i średnim przedsiębiorcom”.

Minister wymienia tu przykładowo:
- zryczałtowane formy opodatkowania przychodów,
- możliwość ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych przez podatników będących osobami fizycznymi, przy zastosowaniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów zamiast ksiąg rachunkowych,
- kwartalne opłacanie zaliczek czy zwolnienie podmiotowe i metodę kasową w VAT.

Minister przypomniał, że ze zwolnienia podmiotowego z VAT będą mogli w 2011 roku korzystać ci podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej (bez kwoty VAT) nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym (czyli 2010) kwoty 150 000 zł.

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Rachunkowość – będą zmiany „na poziomie” UE

Obecnie nie jest przewidywane podjęcie przez Ministerstwo Finansów inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy o rachunkowości w zakresie uproszczeń dotyczących rozwiązań dla małych i średnich podmiotów gospodarczych. Nie będzie też zmieniony limit przychodów (1.200.000 euro), zobowiązujący osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Aktualnie trwają prace w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie Unii Europejskiej. W ramach projektu modernizacji i uproszczenia dyrektyw o rachunkowości Komisja Europejska przystąpiła w 2009 r. do rewizji zapisów Czwartej i Siódmej Dyrektywy Prawa Spółek i planuje przedstawienie 5 oficjalnego projektu dyrektywy na wiosnę 2011 r.

Temat uproszczenia przepisów o rachunkowości dla małych i średnich podmiotów może zostać podjęty przez Ministerstwo Finansów po zakończeniu ww. prac w zakresie regulacji o rachunkowości na poziomie UE.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Nie będzie też rozszerzenia kategorii podmiotów gospodarczych, które miałyby możliwość ryczałtowego płacenia podatków (ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa).

Minister poinformował, że ze zryczałtowanych form opodatkowania korzystała następująca liczba podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą:

- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:
2006 r. – 548 129,
2007 r. – 539 253,
2008 r. – 547 047,
2009 r. – 542 005,

- karta podatkowa:
2006 r. – 136 242,
2007 r. – 130 190,
2008 r. – 127 299,
2009 r. – 126 562.

Ciśnie się jedno zdanie komentarza do tytułowego cytatu z odpowiedzi Ministra Finansów. Jeżeli Minister Finansów faktycznie ma dobrą opinię o polskim systemie podatkowym (a trudno zakładać, że w odpowiedzi na interpelację poselską znalazły się informacje nie będące oficjalnym stanowiskiem MF), to nie ma on wielkiej motywacji do reformowania tego systemu. Po co bowiem zmieniać, to co dobre?

Wydaje się jednak, że podatnicy mają w tej sprawie inne zdanie.

Źródło: odpowiedź na interpelację poselską nr 17887/10 – sejm.gov.pl

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...