Grecja w centrum uwagi

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
rozwiń więcej
Uwagę inwestorów w Europie coraz bardziej przykuwa rynek papierów dłużnych Grecji. Kurs greckich obligacji szybko spada.

O tym, że rynki wyceniają najgorszy z możliwych scenariuszy dla Grecji, świadczyć może rentowność obligacji dwuletnich: jeszcze tydzień temu wynosiła ona ok. 7 proc., obecnie inwestorzy domagają się premii za ryzyko na poziomie 13 proc. proc. Droga od złożenia wniosku o aktywację pakietu pomocowego do faktycznej wypłaty pieniędzy nie jest usłana różami: Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje przedstawienia planu reform, który, co nie bez znaczenia w przypadku Grecji, ma być wiarygodny i realistyczny. Ponadto poszczególne kraje strefy euro muszą zgodzić się na dwustronne pożyczki, a to utrudnia walkę z czasem, bo chcąc uniknąć restrukturyzacji długu wymagalnego 19 maja (ponad 8 mld euro), Grecja musi zadbać o dopełnienie wszystkich formalności przed 7 maja. Kurs euro wrócił w okolice ostatnich dołków (1,332 USD).

Dane makroekonomiczne oraz wyniki publikowane przez spółki w zdecydowanej większości dostarczają obecnie argumentów optymistom. We wtorek ekonomiści oczekują, że indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller wzrósł w lutym, a nastroje konsumentów w kwietniu uległy poprawę. W Europie przed sesją bardzo dobre wyniki zaprezentował Deutsche Bank, który zarobił w pierwszym kwartale 1,76 mld euro (oczekiwano 1,3 mld euro), a w całym 2010 r. planuje zarobić ok. 10 mld euro. Podobną tendencję można dostrzec wśród amerykańskich spółek i większości globalnych korporacji - blisko 80 proc. spośród tych, które już opublikowały wyniki mają, pozytywnie zaskoczyły inwestorów i pokonały oczekiwania analityków. We wtorek wiele emocji dostarczą zeznania władz Goldman Sachs w sprawie zarzutów Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Wskaźniki makroekonomiczne

Na krajowym rynku końca dobiegają zapisy na akcje PZU. Rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie RPP nie przyniesie zmian kosztu pieniądza, ale ważne będzie czy członkowie Rady utrzymają dotychczasową sprzeczną z działaniami banku centralnego retoryką. Z jednej strony zapowiadane są bowiem z podwyżki stóp procentowych w drugiej połowie roku (zachęta dla inwestorów zagranicznych do zakupu aktywów w złotych), a z drugiej strony NBP nie wyklucza kolejnych interwencji mających osłabić polską walutę.

Na GPW, podobnie jak na większości zachodnioeuropejskich parkietów, indeksy rozpoczęły dzień od ok. półprocentowych spadków.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...