Polska rozwija współpracę z francuskimi inwestorami

– Dobre prognozy gospodarcze dla Polski oraz inwestycje energetyczne i infrastrukturalne z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju współpracy polsko-francuskiej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z przedsiębiorcami zrzeszonymi we Francuskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał, że nasz kraj najlepiej ze wszystkich państw UE poradził sobie ze światowym kryzysem ekonomicznym. – Jako jedyni w Unii osiągnęliśmy w 2009 roku wzrost PKB - na poziomie 1,7 proc. – wyjaśnił.

Wiceszef rządu dodał, że Polska jest także wysoko oceniana przez międzynarodowych ekspertów.

– W ubiegłorocznym rankingu World Investment Prospects Survey uplasowaliśmy się na 11. miejscu pod względem czynników sprzyjających napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych – zauważył wicepremier.

– Naszą przewagę konkurencyjną stanowią m.in. wysokie kwalifikacje pracowników, duży rynek wewnętrzny oraz dobra sytuacja gospodarcza na tle innych państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział szef MG.

Kolejnym impulsem do rozwoju współpracy polsko-francuskiej będzie, zdaniem wicepremiera, planowana modernizacja polskiej energetyki. – Ten wielki program inwestycyjny stwarza szanse na realizację przedsięwzięć biznesowych z francuskimi firmami – poinformował wicepremier Pawlak. – Nawiązaliśmy współpracę i wykorzystujemy francuskie doświadczenia w zakresie kształcenia kadr dla instytucji i przedsiębiorstw związanych z energetyką jądrową – dodał.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że perspektywicznymi obszarami polsko-francuskiej kooperacji może być także infrastruktura i ochrona środowiska. – Wspólne projekty mogą zostać przeprowadzone w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, w którym Francja ma bogate doświadczenia – podsumował minister gospodarki.

Francja jest czwartym partnerem handlowym Polski, po Niemczech, Rosji i Włoszech. W 2009 roku wzajemne obroty osiągnęły wartość 11,5 mld euro, z czego eksport Polski do Francji wyniósł 6,5 mld euro, a import około 5 mld euro. Po wielu latach ujemnego dla Polski salda w wymianie handlowej z Francją, obserwujemy odwrotne zjawisko. W 2009 r. nasza nadwyżka w handlu wyniosła 1,7 mld euro.

Zobacz też: ABC firmy Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...