Europa 2020 − KE przedstawiła nową strategię gospodarczą

Nowa strategia gospodarcza na kolejne dziesięciolecie przedstawia czynniki o największym znaczeniu dla ożywienia gospodarki. Są to wzrost inteligentny, wzrost zrównoważony oraz wzrost sprzyjający włączeniu społecznemu. Aby wzrost gospodarczy spełniał te wszystkie warunki, potrzebna jest koordynacja polityki na szczeblu krajowym i unijnym.

Strategia Europa 2020 DeutschEnglishespañolfrançaisitaliano , zredagowana w chwili, gdy europejska gospodarka dźwiga się z najpoważniejszego kryzysu gospodarczego w historii UE, mówi wprost o rozmiarach stojących przed nami wyzwań. Kryzys ujawnił fundamentalne słabości w gospodarce zmagającej się z wyzwaniami wynikającymi z globalizacji, szczupłości zasobów oraz starzenia się społeczeństwa.

Komisja uważa, że Europa może stawić im czoła, jeżeli zmobilizuje się do budowania bardziej przyjaznego dla środowiska oraz innowacji rynku sprzyjającego integracji społecznej.

Strategia zakłada propagowanie przemysłu niskoemisyjnego, inwestycje w tworzenie nowych produktów, rozwijanie potencjału gospodarki cyfrowej oraz modernizację kształcenia i szkolenia. Zaproponowano pięć celów ilościowych, w tym zwiększenie zatrudnienia przynajmniej do 75 proc. (aktualnie 69 proc.) oraz podwyższenie nakładów na badania i rozwój do 3 proc. PKB (aktualnie zaledwie 2 proc. PKB, czyli dużo mniej niż w USA i Japonii).

Strategia zakłada również osiągnięcie celów „20/20/20” w zakresie klimatu i energii, które już teraz należą do najbardziej ambitnych na świecie, a w zakresie walki z ubóstwem proponuje cel polegający na ograniczeniu go o 25 proc. (co oznacza wydźwignięcie ponad próg ubóstwa 20 mln osób).

W dziedzinie edukacji Komisja zaleca działania na rzecz zmniejszenia odsetka uczniów przerywających naukę (z aktualnych 15 proc. do poniżej 10 proc.) oraz zwiększenie liczby osób z wyższym wykształceniem w grupie osób około 30-letnich (z aktualnych 31 proc. do 40 proc.).

W strategii zaleca się rządom krajowym ustalenie celów krajowych uwzględniających warunki lokalne oraz ułatwiających osiągnięcie celów w całej Europie. Komisja będzie monitorować postępy w tym zakresie, a gdyby podejmowane działania były niewystarczające, będzie wystosowywać ostrzeżenia.

UE juz teraz śledzi stan finansów publicznych, aby zapobiec brakowi równowagi, który mógłby mieć zgubny wpływ na gospodarkę strefy euro. Nowa strategia może pójść nieco dalej i objąć inne kwestie mające negatywny wpływ na konkurencyjność gospodarki całej UE.

Strategia zawiera siedem inicjatyw przewodnich, których celem jest zwiększenie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Obejmują one programy dotyczące poprawy warunków i dostępu do finansowania BiR, powszechny dostęp do szybkiego Internetu oraz większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Szefowie państw UE przedyskutują te kwestie na spotkaniu, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Szczegóły, w tym cele krajowe, zostaną omówione na szczycie, prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

KE/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...