2024: można zaoszczędzić na składkach nie czekając miesiącami na wakacje od ZUS. Wystarczy zawiesić działalność gospodarczą - jak zrobić to błyskawicznie

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
By nie płacić składek ZUS w trudnym okresie można po prostu zawiesić działalność gospodarczą; jak to zrobić w 2024 roku / ShutterStock

Wiadomo już, że osoby nie mające już prawa do ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS plus – a więc zmuszone do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w pełnej wysokości – muszą w 2024 roku szykować dla ZUS prawie 2 tys. zł miesięcznie. Nawet wtedy gdy brak obrotów i nie ma w ogóle przychodów. Ma ich poratować w takiej sytuacji nowe rozwiązanie – wakacje od ZUS, ale na razie nie wiadomo kiedy ono będzie dostępne. 

Na dodatek najprawdopodobniej z takich wakacji od ZUS można będzie korzystać tylko przez miesiąc gdyż motywem ich wprowadzenia do obrotu prawnego ma być zapewnienie urlopu wypoczynkowego przedsiębiorcy na wzór pracownika. Tymczasem problemy przedsiębiorcy z płatnościami mogą być poważniejsze. 

Nawet nie najgorzej prosperujący przedsiębiorcy z lękiem patrzą na stawki nowych obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne - to są już kwoty, które nie pozwalają myśleć o przyszłości bez stresu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najprostszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników jest zawieszenie działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że w tym względzie w ostatnich latach doszło to do wielu zmian i w tej chwili takie posunięcie jest niezwykle proste, a zwłaszcza nie wymaga załatwiania w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ZUS.
Jak więc to zrobić?

Zawieszenie działalności gospodarczej 2024: jakie warunki

Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników - dlatego co do zasady nie trzeba dodatkowo załatwiać formalności w ZUS

Zawieszając działalność gospodarczą można zaoszczędzić na składkach ZUS. W trakcie zawieszenia nie można prowadzić działalności i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Nie ma też obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne ani składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników.

Najważniejsza korzyść w okresie zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych – za okres zawieszenia nie wpłaca się zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej.

Nie trzeba też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu, na przykład jeśli ma się przejściowe problemy z prowadzeniem firmy, nie ma takich dochodów jakie zakładał biznesplan czy pojawiły się nowe okoliczności: na przykład z przyczyn osobistych nie można poświęcić firmie wystarczająco dużo czasu lub pojawiła się atrakcyjna oferta pracy na etacie.

Na jak długo można teraz zawieszać działalność gospodarczą

Zawiesić działalność można na dowolnie długi okres (również bezterminowo), nie krótszy jednak niż 30 dni i dokonywać tego dowolną ilość razy.

Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku.

Po wznowieniu zawieszonej działalności można ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu.

By zawiesić działalność gospodarczą, wypełnij formularz CEIDG-1 – Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej/ wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej i złóż go w urzędzie gminy. Możesz go także wysłać listem poleconym lub skorzystać z formularza elektronicznego.

Informacja o zawieszeniu działalności zostanie przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Przy czym podatnik korzystający z opodatkowania w formie karty podatkowej, to niezależnie od procedury zawieszenia działalności gospodarczej, może zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego przerwę w wykonywaniu działalności, trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Trzeba to zrobić najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia.
Wtedy nie płaci się określonego w decyzji podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. O zakończeniu przerwy należy poinformować w tym samym trybie, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień zakończenia. Jeżeli przerwa podyktowana jest chorobą należy ją zgłosić najpóźniej w dniu wznowienia działalności po tej przerwie.

Ponadto, jeżeli zawiesi się działalność w CEIDG na dłużej niż 30 dni, to nie ma już potrzeby składania w urzędzie skarbowym zawiadomienia dotyczącego przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej.

Inaczej też przebiega procedura zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej.

ZUS przy zawieszeniu działalności 2024

Co do zasady zgłoszenie wyrejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG sprawia, że samo wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy wykona ZUS.

Na podstawie informacji z CEIDG sam ZUS sporządzi odpowiednie formularze:

  • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,
  • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą  oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących,
  • ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz osoby współpracującej.

Nie ma obowiązku samodzielnego sporządzania ani przekazywania tych dokumentów do ZUS.

Tylko jeśli dodatkowo ma się zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny, jeszcze przed zgłoszeniem do CEIDG zawieszenia trzeba wyrejestrować wszystkich zgłoszonych członków rodzin (na formularzu ZUS ZCNA).

Dodatkowo warto pamiętać, że jako przedsiębiorca również ma się prawo do zawieszenia działalność gospodarczej na 36 miesięcy, gdy chce się sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Wówczas zgłasza się w CEIDG „normalne” zawieszenie, a w ZUS załatwia pozostałe formalności dotyczące świadczeń z ZUS przysługujących jako przedsiębiorcy, który opiekuje się dzieckiem.
Jakich formalności w ZUS trzeba dopełnić przy zawieszeniu w tym specjalnym trybie, szczegółowo wyjaśnione jest na oficjalnej stronie internetowej ZUS.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...