Transformacja cyfrowa wymusza zmianę biznesowego krajobrazu

cyfryzacja / shutterstock
Według prognoz, w przyszłym roku za niemal połowę wypracowanego, światowego PKB odpowiadać będą firmy, które przeszły transformację cyfrową. Cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na wielkość. Duży wpływ na to będzie miał coraz bardziej popularny model pracy hybrydowej i związana z nim potrzeba zabezpieczeń.

Biznes musi dorosnąć do zmian

Adopcja cyfrowych rozwiązań nabiera tempa dzięki konsumentom, dla których liczy się oszczędność czasu i wygoda. Firmy, które chcą nadążyć za swoimi klientami, coraz mocniej rozpychają się w cyfrowym świecie, choć próba nawiązania nowej, cyfrowej relacji z klientem to niejedyny powód, dla którego biznes przekonuje się do transformacji.

Obecnie, cyfryzacja obejmuje każde przynoszące realną wartość działanie, które jest możliwe dzięki nowym technologiom, począwszy od automatyzacji działań marketingowych po przetwarzanie zamówień. Pomaga zwiększyć efektywność firm, redukując błędy ludzkie i koszty operacyjne. Trudno dziś wyobrazić sobie przechowywanie danych bez chmury, a ich analizę bez użycia cyfrowych narzędzi.

Wdawać by się mogło, że cyfryzacja jest nieunikniona, ale nie wszyscy przedsiębiorcy są gotowi na zmiany.

–  Pomimo korzyści płynących z wdrożenia narzędzi cyfrowych, wiele małych firm jeszcze nie zdecydowało się na taki krok – choć pandemia na wielu z nich wymusiła przyspieszoną cyfryzację – zauważa Marek Świątek, Cloud Solution Provider Dyrektor, Softline.

Jednak, jego zdaniem, cyfryzacja czeka prawie każdą firmę, bez względu na jej wielkość. Firmy, które wahają się przed podjęciem decyzji o wkroczeniu na drogę transformacji cyfrowej, mogą stracić szansę na zdobycie i utrzymanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Hybrydowy model pracy wymusza konieczność cyfryzacji

Coraz powszechniejszy hybrydowy model pracy, to bardzo ważny powód, dla którego małe i średnie przedsiębiorstwa powinny postrzegać transformację cyfrową jako konieczność.

Praca hybrydowa wiąże się z tym, że firmy potrzebują zintegrowanych narzędzi do łączenia się w dowolnym czasie, miejscu i na dowolnym urządzeniu. To z kolei rodzi potrzebę przemyślenia kwestii zabezpieczeń oraz sposobów zarządzania dostępem do danych i wprowadzenia rozszerzonego oprogramowania i architektury IT. Problem w tym, że większość firm z sektora MSP nie jest przygotowana do radzenia sobie z tymi zagrożeniami bezpieczeństwa we własnym zakresie.

Cyfryzacja wyrównuje szanse

Według prognoz Światowego Forum Ekonomicznego, do 2023 roku organizacje poddane transformacji cyfrowej przyczynią się do powstania ponad połowy światowego PKB. Do roku 2025 za sprawą cyfrowej transformacji do światowej gospodarki trafi aż 100 miliardów dolarów. Zyskają nie tylko światowe gospodarki, ale i obywatele. Jak twierdzi Europejski Bank Inwestycyjny, cyfryzacja jest wielkim wyrównywaczem szans. Inwestycje w edukację cyfrową, infrastrukturę i usługi cyfrowe mogą poprawić równość płci, zbudować odporność na zmiany klimatu i pomóc w osiągnięciu wielu celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Źródło: storesoftline.pl

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...