Jak sprawdzić NIP - Numer Identyfikacji Podatkowej

Paweł Kula
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
rozwiń więcej
NIP jak sprawdzić uzyskać
Numer NIP jest odpowiednikiem numeru PESEL dla przedsiębiorców. Wpisywanie tego numeru w ewidencji jest kluczowym obowiązkiem w rozliczeniach biznesowych. Znajomość NIP-u kontrahenta jest konieczna dla uniknięcia komplikacji z organami podatkowymi. Jak zweryfikować ten numer podany przez przedsiębiorcę?

Jaki formularz jest właściwy do uzyskania NIP-u

Formularzem właściwym do uzyskania NIP-u jest formularz NIP-7. Osoba fizyczna zakładająca działalność gospodarczą uzyskuje NIP „w pakiecie” tzn. postępowanie o założenie działalności i nadanie NIP-u to w praktyce jedna procedura.

Dla kogo numer NIP jest obowiązkowy?

Numerem NIP muszą się posługiwać:

  • Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
  • Osoby prawne
  • Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej uznane za podatników przez ustawę
  • Osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą
  • Podatnicy VAT

Numer NIP jest unikalnym 10-cyfrowym kodem przypisanym danemu podmiotowi lub osobie fizycznej wykonującej działalność gospodarczą. W pierwszych trzech cyfrach jest zakodowany określony urząd skarbowy.

Jak można sprawdzić NIP online?

Jak już wspomniano, błąd w numerze NIP lub niewpisanie NIP-u w rozliczeniach między przedsiębiorcami jest znaczącym uchybieniem ewidencyjnym. Z tego powodu najlepiej się upewnić we własnym zakresie, w ogólnodostępnych bazach danych, co do poprawności NIP-u podawanego przez kontrahenta.

Tradycyjnym sposobem sprawdzenia poprawności własnego NIP-u jest weryfikacja w urzędzie, który go nadał.

Można również sprawdzić poprawność dowolnego NIP-u online pod adresem:

https://www.podatki.gov.pl/wyszukiwarki/

Znajduje się tam wyszukiwarka umożliwiająca sprawdzenie czy wpisany numer NIP jest poprawny, uchylony, unieważniony, czy nieistniejący.

Możliwość weryfikacji daje również strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem:

https://aplikacja.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

Kolejnym adresem umożliwiającym weryfikację NIP-u kontrahenta jest wyszukiwarka na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości:

https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/

Sprawdzenie NIP-u swojego lub kontrahenta w urzędzie. Zaświadczenie o nadaniu NIP

Urząd skarbowy może wydać zaświadczenie o nadaniu NIP. Jest to sprawa urzędowa, która łączy się z opłatą skarbową w wysokości 21 zł. Uiszczenie opłaty skarbowej jest możliwe w formie tradycyjnej (w kasie urzędu) lub przelewem na konto urzędu miasta lub gminy (właściwego dla urzędu skarbowego złożenia wniosku).

Ustawowy termin na wydanie zaświadczenia to 7 dni. W razie postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia przysługuje zażalenie (termin 7-dniowy), które można złożyć za pośrednictwem urzędu odmawiającego wydania zaświadczenia.

W ramach tej procedury można sprawdzić zarówno swój NIP, jak i NIP osoby trzeciej (np. kontrahenta).

Format i budowa NIP

Jak już wspomniano, pierwsze trzy cyfry NIP-u oznaczają konkretny urząd skarbowy. Specyficzną rolę spełnia ostatnia cyfra – jest ustalana na podstawie uniwersalnego wzoru matematycznego (taki sam wzór dla wszystkich numerów NIP). Ostatnia cyfra umożliwia szybką weryfikację prostego błędu typu przestawienie liczb.

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...