Franczyza rozwiązaniem na trudne czasy?

Franczyza rozwiązaniem na trudne czasy? / Fotolia
Franczyza to rozwiązanie umożliwiające prowadzenie biznesu na własną rękę, pod z już gotową koncepcją biznesową. Aktualna sytuacja gospodarcza i widmo kryzysu nie sprzyjają zakładaniu czy prowadzeniu firmy na własną rękę. Czy w związku z tym franczyza może być rozwiązaniem dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z biznesem lub dla tych prowadzących działalność samodzielnie? Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2022 roku wśród przedsiębiorców w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy aż blisko 92% właścicieli biznesów jest zadowolonych z wyboru prowadzenia firmy w modelu franczyzowym.

Franczyza jako rozwiązanie w trudnych czasach

Badanie przeprowadzone wśród przedsiębiorców w ramach inicjatywy Urodzeni Przedsiębiorcy pokazuje, że według właścicieli firm działanie w systemie franczyzowym jest wsparciem dla biznesu pod wieloma względami. Co ważne, zdaniem przedsiębiorców model franczyzowy zapewnia większą stabilność biznesu (16%) oraz mniejsze ryzyko niepowodzenia, a także silniejszą pozycję konkurencyjną – 28% wskazań. 20,5% przedsiębiorców uważa, że franczyza to sprawdzony pomysł na prowadzenie firmy, który zapewnia know-how dotyczące sposobu jej prowadzenia (14%). To również dostęp do szkoleń i wiedzy (blisko 33%), zapewnione wsparcie marketingowe (53%), finansowe (20%) i prawne (24%), a także lepsze warunki z kontrahentami i dostawcami (47%). Ponadto, przedsiębiorcy doceniają możliwość pracy pod szyldem znanej marki, co podkreśla 61% badanych.

- Według mnie – i jest to opinia, z którą spotykam się coraz częściej – franczyza jest sprawdzonym i bezpiecznym modelem prowadzenia biznesu. Zapewnia większą stabilność, co jest niezwykle ważne w trudnych czasach pod znakiem kryzysu gospodarczego. Dodatkowo, wparcie jakie dostaje się od franczyzodawcy jest gwarancją szybszego rozwoju biznesu. Daje również możliwością wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami. Franczyza zapewnia unikalne rozwiązania, jednocześnie wcale nie ograniczając niezależności w działaniu. To rozwiązanie zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem, jak również i tych, którzy firmę już prowadzą, ale szukają większej stabilności i bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę aktualną, niepewną sytuację gospodarczą – mówi przedsiębiorczyni PSH Lewiatan Anna Kulczyk-Szymańska.

Franczyza jest określana mianem najstabilniejszego sektora polskiej gospodarki. Z roku na rok jest coraz popularniejszym modelem biznesowym, na który decydują się przedsiębiorcze osoby w każdym wieku.

Z jakimi wyzwaniami aktualnie mierzą się przedsiębiorcy?  

Ostatnie miesiące to wyjątkowo trudny czas dla przedsiębiorców, naznaczony wieloma zmianami prawnymi i wiszącym nad Polską kryzysem gospodarczym.

Aktualnie sporo przedsiębiorców jest zaangażowanych w dyskusję na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, który ma wejść w życie od początku przyszłego roku. Tzw. system kaucyjny to ważna zmiana, szczególnie dla małych przedsiębiorstw, działających w branży handlu detalicznego. Zgodnie z projektem ustawy system kaucyjny ma objąć butelki szklane do 1,5l, butelki z tworzywa sztucznego do 3l oraz puszki aluminiowe do 1l. Co ważne, według nowego systemu opakowania będą mogły być zwrotne bez okazania paragonu, potwierdzającego sprzedaż w konkretnym punkcie. Dlaczego nowy system kaucyjny może stanowić dla wielu sklepów kolejne wyzwanie? Otóż dobrowolnie do systemu będą mogły przystąpić sklepy o powierzchni handlowej do 100 m.kw., zaś powyżej tego metrażu będą do tego zobligowane. Przedsiębiorcy podkreślają, że sklepy o powierzchni handlowej ok. 100 m.kw. będą mogły mieć problem ze składowaniem butelek szklanych ze względu na brak wystarczającej przestrzeni, co będzie generować dodatkowe problemy i koszty. Zdaniem przedsiębiorców obligatoryjność przystąpienia do systemu kaucyjnego powinna się zaczynać od 500 m.kw. powierzchni handlowej.

- Sama idea wprowadzenia systemu kaucyjnego jest jak najbardziej dobra, jednak obecny projekt zawiera poważne luki, które wynikają z braku wzięcia pod uwagę struktury rodzimego handlu. W Polsce istnieje ponad 100 tyś. małych sklepów, które nie mają wystarczającej przestrzeni na dodatkowe magazynowanie opakowań. Brak miejsca to nie jedyne wyzwanie związane z nowym systemem – dochodzą również koszty urządzeń do recyklingu, które oscylują na poziomie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jako sieć franczyzowa angażujemy się w dyskusję, starając się wpierać naszych przedsiębiorców w odpowiednim zrozumieniu problemu i jego rozwiązaniu – mówi Robert Rękas, prezes Zarządu Lewiatan Holding, inicjatora Urodzonych Przedsiębiorców.

Z trudnościami i wyzwaniami z jakimi przychodzi się mierzyć przedsiębiorcom, pomocne okazuje się działanie w modelu franczyzowym, który zapewnia potrzebne wsparcie, wspólny głos w publicznej debacie czy doradztwo.  

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...