Długa kolejka do windykatorów. Wszyscy chcą odzyskać choć część wierzytelności z przeterminowanych faktur

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Grudzień i styczeń to miesiące gdy firmy windykacyjne dostają najwięcej zleceń, dlaczego / Shutterstock

Remanenty na koniec roku wymagane przez przepisy z zakresu podatków dochodowych mobilizują firmy także do robienia bilansu z zaległymi fakturami. Firmy windykacyjne pozyskują w grudniu i styczniu często więcej zleceń niż przez pozostałe miesiące roku.

A windykować jest co – według szacunków co czwarta faktura jest płacona po terminie, z czego wiele czeka na uregulowanie miesiącami.

Chcemy odzyskać pieniądze przed końcem roku

Grudzień i styczeń to czas szturmu na agencje windykacyjne. Przedsiębiorcy szykując podsumowania roku, chcą zrobić wszystko, by uzyskać jak najwięcej pieniędzy przed prawidłowym rozliczeniem lub przygotować kompletny raport zaległości na otwarcie kolejnego roku kalendarzowego.

- Grudzień to dla nas najbardziej pracowity czas w roku. Klienci przychodzą czasem ze stertą faktur i zaległych rachunków, które nie zostały uregulowane od wielu miesięcy i proszą o szubką windykację. Czasem to są drobne kwoty, a czasem potężne środki, które powinny trafić na konto klienta już wiele miesięcy wcześniej – mówi detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska. 

Jak tłumaczy ekspertka, niektórzy w  ostatnim tygodniu roku dochodzą do wniosku, że „faktury im się nie zgadzają” i robią wszystko, by odzyskać jak najwięcej pieniędzy. W grudniu do windykatorów trafiają więc niezapłacone faktury i rachunki z lutego czy marca.

– Odzyskanie takich pieniędzy nie jest prostą sprawą, szczególnie, gdy podmiot mający zaległości jest np. w stanie upadłości albo jeszcze głębszych problemów finansowych – przyznaje Małgorzata Marczulewska.

Długi trzymane… na czarną godzinę?!

Niezapłacone faktury to poważny problem w krajowej gospodarce. Szacuje się, że nawet 25% wszystkich wystawianych faktur jest płaconych nie w terminie. Wiele z nich regulowanych jest z opóźnieniem, a wiele czeka na realizację długimi miesiącami.

Dla windykatorów kłopotliwe jest, że wiele rachunków, które do nich docierają to zaległości sprzed wielu miesięcy.

Ekspertka mówi, że jeżeli w lutym widnykuje się niezapłacone faktury z lutego albo z marca poprzedniego roku, to jest to trudna praca i nie zawsze skuteczna.

– Klienci często mówią, że nie zauważyli zaległości, nie byli ich świadomi albo chcieli porozumieć się z dłużnikiem dobrowolnie – opowiada Małgorzata Marczulewska.

Inni windykatorzy dodają, że niektóre niezapłacone faktury trzymane są… „na czarną godzinę”. Przedsiębiorcy chcą mieć dłużników, by w razie swoich problemów finansowych móc pozyskać od nich pieniądze.

Firmy budowlane i gastronomia pod presją windykacji

Jakie branże mają największy problem z regularnym płaceniem na czas?
Jak mówi detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska, to bardzo indywidualna sprawa. W czasie pandemii dominowało hotelarstwo i gastronomia, w czasie wojny z Ukrainą w turbulencje finansowe wpadł transport i sektor logistyczny. Obecnie lider jest zupełnie inny.

– Niestety najwięcej zgłoszeń mamy z branży budowlanej. To jest obecnie około 30 procent wszystkich naszych zgłoszeń. Trudna sytuacja dotyczy wciąż także gastronomii. Tutaj najwięcej zaległości mają restauracje względem dostawców i hurtowników. Sporo zaległości ma również handel– mówi Małgorzata Marczulewska.

Windykacje dotyczą braku zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone towary, ale coraz częściej także za niezapłacone na czas czynsze lub rachunki za media.

Jak podkreśla ekspertka, największym problemem przy windykacji zaległych rachunków pozostaje fakt, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy, którzy nie uregulowali wpłat zamknęli firmy, są w stanie upadłości lub restrukturyzacji.

– Dlatego najważniejsze jest, by nie czekać z decyzją o windykacji miesiącami. Najskuteczniejsza jest ona wtedy gdy rachunek dopiero co się przeterminował – sugeruje Małgorzata Marczulewska.

Moja firma
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

pokaż więcej
Proszę czekać...