Chcesz zarobić miliardy? Zainwestuj w sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja „zarobi” dla przemysłu miliardy dolarów / Shutterstock

Nawet 10 mld dolarów. Tyle dla przemysłu może być warta sztuczna inteligencja - wynika z badań ABI Research. A dokładniej, tyle mogą wynieść dodatkowe przychodu, jeśli SI będzie wykorzystywana w przemyśle. 

Nie przegap potencjału SI

Wielcy wiedzą o co toczy się gra, nie pozostają w tyle. Technologiczni giganci, jak Microsoft, Google czy Adobe, już dawno dostrzegli jej potencjał. Dzięki temu aplikacje wykorzystujące SI potrafią stworzyć nową treść na podstawie dostępnych danych, np. piosenkę, obraz czy instrukcję wymiany transformatora.

Do tej pory koncentrowano się na produktach skierowanych do pojedynczych konsumentów, ale jak zapowiadają analitycy z ABI Research, wkrótce sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować całe procesy produkcyjne: od koncepcji nowych projektów aż po ich wdrożenie.

Ekspertyzy firmy wskazują, że w latach 2026-2029 strategiczne inwestycje w technologie generatywne mogą przynieść przemysłowi dodatkowy przychód w wysokości 4,4 miliarda dolarów. Do 2033 roku korzyści płynące z adaptacji tego typu rozwiązań w sektorze przemysłowym mogą wzrosnąć nawet do 10,5 mld USD. 

Zainwestuj, aby obniżyć koszty

– Wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji w przemyśle będzie postępować ze względu na konieczność zwiększania wydajności w otoczeniu wysokiej inflacji oraz niwelowania luki kompetencyjnej – uważa Waldemar Pakos, ekspert ds. cyfryzacji w biznesie Automatyki Procesowej ABB w Polsce. – Na dynamicznym, coraz bardziej spersonalizowanym rynku, SI jest kluczem do utrzymania konkurencyjności i obniżenia kosztów wprowadzania innowacji przez przemysł. Wyzwaniem pozostaje świadomość możliwych rozwiązań i opanowanie technologii na poziomie pozwalającym wykorzystać jej aktualny potencjał. Tyczy się to niestety zarówno odbiorców, jak i dostawców tej technologii.

Zdaniem eksperta, rozmawiając o sztucznej inteligencji, mówimy oczywiście o tworzeniu (treści czy analiz), ale zapominamy, że to, co zostało opracowane, nie tylko usprawnia całe procesy. Służy to również zapobieganiu, np. nieplanowanym przestojom maszyn czy awarii całych zakładów. W Indiach, w wyniku awarii w firmie NTPC, która działa w sektorze energii, poszkodowanych zostało 40 pracowników. Koszty bezpośrednie nie są znane, ale według firmy badawczej Vanson Bourne, zaledwie godzina przestoju takiego obiektu może wiązać się ze stratą nawet 260 tys. USD.

Kluczem do zapobiegania takim incydentom są dane – nie dane same w sobie, bo tych często mamy aż nadto, ale ich odpowiednia analiza i wnioskowanie na ich podstawie. Badania ABB wykazały, że aż 80 proc. zebranych w zakładzie informacji jest niewykorzystywanych. Jednocześnie aż 94% decydentów twierdzi, że cyfryzacja oraz technologie internetu rzeczy ułatwiają podejmowanie odpowiednich decyzji. Za „trafnością” decyzji stoi szeroko pojęty rozwój firmy.

Kluczem są dane 

– Naturalnie nie oznacza to, że oprogramowanie z SI podejmuje decyzje samodzielnie – zaznacza Waldemar Pakos. – Dziś rolą systemu jest analizowanie i interpretowanie danych, dla ułatwienia przedstawienie ich np. w postaci linii trendu. Może to być obciążenie danego komponentu w jakimś okresie. Dzięki temu doświadczony operator jest w stanie zdiagnozować potencjalne usterki i zaplanować ich usunięcie, zanim dojdzie do eskalacji i nastąpi awaria. 

W dobie wspomnianej luki kompetencyjnej sztuczna inteligencja może równie dobrze pełnić rolę doświadczonego specjalisty, który pokazuje np. początkującemu serwisantowi, co powinien zrobić krok po kroku, przeglądając pompę lub system wentylacyjny. Może być superwydajnym pomocnikiem księgowego albo projektantem instalacji zrobotyzowanych... Sam fakt, że wielkie firmy przemysłowe zaczynają pracować nad rozwiązaniami opartymi na modelu językowym GPT-4, mówi dużo o skali możliwych zmian. 

Nie zapominajmy, że technologia sama w sobie to tylko narzędzie. To, jak ją wykorzystamy, determinuje jej prawdziwą wartość. Sztuczna inteligencja daje nam szansę na bardziej efektywną, zautomatyzowaną i bezpieczną produkcję, ale to ludzie – ich kreatywność, wizja i determinacja – sprawiają, że te możliwości są odpowiednio wykorzystywane – dodaje ekspert ABB. – Współczesny przemysł potrzebuje połączenia innowacji technologicznych z ludzkim geniuszem, aby sprostać wyzwaniom jutra. 

Zobacz także: Lista zawodów przyszłości. Kto będzie poszukiwany na rynku pracy za 5, 10 i 15 lat?
Spór o AI. Akt o sztucznej inteligencji w UE

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców
21 maja 2024

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

pokaż więcej
Proszę czekać...