Kiedy jest konieczne i jak powinno przebiegać badanie sprawozdania finansowego

Cyganik Marta
rozwiń więcej
inforCMS
Osoby zarządzające firmami często zadają pytanie, czy sporządzone przez ich dział podatkowy sprawozdania muszą zostać zbadane. Tymczasem obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta wynika z ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z obecnymi przepisami badaniu podlegają sprawozdania finansowe następujących jednostek:

1) banków, zakładów ubezpieczeń oraz zakładów reasekuracji;

2) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych;

2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i  funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

3) spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji;

4) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z  następujących warunków:

a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,

c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

Do przeliczenia na walutę polską powyższych limitów należy zastosować kurs z dnia bilansowego poprzedniego roku obrotowego. Przykładowo, dla sprawdzenia, czy sprawozdanie za rok 2012 będzie podlegało badaniu należy zastosować średni kurs NPB na dzień 30 grudnia 2011 r. Wynosił on 4,4168 zł/euro. Tym samym suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej 2.500.000 euro x 4,4168 zł/euro = 11.042.000 zł, a przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej 5.000.000 euro x 4,4168 zł/euro = 22.084.000 zł.

Zadaniem biegłego rewidenta jest przeprowadzenie prac umożliwiających wyrażenie przez niego pisemnej opinii o tym, czy sprawozdanie finansowe poddane badaniu zostało sporządzone na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, jest zgodne z zastosowanymi zasadami (polityką) rachunkowości oraz czy rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową, jak też wynik finansowy zaprezentowany w sprawozdaniu.

Wybór audytora to zadanie organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki - w praktyce jest to zazwyczaj rada nadzorcza lub zgromadzenie wspólników bądź akcjonariuszy. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości zarząd nie może dokonać takiego wyboru.

Badanie sprawozdania finansowego odbywa się na podstawie umowy. Należy pamiętać, że jej podpisanie powinno być poprzedzone formalnym wyborem audytora. Przepisy nie precyzują kiedy należy taką umowę zawrzeć. Najlepiej jeśli umowa jest podpisana przed zakończeniem okresu obrotowego, który ma podlegać badaniu, aby biegły rewident miał możliwość wzięcia udziału w inwentaryzacji zapasów i innych znaczących składników majątku spółki. Jest wtedy również możliwość wcześniejszego przedyskutowania istotnych kwestii dotyczących sprawozdawczości finansowej z audytorami.

 

Jeżeli przeprowadzenie badania odbywa się po raz pierwszy lub firma zdecydowała się na zmianę audytora, pomocne będzie, jeszcze przed rozpoczęciem samego badania, zorganizowanie spotkania osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie badania z zarządem  osobą odpowiedzialną za sprawy księgowe w spółce. Celem takiego spotkania będzie omówienie sposobu oraz terminów przeprowadzenia badania, tak aby badanie zostało przeprowadzone sprawnie, w najdogodniejszym terminie. Ustalenie harmonogramu wizyty audytora, pomoże służbom finansowym w odpowiednim zaplanowaniu pracy i pozwoli zapewnić biegłym rewidentom odpowiednie warunki i miejsce do pracy.

Kancelarie audytorskie często przedstawiają listę potrzebnych dokumentów w związku z przeprowadzanym badaniem. Taki wykaz otrzymany przed zaplanowanym rozpoczęciem badania, ułatwi organizację pracy działu finansowego oraz umożliwi wcześniejsze przygotowanie wymaganych dokumentów.

Należy pamiętać, że ustawa o rachunkowości umożliwia skorzystanie z uproszczonych metod rachunkowych w przypadku gdy sprawozdania nie podlegają obowiązkowi badania. Do grupy tej należą: kwalifikacja umów leasingowych zgodnie z zasadami przyjętymi dla zasad podatkowych, brak obowiązku uwzględniania poziomu zdolności produkcyjnych przy obliczaniu narzutu kosztów pośrednich związanych z wytworzeniem produktu oraz brak obowiązku ustalania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Jeśli obowiązek zbadania sprawozdania finansowego powstał po raz pierwszy, należy pamiętać o konieczności zachowania porównywalności danych. Niezbędne wtedy będzie ustalenie wpływu utraty prawa do zwolnienia na dane porównawcze i umieszczenie odpowiedniej informacji w notach do sprawozdania finansowego.

Jeśli księgi spółki są prowadzone przez zewnętrzny podmiot, obsługą audytu zajmuje się najczęściej firma księgowa, której przedstawiciel powinien również uczestniczyć w pracach przygotowawczych.

Warto pamiętać, że badanie sprawozdania może zostać zlecone również w sytuacji, gdy spółka nie ma takiego obowiązku. Niesie to wiele korzyści, nie tylko dla zleceniodawców - wspólników czy udziałowców, ale również dla Zarządu, który w większości przypadków nie ma możliwości uczestniczenia czy przeanalizowania działania każdego procesu mającego miejsce w spółce.

Audyt pozwala potwierdzić prawidłowość raportowanych danych, a w przypadku wykorzystania outsourcingu, potwierdza również jakość zleconej usługi. Kolejną korzyścią jest możliwość zweryfikowania procesów kontroli wewnętrznych zaimplementowanych w spółce. Lista stwierdzonych słabości zwiększających ryzyko działania i otrzymane od audytora rekomendacje mogą zostać efektywnie wykorzystane przez osoby zarządzające. Ponadto pozytywna opinia otrzymana od audytora działa na korzyść spółki w przypadku poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania.

 

Marta Cyganik

Dyrektor Działu Usług Księgowych we wrocławskim oddziale Baker Tilly Poland.

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...