Jak na Wschód, to z kredytem eksportowym

Jacek Iskra
rozwiń więcej
inforCMS
Eksporterzy towarów na rynki wschodnie powinni zapoznać się z ofertą banków, która może okazać się remedium na kłopoty z płynnością finansową. I to nie tylko polskich przedsiębiorców, ale także ich zagranicznego kontrahenta.

Kredyt eksportowy, przeznaczony na finansowanie eksportu polskich firm, mają w swojej ofercie niemal wszystkie komercyjne banki działające w naszym kraju. W bankowej ofercie można znaleźć instrumenty pozwalające na finansowanie inwestycji zarówno przed jej rozpoczęciem, jak i w trakcie realizacji samego kontraktu. Tak zwane prefinansowanie eksportu to rozwiązanie służące przede wszystkim finansowaniu kontraktów eksportowych w fazie ich realizacji, czyli przed wyprodukowaniem lub wysłaniem przedmiotu kontraktu za granicę. Kredyt taki jest dogodny w sytuacji, kiedy eksporter dopiero poszukuje środków finansowych na zakup surowców niezbędnych do planowanej produkcji eksportowej. Zabezpieczeniem oraz źródłem spłaty tego typu kredytów są na ogół przyszłe należności eksportowe z tytułu zawartego kontraktu.

Jednak najbardziej popularną formą kredytów eksportowych są te przeznaczone na spłatę należności z tytułu realizacji kontraktu eksportowego. Mogą być one udzielane zarówno eksporterowi, jak i nabywcy samego towaru.

- Kredyt dla nabywcy jest przyznawany zagranicznemu importerowi lub jego bankowi. Finansowanie to umożliwia przede wszystkim zakup polskich dóbr lub usług o charakterze inwestycyjnym dostarczanych przez firmę z Polski, w przypadku gdy potencjalny nabywca nie ma chwilowo środków na ich nabycie - uważa Waldemar Wrona, doradca klienta ds. finansowania handlu w Kredyt Banku.

Kredyt przyznaje się nabywcy lub jego bankowi, natomiast środki wypłacane są w transzach lub jednorazowo bezpośrednio eksporterowi. Jak tłumaczy Waldemar Wrona jest to finansowanie szczególnie popularne wśród polskich przedsiębiorców współpracujących z partnerami z krajów rozwijających się, o niepewnej sytuacji politycznej czy też tych, gdzie rynki finansowe są na niższym poziomie konkurencji i rozwoju niż u nas. W tym przypadku oprocentowanie kredytu dla nabywcy aranżowane przez bank w Polsce jest zwykle korzystniejsze niż alternatywny kredyt inwestycyjny dla importera uruchomiony przez jego lokalny, krajowy bank.

- Najczęściej kredyty aranżujemy dla kontraktów eksportowych do krajów byłego Związku Radzieckiego, Indii czy Pakistanu. Natomiast z uwagi na wysoki poziom rynków finansowych w Europie Zachodniej nie zdarza się, by z tej formy finansowania korzystali importerzy z tamtych krajów. Gdyż na ogół korzystne czy podobne rozwiązanie finansowe mogą znaleźć u siebie w swoich bankach - dodaje Waldemar Wrona.

Dodatkową korzyścią dla polskich eksporterów z tytułu kredytu dla nabywcy jest fakt, że kredyty mogą zostać objęte ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), które gwarantuje otrzymanie zapłaty za dostarczony towar w przypadku upadłości czy niewypłacalności zagranicznego kontrahenta.

Alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu dla nabywcy jest bezpośredni kredyt dla eksportera (dostawcy). Służy on refinansowaniu kredytu eksportera, którego udzielił on swojemu zagranicznemu kontrahentowi w ramach tzw. kredytu kupieckiego.

- Zauważamy rosnące zainteresowanie przedsiębiorców obiema formami kredytu eksportowego. I myślę, że wraz z coraz większymi zawirowaniami na międzynarodowych rynkach będzie ono jeszcze rosło - kończy Waldemar Wrona.

Ważne!

Najbardziej popularną formą kredytów eksportowych są te przeznaczone na spłatę należności z tytułu realizacji kontraktu eksportowego, mogą być one udzielane zarówno eksporterowi, jak i nabywcy samego towaru

JACEK ISKRA

jacek.iskra@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...