Kredyt pod unijne dotacje

Edyta Dobrowolska
rozwiń więcej
inforCMS
Kredyty o charakterze inwestycyjnym potrzebne są większości przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z dofinansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.

Potrzeba kredytów dla firm chcących skorzystać ze środków unijnych wynika z faktu, iż przy większości projektów niezbędny jest wkład własny, ale i z okoliczności, że dofinansowanie wypłacane jest po zrealizowaniu projektu.

W pierwszym przypadku jest to więc kredyt na wkład własny i może być to pożyczka o dowolnym charakterze, w tym dowolny kredyt inwestycyjny z zabezpieczeniem np. w postaci poręczenia. Natomiast gdy rzecz idzie o finansowanie samego przedsięwzięcia, które w późniejszym okresie zostanie zwrócone w formie dotacji ze środków unijnych, w ofercie większości banków formatujących swoje produkty finansowe pod klienta korporacyjnego znajdują się specjalne produkty, umownie określane mianem kredytów pod dotacje z Unii Europejskiej.

Spłata kapitału

Specyfiką kredytów pod dotacje jest przede wszystkim sposób wypłaty pożyczonych pieniędzy oraz zwrot kapitału. Uruchomienie kredytu następuje po dostarczeniu przez kredytobiorcę umowy o dofinansowanie oraz przez realizację dyspozycji kredytobiorcy w ciężar rachunku kredytowego, jednorazowo albo w transzach, bezgotówkowo w formie przelewu środków na rachunek projektu.

Natomiast spłata kapitału następuje z dotacji lub ze środków własnych kredytobiorcy. Co istotne, ze względu na specyfikę rozliczeń, większość kredytobiorców dopuszcza spłatę kapitału jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Oznacza to, że w czasie trwania projektu dotowanego ze środków unijnych, a w praktyce w tym okresie finansowanego z omawianego kredytu inwestycyjnego, kredytobiorca może obsługiwać jedynie spłatę odsetek.

Łatwe zabezpieczenie

Warto też zauważyć, że w związku z tym, iż kredyt uruchamiany jest dopiero po dostarczeniu przez kredytobiorcę umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, bank może zadowolić się zabezpieczeniem w postaci przelewu wierzytelności pieniężnej z umowy o dofinansowanie. Dodatkowo mogą to być weksle in blanco.

Ponadto maksymalna wysokość kredytu nie może przekraczać kwoty dotacji wskazanej w umowie o dofinansowanie, zaś okres kredytowania nie powinien być dłuższy niż planowany termin wpływu dotacji.

Warto też dodać, że stosowane przez większość banków regulaminy przyznawania kredytów pod dotacje przewidują, iż w przypadku, kiedy kredyt nie zostanie spłacony w umownym terminie ze względu na przesunięty czas otrzymania dotacji, kredytobiorca może uzyskać w banku przedłużenie terminu spłaty zadłużenia w drodze aneksu do umowy.

Inne zasady, na jakich udzielany jest i rozliczany kredyt pod dotacje, nie różnią się od zasad udzielania standardowych kredytów dla firm. Kredyt może więc być udzielany zarówno w złotych, jak i w opcji walutowej, przede wszystkim w euro, USD oraz frankach szwajcarskich. Zazwyczaj w okresie trwania umowy kredytowej wysokość oprocentowania jest zmienna. Jednak w przypadku kredytów udzielanych na okres do 12 miesięcy banki dopuszczają umowne przyjęcie, iż wysokość oprocentowania może być stała.

Zazwyczaj też stopa procentowa równa jest wysokości stawki referencyjnej (określonej w umowie kredytu) powiększonej o marżę banku wyrażoną w punktach procentowych.

Bankowe prowizje

W przypadku kredytów pod dotacje banki pobierają też podobne prowizje, jak przy innych produktach kredytowych dla firm. I tak prowizja za udzielenie kredytu średnio waha się w granicach 1-2 proc. pożyczanej kwoty. Od niewykorzystanej kwoty (prowizja za gotowość) banki pobierają nawet 3 proc. wartości tej kwoty. Za to w przypadku tego rodzaju kredytów rzadko pobierana jest prowizja od przedterminowo spłacanej kwoty (prowizja rekompensacyjna). A jeśli już nawet występuje ona, nie przekracza 1 proc. kwoty kredytu.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...