Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej / Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Zbyt mało opadów

W raporcie IMGW napisał: "Na rozległych terenach odnotowano w marcu ujemny klimatyczny bilans wodny, co można uznać za przesłankę do przewidywania możliwego dalszego rozwoju deficytu wilgoci. Mogąca rozwinąć się w tym roku wyjątkowo wcześnie susza rolnicza stanowiłaby czynnik niekorzystny dla kondycji i wzrostu roślin uprawnych oraz warunków prowadzenia prac polowych".

I dalej: "Niestety, nawet dość obfite, lecz krótkotrwałe deszcze nie mogą szybko uzupełnić deficytu, tym bardziej że przesuszona gleba nie wchłania wody w optymalnym stopniu. W kontekście nieprzemijającego zagrożenia suszą rolniczą na terenie Polski także w długiej perspektywie czasowej, szczególnie istotne są zabiegi podnoszące zdolność gleby do zatrzymywania wody oraz ograniczenia parowania, a także podnoszenie innych możliwości retencjonowania wody w terenie".

Wysokie majowe temperatury

IMiGW podaje, że według prognozy długoterminowej, w maju temperatura powietrza w całym kraju będzie przekraczać normę wieloletnią 1991-2020.

"W przypadku opadów, ich nadmiaru możemy się spodziewać głównie na zachodzie i północy kraju. Jest to dobra prognoza z uwagi na bardzo niewielką ilość deszczu, która spadła na początku wiosny. Natomiast na pozostałych obszarach opad będzie w okolicy normy. Nie jest to korzystna wiadomość dla tych obszarów, ponieważ w połączeniu z wysokimi temperaturami oraz słabymi opadami w miesiącach poprzednich może to powodować wystąpienie suszy w tych regionach i utrudnić wykonywanie przewidzianych na ten czas prac polowych" - napisano.

Instytut podaje, że może to powodować rozwój suszy glebowej.

"W czerwcu średnia dobowa temperatura będzie przekraczała normę wieloletnią. Jedynie na południu kraju pozostanie ona w normie. Prognozuje się, że opady pozostaną w normie na terenie całego kraju" - napisano.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?
18 kwi 2025

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce
17 kwi 2025

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe
17 kwi 2025

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów
17 kwi 2025

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie
17 kwi 2025

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur
17 kwi 2025

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej
16 kwi 2025

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?
14 kwi 2025

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby
14 kwi 2025

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]
10 kwi 2025

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

pokaż więcej
Proszę czekać...