Innowacje krok po kroku

Andor Bujdoso / Getty Images

Chodzą Ci po głowie pomysły, jak rozwinąć firmę? Chcesz nawiązać współpracę z naukowcami, lecz nie wiesz, gdzie szukać? A może nie wiesz w ogóle, na czym polegają innowacje, a już tym bardziej czy da się je zastosować w twojej firmie? Bez względu na sytuację, pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy. Na szczęście Fundusze Europejskie mogą Ci w tym pomóc.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opracowało pakiet usług, które wspierają firmy w poszukiwaniu finansowania na rozwój, niezależnie od tego, czy mają już pomysł na projekt, czy dopiero rozważają wprowadzenie innowacji do swojej działalności.

Wsparcie dla firm z różnych branż

Przedsiębiorcy, którzy marzą o realizacji swoich innowacyjnych projektów, ale nie mają doświadczenia w zdobywaniu Funduszy Europejskich, mogą skorzystać z usługi STEP. Dzięki niej otrzymają szczegółową analizę swojego pomysłu, uwzględniającą szanse uzyskania dofinansowania ze środków europejskich. Aby z niej skorzystać, wystarczy wypełnić krótki formularz dostępny na stronach internetowych Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w odpowiednim województwie. Nie wymaga on wielu szczegółowych danych, ale pozwala na indywidualne dostosowanie informacji do konkretnego pomysłu oraz potencjału Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Przedsiębiorca będzie współpracować z doświadczonym ekspertem, który oceni jego projekt pod kątem możliwości finansowych i organizacyjnych, dostosowując analizę do potrzeb. Usługa STEP ułatwi przedsiębiorcom z różnych branż realizację ich marzeń o innowacyjnym biznesie. Jeśli pomysł nie będzie spełniać kryteriów Programu, ekspert pomoże w znalezieniu innych źródeł finansowania.

Wykorzystaj potencjał swojej firmy

Przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić działalność badawczo-rozwojową, inwestować w centra badawczo-rozwojowe oraz wprowadzać swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne, często napotykają na trudności związane z brakiem odpowiedniej wiedzy i praktyki w tych obszarach. Właśnie do tej grupy skierowana jest usługa Innovation Coach. To dzięki niej firmy mogą zdobyć niezbędną wiedzę i wsparcie. Aby skorzystać z usługi, wystarczy wejść na stronę www.innovationcoach.pl i zarejestrować swoje przedsiębiorstwo. Po rejestracji Konsultant skontaktuje się z zainteresowaną firmą i przeprowadzi wstępną analizę jej doświadczenia w obszarze innowacji i pozyskiwania Funduszy Europejskich. Następnie, przedsiębiorcy zostanie przydzielony Coach innowacji, który dokładnie przyjrzy się branży, środowisku działania oraz dotychczasowemu doświadczeniu firmy. Coach będzie badał potencjał, możliwości finansowe, kadrowe, infrastrukturalne oraz kulturę innowacji w przedsiębiorstwie. 

A businessman in wheelchair with colleagues working in a modern office.

Halfpoint

Getty Images

Usługa Innovation Coach zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim, przedsiębiorca otrzyma spersonalizowaną analizę potencjału innowacyjnego swojego przedsiębiorstwa w formie czytelnego i przejrzystego raportu. Raport ten będzie zawierać informacje na temat sposobów wdrażania innowacji, możliwych źródeł finansowania z Funduszy Europejskich, analizę silnych i słabych stron przedsiębiorstwa oraz stojącym przed nim szans i zagrożeń, a także ocenę jego potencjału. Dodatkowo, przedsiębiorca będzie miał możliwość rozmowy z doświadczonym ekspertem oraz skorzysta z innowacyjnej wiedzy opartej na doświadczeniu i kompetencjach coacha.

Nowa usługa informacyjna

Instrumenty STEP oraz Innovation Coach są już znane niektórym przedsiębiorcom z poprzedniego Programu Inteligentny Rozwój. Firmy, które chcą skorzystać z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki mają również dostęp do całkiem nowej, wygodnej usługi Innopoint. Jest to system obsługi informacyjnej, który pozwala przedsiębiorcom uzyskać szczegółowe informacje na temat dostępnych form wsparcia z Programu. Dzięki doświadczeniu Konsultantów ds. Funduszy Europejskich, mogą oni dowiedzieć się więcej o możliwościach finansowych dla swojej działalności. 

Happy group of businesspeople during presentation

Jacob Lund

Getty Images

Usługa opiera się na współpracy z Głównymi Punktami Informacyjnymi Funduszy Europejskich znajdującymi się w każdym województwie oraz Centralnym Punktem Informacyjnym. Można z niej skorzystać na kilka sposobów. Przedsiębiorca może wypełnić ankietę potrzeb i otrzymać informacje o instrumentach, które mogą być dla niego interesujące. Jeśli po jej wypełnieniu nadal będzie miał dodatkowe pytania, może umówić się na spotkanie z Konsultantem w wybranym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Innym sposobem jest skorzystanie z Infolinii 22 262 99 95, udzielającej podstawowych informacji na temat oferty Programu. Infolinia wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, w tym sztuczną inteligencję. Oprócz doświadczonych Konsultantów, dostępni będą więc również wirtualni asystenci. Przedsiębiorca może uzyskać odpowiedzi na pytania zarówno w formie pisemnej za pomocą chatbota, jak i głosowej za pomocą voicebota.

Czasami tylko kilka kroków dzieli nas od rynkowego sukcesu. Jednak najważniejszy krok, to zwrócić się o pomoc. Dzięki udziałowi doświadczonych Konsultantów oraz wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii, przedsiębiorcy mają taką pomoc na wyciągnięcie ręki. 

Więcej informacji na temat oferty funduszy UE dla przedsiębiorców znajdziemy w serwisie poświęconym programowi Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

 

mfipr belka

 

fot. materiały prasowe

Moja firma
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?
16 maja 2024

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument
16 maja 2024

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...