Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Umowy cywilnoprawne – po zmianach od 1 stycznia 2016 r. /fot. Fotolia
Od stycznia 2016 r. rynek pracy czekała mała rewolucja, bowiem umowy cywilne również będą podlegały ozusowaniu. Wykonywanie pracy nie musi mieć charakteru pracowniczego. Dopuszczalne jest jej świadczenie na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Stosunek pracy polega na wykonywaniu pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę w zamian za wynagrodzenie. Na te przesłanki należy zwrócić szczególną uwagę, zawierając umowę cywilnoprawną. Bez względu na nadaną przez strony umowie nazwę, jeżeli spełnia ona wymienione przesłanki, stosunek prawny łączący strony zostanie potraktowany jako umowa o pracę. Ponadto nie jest również dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy wykonywaniu pracy w tych warunkach. Jeżeli zawarta umowa wykazywałaby wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej, o jej rodzaju będzie decydować ostatecznie zgodny zamiar stron i cel umowy.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej zależy, czy podlega ona składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Umowy zlecenia i kontrakty menedżerskie występują jako odrębny tytuł do ubezpieczeń społecznych i co do zasady podlegają oskładkowaniu. Przy czym należy pamiętać, że od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady ich oskładkowania. Zleceniobiorcy, którzy wykonują kilka umów zleceń w różnych podmiotach lub posiadający inne tytuły do ubezpieczeń, będą podlegali obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych aż do momentu uzyskania łącznej podstawy wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Ta sytuacja spowoduje, że płatnicy będą mieli jeszcze więcej obowiązków. To oni będą musieli korygować ewentualne niedopłaty lub nadpłaty składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu błędnego ustalenia schematu podlegania zleceniobiorcy. Co prawda, będą mogli sprawdzić w ZUS prawidłowość rozliczonych składek, jednak będzie to możliwe dopiero po zakończeniu miesiąca i przesłaniu przez wszystkie podmioty, z którymi zleceniobiorca współpracował, dokumentów rozliczeniowych. Samo sprawdzenie nie zmniejszy ryzyka korekt. Omawiane zmiany nadal nie obejmują umów o dzieło. Jeśli są zawierane z innym podmiotem niż własny pracodawca, wówczas nie stanowią tytułu do ubezpieczeń i nie podlegają składkom ZUS.

Zobacz serwis: Moja firma

Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się zasady oskładkowania umów zleceń. Nowelizacja będzie dotyczyć głównie tych zleceniobiorców, którzy wykonują kilka umów zleceń dla różnych płatników albo posiadają inne tytuły do ubezpieczeń i następuje tzw. zbieg. Od 1 stycznia 2016 r. płatnicy będą naliczać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe aż do osiągnięcia przez zleceniobiorcę w danym miesiącu podstawy wymiaru składek w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym (w 2016 r. – 1850 zł). W przypadku umów o dzieło, jeżeli nie są one zawierane z własnym pracownikiem, nadal nie trzeba opłacać składek ZUS.

Wśród wielu umów cywilnoprawnych najszersze zastosowanie jako podstawa świadczenia pracy mają:

● umowy zlecenia (art. 734–751 ustawy – Kodeks cywilny: dalej: k.c.),
● umowy o dzieło (art. 627–646 k.c.),
● kontrakty menedżerskie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Umowy cywilnoprawne –praktyczne rozliczenia po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

W artykule m.in.:

  • Umowa zlecenia
  • Umowa o dzieło
  • Kontrakt menedżerski
  • Zapisy, których należy unikać w umowach cywilnoprawnych
  • Współpraca i zastępstwo przy wykonywaniu umów cywilnoprawnych
  • Zaliczka na podatek od umów cywilnoprawnych
  • Zmiany w oskładkowaniu umów zleceń od 1 stycznia 2016 r. – interpretacja ZUS

Moja firma
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...