Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Kto korzystał z wakacji składkowych w grudniu 2024 musi się z nich rozliczyć z ZUS w terminie do 20 stycznia / Shutterstock

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Podatnicy, którzy złożyli w listopadzie wniosek o zwolnienie z konieczności opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień 2024 r. będą rozliczać ową preferencje w styczniu – przypomina Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl. I zwraca uwagę, że do rozliczeń z ZUS trzeba zastosować nowe formularze.

Były wakacje składkowe, teraz trzeba się rozliczyć z ZUS

Szacuje się, że około 1,3 miliona przedsiębiorców złożyło w listopadzie wnioski o wakacje składkowe ZUS.
Dla przypomnienia, osoby, które złożyły stosowny wniosek o tego typu wsparcie w listopadzie ubiegłego roku, mogły otrzymać zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień 2024. Zatem nie dziwi, że większość mikroprzedsiębiorców zdecydowało się na skorzystanie z preferencji w minionym roku.

Podatnicy, którzy złożyli w listopadzie wniosek o zwolnienie z konieczności opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień 2024 r. będą rozliczać ową preferencje w styczniu. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.
– Zatem wszyscy, którzy otrzymali informację od Zakładu Ubezpieczeń Społecznym o pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosku, powinni uwzględnić wakacje składkowe w składanych deklaracjach za grudzień 2024 – radzi Monika Piątkowska.

Ważne: do rozliczenia wakacji składkowych zastosuj nowe formularze deklaracji DRA i RCA

Trzeba jednak pamiętać, że ZUS w dniu 31 grudnia 2024 r. udostępnił nowe formularze deklaracji DRA i RCA, które powinniśmy zastosować, korzystając z wakacji składkowych.
W nowych metrykach możemy wprowadzić kwoty składek finansowanych przez budżet państwa. W deklaracji DRA jest to w b.IV pole 28, w RCA w b. III B. pole 17 – wyjaśnia ekspertka.

Dodano również nowe kody ubezpieczenia:

  • 051400 – dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, zwolnionej z opłacania składek, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego,
  • 057400 – dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, zwolnionej z opłacania składek, dla której podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia, tj. dla osoby korzystającej z preferencyjnego ZUS,
  • 059400 – dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą, zwolnionej z opłacania składek, dla której podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależniona jest od dochodu, tj. korzystającej z mały ZUS plus.

Zanim złożysz deklarację, sprawdź czy ZUS na pewno przyznał ci wakacje składkowe w grudniu 2024 roku

Dodatkowo należy pamiętać, że wakacje składkowe przysługują tylko tym podatnikom, do których wniosków pozytywnie odniósł się ZUS.

– Jeśli nie mamy takiej informacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wówczas nie powinniśmy uwzględniać preferencji w rozliczeniu. Dopiero po otrzymaniu informacji od organu o pozytywnym rozpatrzeniu naszej sprawy, możemy skorygować złożoną deklarację i uwzględnić wakacje składkowe w rozliczeniach składek społecznych – radzi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Moja firma
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.
15 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze
15 sty 2025

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT
15 sty 2025

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance
15 sty 2025

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia
15 sty 2025

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż
14 sty 2025

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne
14 sty 2025

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi
15 sty 2025

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym
13 sty 2025

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]
10 sty 2025

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

pokaż więcej
Proszę czekać...