Z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, może obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025

Aleksandra Rybak
rozwiń więcej
wakacje składkowe, ZUS, zwolnienie, przedsiębiorcy, składki na ubezpieczenia społeczne / Z tym wnioskiem, blisko 2 mln przedsiębiorców, może obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Wakacje składkowe 2024 i 2025 / Shutterstock

Od grudnia 2024 r. – na podstawie wniosku złożonego w listopadzie br. – blisko 2 mln przedsiębiorców, będzie mogło skorzystać z ulgi, która odpowiadać będzie sumie miesięcznych składek na własne ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Z wakacji składkowych – bo o nich mowa – przedsiębiorcy będą mogli korzystać raz w roku. W tym czasie, będą oni mogli prowadzić działalność gospodarczą na dotychczasowych zasadach, a składki na ubezpieczenia społeczne, za miesiąc objęty zwolnieniem, zostaną za nich opłacone z budżetu państwa.

Wakacje składkowe, czyli zwolnienie przedsiębiorcy z opłacania składek ZUS

Wakacje składkowe – bo o nich mowa – zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863), która weszła w życie 1 listopada 2024 r. Polegają one na zwolnieniu przedsiębiorcy, na jego wniosek, z opłacania za siebie składek na ubezpieczenia społeczne (tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe), własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. W czasie wakacji składkowych, przedsiębiorca będzie musiał opłacić jedynie składkę zdrowotną

Zwolnienie to obejmuje wyłącznie składki opłacane przez przedsiębiorcę za samego siebie (od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę), a nie składki opłacane za zatrudnianych przez niego pracowników, współpracowników i zleceniobiorców. 

Z wakacji składkowych, przedsiębiorcy będą mogli, po raz pierwszy, skorzystać w grudniu 2024 r. – na podstawie wniosków złożonych w listopadzie br. Wnioski złożone w grudniu br. – będą już natomiast dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. Ze zwolnienia z opłacania składek – będzie można skorzystać tylko raz w roku

W miesiącu, w którym przedsiębiorca będzie korzystał z wakacji składkowych – składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zostaną za niego opłacone z budżetu państwa i będą wliczane do przyszłej emerytury czy renty. Korzystanie z wakacji składkowych nie obliguje przedsiębiorcy do zawieszenia, na ten miesiąc, prowadzonej działalności gospodarczej – może on normalnie prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych?

Z wakacji składkowych może skorzystać przedsiębiorca (osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych), który:

  1. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż 10 ubezpieczonych (czyli nie więcej niż 9 pracowników, współpracowników lub zleceniobiorców i siebie),

  2. w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w latach 2022 i 2023), nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2022 lub 2023) – jego roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro (przeliczonych na PLN według średniego kursu EUR ogłoszonego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku),

  3. jako ubezpieczony, w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w roku 2023) oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – od stycznia do listopada br.), nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym, wykonywał czynności wchodzące w zakres jego działalności gospodarczej oraz

  4. w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku (czyli w odniesieniu do wniosku złożonego w listopadzie 2024 r. – w październiku 2024 r.), podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Z ulgi w postaci zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, przedsiębiorcy, którzy spełniają ww. wymogi ustawowe, mogą skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (tj. czy jest to PIT, ryczałt czy karta podatkowa).

Kiedy i w jaki sposób będzie można wnioskować o wakacje składkowe?

Wniosek o pierwsze wakacje składkowe, które dotyczyć będą miesiąca grudnia br. – będzie można składać do ZUS już od 1 listopada 2024 r. Wnioski będą przyjmowane przez ZUS wyłącznie w postaci elektronicznej – złożone za pośrednictwem profilu w PUE ZUS. 1 listopada br. – zostanie tam udostępniony wniosek RWS (o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). 

Wnioskując o zwolnienie z opłacania składek za dany miesiąc, wniosek trzeba będzie złożyć zawsze w miesiącu poprzedzającym. Czyli wnioski złożone w grudniu br. – będą już dotyczyły miesiąca stycznia 2025 r. 

Z uwagi na fakt, iż zwolnienie z opłacania składek, stanowić będzie tzw. pomoc de minimis, udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis – wraz z wnioskiem, przedsiębiorca zobowiązany będzie do złożenia:

  • zaświadczenia (lub oświadczenia) o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku lub odpowiednio

  • oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w ww. okresie.

Rozstrzygnięcie o zwolnieniu z opłacenia składek, uwzględniające wniosek przedsiębiorcy, nie będzie wymagało wydania przez ZUS decyzji administracyjnej, a przedsiębiorca zostanie o nim poinformowany za pośrednictwem profilu w PUE ZUS.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 9.05.2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 863)

  • Ustawa z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 497)

Moja firma
Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy
13 lis 2024

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?
13 lis 2024

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?
13 lis 2024

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku
13 lis 2024

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków
12 lis 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?
12 lis 2024

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA
07 lis 2024

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?
05 lis 2024

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?
05 lis 2024

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?
04 lis 2024

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

pokaż więcej
Proszę czekać...