Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Odblokowane fundusze europejskie pozwolą polskim przedsiębiorczość zwiększyć swoją konkurencyjność i odbudować biznesy, któe ucierpiały w pandemię, czego przykładem jest turystyka / ShutterStock

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

 

Jest decyzja Komisji Europejskiej – pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nareszcie trafią do Polski. To jedna z najbardziej oczekiwanych przez przedsiębiorców decyzji gospodarczych ostatnich lat. Te pieniądze są gospodarce bardzo potrzebne, zarówno w kontekście inwestycji publicznych jak i np. wsparcia transformacji energetycznej polskich firm.

Polska gospodarka może poprawić konkurencyjność

– Komisja Europejska odblokowała 137 miliardy euro dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i polityki spójności. To dla polskiej gospodarki szansa na poprawę konkurencyjności, ale i dynamiczny rozwój w sektorach, które muszą się zmieniać, a dotychczas wielu firmom brakowało na to pieniędzy. Mowa np. o inwestycjach energetycznych – uważaHanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. Przedsiębiorcy mają także swoje postulaty w sprawie KPO.

Zostały niecałe trzy lata na wydanie ogromnych pieniędzy z KPO. Niektóre kraje zrealizowały już ponad 50% swoich zadań.

Zostały tylko trzy lata z sześciu na zainwestowanie

Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej wiele razy apelowali już o to, by jak najpilniej odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Decyzja Komisji Europejskiej jest więc decyzją, która nie tylko jest bardzo oczekiwana, ale jest także gigantyczną szansą rozwojową dla Polski.

Jak wskazuje ekspertka, Francja, Włochy i Hiszpania wydały już prawie połowę środków, które otrzymały w ramach KPO, a my czekamy na pierwsze przelewy. To idealny przykład na jakim etapie jesteśmy i jak bardzo musimy przyspieszyć żeby zrealizować inwestycje z KPO.

– Stąd apel przedsiębiorców ze Szczecina, by przygotować szybką ścieżkę składania wniosków i weryfikacji ich na realizację projektów, które będą mogły otrzymać dofinansowanie – mówi Hanna Mojsiuk. 

137 miliardów Euro to zawrotna kwota. Należy dokładnie pilnować, jak pieniądze są wydawane. Nie możemy jednak zapominać, że te pieniądze mają swój „termin ważności”

– Inwestycje z KPO muszą być wykonane i rozliczone do końca 2026 roku. Jeżeli mówimy o dużych zadaniach publicznych czy energetycznych, to nie mamy zbyt wiele czasu, by te inwestycje zacząć i zrealizować. Przed przedsiębiorcami, a także merytorycznymi ministerstwami czas wielkiej mobilizacji – przypomina ekspertka. 

Inwestycje w zdrowie, klimat, ale i w turystykę

Jak mówią przedsiębiorcy – każde inwestycje, które będą realizowane z Krajowego Planu Odbudowy będą cenne.

–Inwestycje publiczne np. w ochronę zdrowia, infrastrukturę, budowę placówek oświatowych czy w cyfryzację, cieszą przedsiębiorców, bo będą one napędzać gospodarkę i będą przynosić zlecenia dla naszych firm budowlanych czy IT – podkreśla prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

Najwięcej inwestycji, które interesują przedsiębiorców dotyczy transformacji energetycznej. Przedsiębiorcy mają jednak także swoje oczekiwania względem realizacji projektów z KPO na Pomorzu Zachodnim. 

– Dla nas również bardzo ważna będzie turystyka. Wiemy, że w czasie pandemii COVID-19 to właśnie ten sektor gospodarki był najmocniej dotknięty stratami. Zależy nam, by turystyka, gastronomia, projekty zwiększające atrakcyjność Pomorza Zachodniego były realizowane i jest na to wiele pomysłów – dodaje Hanna Mojsiuk. 

Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...