Jak skutecznie zarządzać projektami? Przez złe zarządzanie firmy marnują nawet 12 proc. budżetu na projekty

Altkom Akademia
rozwiń więcej
Jak skutecznie zarządzać projektami? Przez złe zarządzanie firmy marnują nawet 12 proc. budżetu na projekty / Shutterstock

Według raportu PMI (Project Management Institute) aż 3 na 5 firm otwarcie przyznaje, że nie rozumie wartości zarządzania projektami – przekłada się to na zmarnowanie średnio nawet 12 proc. budżetu na projekty z powodu złego zarządzania, nieproduktywnych zachowań i złych decyzji. Dodatkowo, według badań PwC tylko 2,5 proc. firm kończy wszystkie zaplanowane projekty, a średnio 1 na 6 projektów przekroczyło koszty o 200 proc. lub więcej. 

Jak dobrze zarządzać projektami? Wybór metodyki

  • Podejście do zarządzania projektem musi być prawidłowo wdrożone – o tym mówią standardy zarządzania projektami, z których warto uzyskać certyfikat potwierdzający kompetencje;
  • Nawet 42 proc. project managerów nie wykorzystuje żadnej formalnej metodologii zarządzania projektem;
  • Według raportu PwC takie podejście stanowi nawet 50 proc. przyczyn niepowodzenia projektu;
  • 80 proc. wydajnych projektów jest kierowana przez certyfikowanych project managerów.

– Jeśli ktoś myśli, że zarządzanie projektem opiera się tylko na delegowaniu zadań i czytaniu raportów, to jest w błędzie – podkreśla Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii. Pokazuje to również raport „Pulse of the Profession” (Project Management Institute), który wykazał, że aż 58 proc. firm nie zdaje sobie sprawy z istoty odpowiedniego zarządzania projektem. Ten sam raport wykazał, że 42 proc. project managerów nie wykorzystuje żadnej formalnej metodologii, co może skutkować niepowodzeniem projektu. Według raportu PwC właśnie takie czynniki wewnętrzne, jak złe oszacowane i niedotrzymane terminy, zmiany zakresu i niewystarczające zasoby stanowią 50 proc. przyczyn niepowodzenia projektu.

– Na samym początku lider musi określić, w jaki sposób nim zarządzać, czy w sposób tradycyjny, czy może zwinny (Agile). Najlepiej, żeby już w ten proces był zaangażowany cały zespół, aby dokładnie zrozumieć zamysł i proces wszystkich działań – dodaje Natalia Gozdowska. Od tego, jaką metodykę zarządzania wybrać zależy charakterystyka danego projektu. Jeśli ma on z góry ustalony zakres i określone wymagania, najlepiej skupić się na metodyce tradycyjnej np. PRINCE2. Jeśli jednak zespół ma pracować nad projektem, o którym wiemy, że będzie wymagał elastyczności i adaptacji, a wymagania klienta mogą się zmieniać, to lepiej postawić na zarządzanie zwinne (Agile). 

Ostateczny wybór metodyki zarządzania projektem powinien być dokonywany na podstawie analizy wszystkich czynników, którymi charakteryzuje się dany projekt i dopasowania do konkretnych warunków projektowych oraz potrzeb klienta. Niektóre projekty mogą nawet korzystać z hybrydowego podejścia, łącząc elementy różnych metodyk w celu uzyskania optymalnych rezultatów. W tym miejscu warto skorzystać z metodyki PRINCE2 Agile.

Aby metody zarządzania projektami był efektywne, istotne jest to, żeby były one wdrażane prawidłowo i zgodnie ze wszystkimi zasadami. Ważne jest, aby lider miał odpowiedni certyfikat, który potwierdza jego umiejętności w danej metodyce.  – Szkolenie jest oczywiście pierwszym krokiem, jednak kolejnym jest uzyskanie certyfikatu, który potwierdza, że dana osoba jest w stanie zastosować daną metodę w praktyce. Dopiero wtedy mamy pewność, że zarządzanie projektem jest w dobrych rękach – mówi Karol Granoszewski, Business Development Head CEE, Middle East & Africa w PeopleCert, światowego lidera w ocenie i certyfikacji umiejętności zawodowych. Zdecydowana większość wydajnych projektów jest kierowana certyfikowanymi project managerami – według raportu PwC jest to aż 80 proc.

Jakie podejście wybrać?

Każdy projekt jest inny i wymaga innego podejścia do zarządzania zespołem. Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać skuteczny lider wspólnie z zespołem, to określanie podejścia do zarządzania projektem – czy najlepszym rozwiązaniem będzie podejście klasyczne czy zwinne.

Jedną z najpopularniejszych tradycyjnych metodyk zarządzania projektami jest PRINCE2 (Projects IN Controlled Environments 2). Charakteryzuje się strukturalnym podejściem i skupia się na planowaniu, kontrolowaniu i monitorowaniu projektu. Metodykę PRINCE2 definiuje klarowna struktura organizacyjna projektu, podział na role i odpowiedzialności oraz szereg procesów, które są konieczne do skutecznego zarządzania. W ramach podejścia PRINCE2 projekty są prowadzone etapowo, a decyzje dotyczące kontynuowania projektu są podejmowane na podstawie oceny każdego z nich i osiągniętych rezultatów. Metodyka PRINCE2 zapewnia formalne podejście do zarządzania ryzykiem, komunikacją, jakością oraz planowaniem i kontrolą projektu.

W przypadku projektów, które mają dynamiczne wymagania i zmienną naturę, najlepiej zastosować podejście zwinne. Zakłada ono, że na początku projektu nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić jego przebiegu, stąd konieczność podzielenia projektu na krótkie cykle, podczas których następuje doszczegółowienie oraz dostarczanie do użytku części rezultatów, które składają się na produkt końcowy. Filozofia Agile kładzie duży nacisk na aspekt organizacji pracy zespołów projektowych jako samoorganizujących się. Pomocny w tym przypadku jest framework Scrum. Rama ta dostarcza zespołom szeregu praktyk, zasad oraz wartości, które pomagają ustrukturyzować pracę, aby jak najszybciej osiągnąć oczekiwany rezultat. Scrum dostarcza także wiele wskazówek w zakresie ról, narzędzi, zbioru spotkań, które pozytywnie wpływają na komunikację oraz na uporządkowanie i zarządzanie zadaniami w zespole. 

– Oczywiście są sytuacje, że nie da się trzymać tylko zwinnego lub kaskadowego zarządzania projektami. W takich przypadkach warto skorzystać z metody PRINCE2 Agile, która łączy w sobie cechy obu – podkreśla Natalia Gozdowska.  Jest to odpowiednie rozwiązanie dla projektów, które wymagają elastyczności i dostosowania do zmieniających się warunków i wymagań klienta. Metoda PRINCE2 Agile pozwala na adaptację podejścia klasycznego do środowiska zwinności, integrując elementy Agile, takie jak Scrum, Kanban czy Lean Startup. Wykorzystuje iteracyjne podejście, krótkie cykle dostarczania i regularne przeglądy projektu, aby zapewnić odpowiednią kontrolę i adaptację w trakcie trwania projektu. Metodyka PRINCE2 Agile umożliwia równoczesną pracę nad różnymi aspektami projektu, zapewniając zarówno strukturę i kontrolę, jak i elastyczność i adaptację.

Doprowadzenie projektu od początku do końca jest procesem wymagającym i skomplikowanym, na który składa się wiele elementów. Aby zakończył się on sukcesem, wiele zależy od zdolności lidera do skutecznego koordynowania zasobów, zarządzania ryzykiem i dostarczania rezultatów zgodnie z założonymi celami. – Jeśli lider nie potrafi odpowiednio zarządzać zadaniami i ludźmi, to nawet najlepszy zespół nie będzie pracować optymalnie i na miarę swoich możliwości. Wybór dobrej metodyki zarządzania danym projektem jest kluczem do jego powodzenia – podsumowuje Natalia Gozdowska, Business Development Director w Altkom Akademii.

Polecane szkolenia z metodyk zarządzania projektami:

SCRUM – Framework służący do organizacji pracy zespołu, który pracuje przyrostowo/iteracyjnie. Najpowszechniej wykorzystywany w tworzeniu, utrzymaniu oraz rozwoju rozwiązań IT. Rozwój produktu podzielony jest na trwające maksymalnie jeden miesiąc iteracje, zwane sprintami. Charakterystyczną postacią jest tutaj Product Owner, który ze strony biznesu decyduje o kierunku rozwoju oraz Scrum Master odpowiedzialny za usuwanie wszelkich przeszkód uniemożliwiających zespołowi wykonanie zadania oraz poprawną implementację procesu i metod. Skierowana jest głównie do pracowników działów IT, obecnych lub przyszłych liderów zespołów wytwarzających oprogramowanie oraz właścicieli projektów technologicznych.

PRINCE2 Agile – Metodyka zarządzania projektami łącząca w sobie podejście klasyczne i zwinne. Wykorzystywana wszędzie tam, gdzie realizujemy długie (powyżej 6 miesięcy) projekty, które wymagają podejścia zwinnego, a gdzie z uwagi na ich długość lub branże nie można zastosować "czystego" podejścia zwinnego. Skierowana jest głównie do obecnych i przyszłych kierowników projektów, obecnych i przyszłych liderów zespołów projektowych, członków zespołów projektowych oraz pracowników biur projektów.

PRINCE2 – Podejście klasyczne oparte o procesy i techniki do zarządzania projektami. Metodyka całościowo podchodzi do organizacji projektu niezależnie od jego wielkości. Opiera się o opis produktu końcowego. W praktyce oznacza to, że od początku wiemy, w jaki sposób oraz co powinno zostać dostarczone na końcu realizowanego projektu. Metodyka ta jest jedną z najczęściej stosowanych ze względu na swoją uniwersalność, dzięki czemu można ją zastosować do większości projektów. PRINCE2 zalecany jest jako dobry wstęp do obszaru zarządzania projektami. Skierowana jest głównie do obecnych i przyszłych kierowników projektów, obecnych i przyszłych liderów zespołów projektowych, członków zespołów projektowych, pracowników biur projektów oraz osób, które chcą rozpocząć swoją drogę z zarządzaniem projektami.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...