Koniec monopolu na produkcję części do aut

Posłowie wprowadzili do ustawy o własności przemysłowej tzw. klauzulę napraw, która umożliwi legalną produkcję części samochodowych do uznanych marek. Dziś głosowanie nad ustawą.

Zmiana prawa

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm będzie głosował nad rządowym projektem ustawy nowelizującej prawo własności przemysłowej. Najwięcej emocji wzbudza przegłosowana w sejmowej Komisji Gospodarki zmiana wprowadzająca tzw. klauzule napraw.

Ustawowa klauzula napraw zablokuje możliwość zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym widocznych elementów samochodów przez koncerny motoryzacyjne. Takie rozwiązanie zastępuje propozycję rządu, który chciał uregulować tę kontrowersyjną dla producentów sprawę w drodze licencji przymusowej.

Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji posła PO Adama Szejnfelda rozwiązanie takie zamyka monopol na produkujących tych część.

- Jest to znaczne ułatwienie dla drobnych producentów. W przypadku licencji przymusowej problem rozwiązano by w sposób teoretyczny. W praktyce drobny producent nie wygra przed administracją z zespołem prawników koncernu - mówi Szejnfeld.

Na zmianach tych zdaniem posła Szejnfelda skorzystają przede wszystkim drobni producenci.

W pozostałym zakresie zmiany nie wywołują emocji. Ustawa wprowadza podstawę do przyjmowania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej w postaci elektronicznej. Dostosowuje to standardy krajowe do tych, które obowiązują w Europejskim Urzędzie Patentowym, Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Szczegółowe zmiany dotyczące zgłoszeń w postaci elektronicznej będą wymagały wydania rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie.

Nowością w ustawie jest regulacja dotycząca ochrony międzynarodowych znaków towarowych w Polsce. Zgodnie z projektowanymi zmianami osoba, której prawo zostało naruszone, może żądać zaniechania naruszania i usunięcia jego skutków oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Roszczenia te mogą być dochodzone od daty publikacji w Wiadomościach Urzędu Patentowego informacji o ochronie międzynarodowego znaku towarowego.

Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu trzech miesięcy od jej ogłoszenia.

Łukasz Sobiech
Moja firma
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...