Rezygnacja z nastawienia była propozycją ekspertów NBP

Rezygnacja z nastawienia w polityce pieniężnej od 2006 roku była propozycją ekspertów NBP wyciągniętą na podstawie doświadczeń innych banków centralnych, którą przyjęła Rada Polityki Pieniężnej - poinformował szef NBP Leszek Balcerowicz.
"To była propozycja ekspertów NBP, przyjęta przez RPP. Przypomnę, że chodzi o pewien rodzaj sygnalizacji, nazywany nastawieniem, nie chodzi o nastawienie w sensie generalnym (...). Ogromna większość banków centralnych nie posługiwała się tym instrumentem sygnalizacji i my wyciągnęliśmy z tego wnioski" - powiedział prezes NBP.

RPP od 2006 roku wycofa się ze stosowania nastawienia w polityce pieniężnej i zastąpi je informacją na temat bilansu ryzyk dla przyszłej inflacji. Balcerowicz pytany, kiedy można spodziewać się rozmów przedstawicieli RPP i NBP z nowym rządem na temat dojścia do strefy euro, przypomniał, że bank i rada od dawna mają propozycje strategii w tym zakresie i starają się "tak działać, żeby Polska nie zaprzepaściła szansy".

Pytany o perspektywy polskiej gospodarki w najbliższych latach w sytuacji, gdyby nie udało się zmniejszyć deficytu finansów, prezes NBP wskazał na konsekwencje takiego stanu dla rozwoju.

"Nie znam przykładu kraju, który by się bardzo szybko i wiele lat rozwijał i miał taki niedobry stan finansów publicznych, jak Polska" - dodał.

Szef NBP w rozmowie z dziennikarzami nie chciał recenzować programu gospodarczego ugrupowań, które zwyciężyły w wyborach, tłumacząc, że nie pozwala mu na to rola prezesa NBP. Wymienił jednak czynniki, które Polska powinna wdrożyć, by umacniać swój rozwój.

"Trzeba redukować bezrobocie, które słusznie powszechnie uznaje się za podstawowy problem. Aby przyspieszyć rozwój i zredukować bezrobocie musimy ograniczać podatki, zwłaszcza te, które obciążają koszty pracy" - powiedział Balcerowicz.

Według niego, redukcja bezrobocia o połowę - jak zrobiła to Hiszpania - jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami.

"Litwa to robi, Słowacja to robi. Tylko trzeba wcielić w życie program o którym od dawna piszą naukowcy - ograniczyć podatki, czego nie da się zrobić bez ograniczenia wydatków. Duże podatki nie biorą się z powietrza, tylko z rozdętych wydatków" - powiedział Balcerowicz.

"Jednym z naczelnych punktów każdego programu, który chce umocnić rozwój naszego kraju i doprowadzić do redukcji bezrobocia, jest reforma finansów publicznych - tego nie da się obejść" - dodał.
Moja firma
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...