Nie spełniamy norm ekologicznych

Polska nie spełnia unijnych norm ekologicznych dotyczących sprzętu elektronicznego i elektrycznego, za co grożą surowe kary.
Według unijnych regulacji na jednego mieszkańca przypadać będzie zbiórka i recykling co najmniej 4 kilogramów odpadów elektronicznych i elektrycznych. Polscy przedsiębiorcy, w odróżnieniu od kolegów z Unii Europejskiej, nie mają takiego obowiązku. Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która wczoraj została opublikowana, nie zawiera takiego wymogu. Polska będzie płaciła ogromne kary – uważa Piotr Widuch, prezes Thormann Recycling, firmy specjalizującej się w odzysku i recyklingu odpadów elektronicznych. – Unia Europejska na pewno nie zrezygnuje z wymogu 4 kilogramów na mieszkańca.

Są kraje unijne, które zbierają 10-13 kilogramów. My nie będziemy w stanie zebrać nawet kilograma – ocenia Piotr Widuch. Tylko ustawowy obowiązek wypełnienie minimalnego limitu, w połączeniu z wysokimi karami za jego niewypełnienie jest w stanie zmusić producentów, importerów i sprzedawców sprzętu do finansowania systemu zbiórki, uważają przedstawiciele Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

– Te same firmy, które zbierają z rynku odpady komunalne mogłyby zbierać również sprzęt elektroniczny i elektryczny. Musi to być jednak dla nich opłacalne. Ponieważ nie ma w ustawie zapisanego minimalnego obowiązku zbiórki 4 kilogramów na mieszkańca taki system nie powstanie – uważa Jerzy Ziaja prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu.

Producenci elektroniki zapowiadają utworzenie organizacji odzysku, która będzie zajmowała się zbiórką i odzyskiem odpadów. – Czekamy tylko na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalnych europejskiego stowarzyszenia producentów artykułów gospodarstwa domowego CECED Polska. Według jego wyliczeń stworzenie systemu zbiórki i odzysku elektroniki będzie kosztować 30-50 mln zł rocznie. Twierdzi, że nie będzie problemu z zebraniem z rynku 4 kilogramów odpadów na osobę.

W Polsce zbiera się obecnie ok. 0,5 kilograma elektroniki na osobę. Aby sprostać unijnej dyrektywie zbiórka musiałaby wzrosnąć o 700 procent. Około 300 podmiotów zajmuje się odzyskiem i recyklingiem odpadów elektronicznych. Jednak tylko kilka z nich spełnia europejskie standardy.


Julita Wróbel
Moja firma
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?
14 maja 2024

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę
14 maja 2024

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

pokaż więcej
Proszę czekać...