Zatrudnianie młodocianych

Paulina Rzepka
rozwiń więcej
Młodociany pracownik podlega szczególnej ochronie. / Fotolia
Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, ale nie przekroczyła 18 roku życia, zaś osoby poniżej 16 roku życie nie mogą być zatrudniane. Od 1 września 2018 roku, dolna granica która pozwala na zakwalifikowanie osoby jako młodocianej, obniży się do lat 15.W trosce o osoby młodociane kwestie dotyczące ich zatrudniania zostały uregulowane w Kodeksie pracy odrębnie.

Wyjątek od dolnej granicy zatrudnienia

Podmioty prowadzące działalność kulturową, artystyczną, sportową lub reklamową, mogą zatrudniać dzieci poniżej 16 roku życia do pracy lub innych zajęć zarobkowych. W przypadku tego rodzaju zatrudnienia wymagana jest:

  • zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka,
  • zezwolenie właściwego inspektora pracy, który bierze pod uwagę, czy praca nie powoduje zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka oraz czy nie zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.

Zobacz także: Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego

W przypadku zatrudnienia młodocianych w celu przygotowania zawodowego, a więc nauki zawodu, czy przyuczenia do wykonywania określonej pracy, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy o umowach zawieranych na czas nie określony oraz przepisy szczególne. Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego powinna zawierać:                                

  • rodzaj przygotowania zawodowego,
  • czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego,
  • sposób dokształcania teoretycznego,
  • wysokość wynagrodzenia.

Pracodawca zatrudniający młodocianego w celu przyuczenia do zawodu, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego.

Istotnym ograniczeniom podlega rozwiązanie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z małoletnim. Rozwiązanie za wypowiedzeniem możliwe jest tylko, gdy:

  • młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, pomimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
  • ogłoszona zostaje upadłość lub likwidacja pracodawcy,
  • następuje reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuowanie przygotowania zawodowego,
  • stwierdzono nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.

Polecamy serwis: Praca małoletnich


Zatrudnianie młodocianego przy wykonywaniu lekkich prac

Zatrudnienie młodocianego do wykonywania prac lekkich, nie powodujących zagrożenia dla życia, zdrowia, rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudniająca młodocianemu wypełniania obowiązków szkolnych, jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, a określa go pracodawca po otrzymaniu zgody lekarza medycyny pracy i podlega zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy. Pracodawca ma obowiązek zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez niego pracy.

Czas pracy młodocianych

Kodeks pracy przewiduje specjalne unormowania dla czasu pracy młodocianych. Dzieci poniżej 16 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin na dobę, zaś młodociani od 16 roku życia- 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, niezależnie od tego, czy odbywa się ona w godzinach czy poza godzinami pracy. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych 2 godzin. Jeżeli chodzi o pracę młodocianych w okresie wakacji, to nie może trwać ona dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Zatrudnianie młodocianego w godzinach nocnych lub nadliczbowych jest bezwzględnie zabronione!

Nieprzestrzeganie ustalonych norm czasu pracy przez pracodawcę stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Zobacz również: Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Moja firma
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...