Rafał Piskorski: Leasing – co zmieni się w 2022 roku? [PODCAST]

Szymon Glonek
rozwiń więcej
Rafał Piskorski: Leasing – co zmieni się w 2022 roku? [PODCAST] / RossandHelen / Yanosik
Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład? Czego możemy spodziewać się po tym sektorze w roku 2022? Kto może skorzystać z programu "Mój elektryk"?

W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 roku firmy z polskiego sektora leasingowego udzieliły finansowania o łącznej wartości ponad 68 miliardów złotych, przy wysokiej, ponad 40 procentowej dynamice rynku podaje Związek Polskiego Leasingu.

Czy branża leasingowa wróciła już do wyników sprzed pandemii? Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład? Czego możemy spodziewać się po tym sektorze w roku 2022?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl) wyjaśnia Rafał Piskorski, dyrektor generalny w BNP Paribas Leasing Solutions, wiceprzewodniczący Rady Związku Polskiego Leasingu.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jaki był rok 2021 dla polskiej branży leasingowej?

Podsumowując rok 2021, można powiedzieć, że był bardzo dobry, zarówno dla branży leasingowej, jak i dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców. Po roku 2020, czyli tzw. roku covidowym, zanotowaliśmy spektakularne wzrosty.

To był rekordowy rok, jeśli chodzi o rozmiar rynku. Szacujemy, że w roku 2021 sfinansujemy jako branża ponad 85 miliardów złotych. Jest to spektakularny wzrost ponad 35 procent w stosunku do 2020 roku – wyjaśnia Rafał Piskorski.

Jakie zmiany w leasingu wprowadza Polski Ład?

Zacznijmy od tego, że leasing jest szczegółowo uregulowany zarówno w przepisach prawa cywilnego, jak i podatkowego. Te regulacje są stabilne i obowiązują już od ponad 20 lat. Ta stabilność jest dla nas bardzo istotna – zarówno dla branży leasingowej, jak i przedsiębiorców.

Polski Ład będzie miał wpływ na pewne zmiany w 2022 roku. Odnoszę się tutaj do regulacji, w których zniesiono dotychczasowe uprawnienie, aby po upływie 6 miesięcy od wykupu przedmiotu leasingu do majątku prywatnego, przedmiot taki mógł być zbywany przez dotychczasowego korzystającego bez obciążeń podatkowych.

Od 1 stycznia 2022 roku, okres wymagany do uzyskania takiego uprawnienia, został wydłużony do 6 lat. To jest fundamentalna zmiana. W praktyce dotyczy to leasingu samochodów osobowych – tłumaczy Rafał Piskorski.

Jakie trendy, dotyczące leasingu, pojawią się w Polsce w 2022 roku?

Patrząc na rozwój branży leasingowej, widoczne są trendy związane ze zmianą w kierunku zeroemisyjności. Polska, podobnie jak inne kraje, zobowiązała się do redukcji gazów cieplarnianych.

Europejskie i amerykańskie instytucje finansowe również dołączyły do tego paktu. Oznacza to, że będziemy prowadzili działania, które będą wspierały transformację energetyczną naszych gospodarek.

W związku z tym, będziemy nakierunkowani na finansowanie aktywów, które wspierają taką transformację. Już dziś branża leasingowa bardzo śmiało finansuje instalacje fotowoltaiki. Zaczynamy też finansować ładowarki do samochodów elektrycznych. Rozważamy również finasowanie pomp ciepła czy magazynów energii, w szczególności instalacji przydomowych.

Oczywiście wkraczamy też w elektromobilność, którą promuje m.in. program "Mój elektryk" – wylicza Rafał Piskorski.

Rafał Piskorski – dyrektor generalny w BNP Paribas Leasing Solutions, wiceprzewodniczący Rady Związku Polskiego Leasingu. Związany z branżą leasingową od ponad 20 lat. Posiada duże doświadczenie m.in. w zarządzaniu ludźmi i ryzykiem, restrukturyzacji, łączeniu firm, rozwoju, a także wdrażaniu strategii biznesowych.

Moja firma
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

pokaż więcej
Proszę czekać...