Najpopularniejsze szkodliwe programy września 2008

Kaspersky Lab Polska
rozwiń więcej
Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników we wrześniu 2008 r.

Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe. W oparciu o aktywność systemu KSN we wrześniu analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów.

W oparciu o aktywność systemu KSN we wrześniu analitycy z Kaspersky Lab opracowali dwa rankingi wirusów.

Pierwszy z rankingów przedstawia najbardziej rozpowszechnione szkodliwe programy adware i potencjalnie niechciane programy według liczby komputerów, na których zostały wykryte.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

Nowość

Rootkit.Win32.Agent.cvx

2

Powrót

Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n

3

Nowość

Packed.Win32.Black.a

4

+8

Trojan.Win32.Agent.abt

5

Nowość

Trojan-Downloader.HTML.IFrame.sz

6

Nowość

Trojan-Downloader.Win32.VB.eql

7

Nowość

Trojan-Downloader.JS.IstBar.cx

8

+1

Trojan.Win32.Agent.tfc

9

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.ca

10

Nowość

Trojan-Downloader.Win32.Small.aacq

11

Bez zmian

not-a-virus:AdWare.Win32.Agent.cp

12

Nowość

Trojan.Win32.Obfuscated.gen

13

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.sc

14

+1

not-a-virus:AdWare.Win32.BHO.vp

15

+3

Trojan.Win32.Chifrax.a

16

-3

Trojan-Dropper.Win32.Agent.tbd

17

+2

Trojan.RAR.Qfavorites.a

18

Nowość

Email-Worm.Win32.Brontok.q

19

Nowość

Trojan-Downloader.JS.Agent.cme

20

-12

Trojan-Downloader.JS.Agent.chk

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, wrzesień 2008

System KSN odnotował zmianę w czołówce rankingów najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych i niechcianych programów we wrześniu. Z zestawienia zniknął nagle poprzedni lider, Trojan.Win32.DNSChanger.ech, a prowadzenie objął zupełnie niespodziewany szkodliwy kod. Nowym liderem okazał się Rootkit.Win32.Agent.cvx

Szkodnik ten został wykryty przez ekspertów z Kaspersky Lab 28 sierpnia i przez cały miesiąc rozprzestrzeniał się aktywnie w całym Internecie. Niepokój budzą dwie kwestie: po pierwsze, rootkity są tradycyjnie bardzo trudne do wykrycia przez programy antywirusowe, po drugie na razie bardzo niewiele takich programów potrafi wykrywać tego określonego szkodnika.

Na drugie miejsce powrócił kolejny nietypowy szkodliwy program, Trojan-Downloader.WMA.Wimad.n. Ten multimedialny plik wykorzystuje lukę w zabezpieczeniach odtwarzacza Windows Media Player w celu pobierania różnych trojanów.

Znaczna część ataków przeprowadzana jest przez różne downloadery skryptów - wrześniowy ranking zawiera w sumie cztery takie programy. Skrypty te aktywują większość ataków typu "drive-by download" (proces instalacji szkodliwego oprogramowania bez wiedzy użytkownika odbywa się podczas odwiedzania witryn internetowych, bądź odbierania e-maili). Również działanie szkodnika Wimad.n opiera się na wykorzystywaniu takich typów trojanów downloaderów.

Co ciekawe, oprócz tego, że w rankingu utrzymały się wszystkie programy adware z zeszłego miesiąca, niektóre z nich nawet umocniły swoje pozycje.

Wrześniowy ranking zawiera tylko 9 nowości (dla porównania, w sierpniu było ich aż 16). Przykładem może być znajdujący się na osiemnastym miejscu weteran - robak Brontok.q. Uważni czytelnicy, którzy od dłuższego czasu śledzą miesięczne raporty Kaspersky Lab, będą pamiętali tego robaka, który nieustannie gości w rankingach, nawet jeśli są sporządzane przy pomocy różnych źródeł danych i metodologii.

Wszystkie szkodliwe programy, programy adware oraz potencjalnie niechciane programy z rankingu można podzielić na cztery główne kategorie wykrywanych zagrożeń. Trojany wyraźnie prowadzą, jednak ich udział spadł z 80 do 70%.

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, wrzesień 2008

We wrześniu na komputerach użytkowników wykryto łącznie 35103 szkodliwych i potencjalnie niechcianych programów. Jest to kolejny, występujący drugi miesiąc z rzędu znaczny wzrost liczby zagrożeń (liczba takich programów w sierpniu wynosiła 28940).

Druga tabela zawiera dane dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów wśród wszystkich zainfekowanych obiektów wykrytych na komputerach użytkowników. Większość wymienionych niżej programów posiada zdolności infekowania plików.

Pozycja

Zmiana

Nazwa

1

+1

Virus.Win32.Xorer.du

2

-1

Net-Worm.Win32.Nimda

3

Nowość

Worm.Win32.Mabezat.b

4

+2

Virus.Win32.Alman.b

5

Nowość

Virus.Win32.Sality.aa

6

-3

Virus.Win32.Parite.b

7

-3

Virus.Win32.Virut.n

8

+7

Virus.Win32.Small.l

9

+5

Virus.Win32.Virut.q

10

-5

Virus.Win32.Parite.a

11

-3

Email-Worm.Win32.Runouce.b

12

Powrót

Virus.Win32.Sality.s

13

+3

Virus.Win32.Hidrag.a

14

Powrót

Virus.Win32.Sality.z

15

Nowość

Trojan.Win32.Obfuscated.gen

16

-7

Worm.Win32.Fujack.k

17

+3

Virus.Win32.Tenga.a

18

-7

Trojan-Downloader.WMA.GetCodec.d

19

-9

Worm.VBS.Headtail.a

20

Nowość

Virus.Win32.Sality.q

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, wrzesień 2008

Zmiany w tym rankingu były minimalne - pojawiły się tylko cztery nowości. Nastąpiła jednak zmiana na samym szczycie. Nimda, który w sierpniu niespodziewanie zajął pierwsze miejsce, spadł na trzecie, ustępując swojemu najbliższemu rywalowi - wirusowi plikowemu Xorer.du. We wrześniu do rankingu wszedł kolejny przedstawiciel rodziny Sality, zwiększając liczbę takich programów do czterech, łącznie z wirusem Sality.aa, który uplasował się na piątym miejscu.

Mabezat.b to kolejny robak, z którym trzeba się liczyć. Po tym, jak został wykryty w listopadzie zeszłego roku, początkowo nie wykazywał żadnej znaczącej aktywności. Prawdopodobnie próbował stopniowo zwiększać liczbę zainfekowanych maszyn i plików. Teraz uplasował się na trzecim miejscu.

Ogólnie, można powiedzieć, że stan aktywności wirusów i robaków jest raczej stabilny i nie wykazuje żadnych oznak pogorszenia. Według danych KSN, liczba szkodliwych programów infekujących pliki znacznie zmniejszyła się w ciągu ostatnich trzech miesięcy, co potwierdza chociażby fakt, że rodziny Allaple i Otwycal wypadły z rankingu.

Moja firma
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...