Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

przedsiębiorca, dokumenty / Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? / shutterstock

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Od 5 października 2024 r. można składać wnioski do ZUS o świadczenie interwencyjne. Jest to wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi.

Świadczenie interwencyjne: dla kogo

Świadczenie interwencyjne – jak już wyżej zostało wspomniane - przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, którzy zostali poszkodowani w wyniku powodzi. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mogli dalej prowadzić swoją działalność. Jest ono przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy prowadzili swoją działalność gospodarczą nadzień 16 września 2024 r. Kierowane jest zarówno do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w tym wspólników spółek cywilnych, osób prawnych jak i jednostek organizacyjnych niebędących osobą prawną (której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną).

Świadczenie interwencyjne: warunki

By otrzymać świadczenie interwencyjne należy spełniać określone warunki. Przedsiębiorca, który poniósł szkodę polegającą na utracie, uszkodzeniu lub zniszczeniu, bezpośrednio w wyniku powodzi, składników materialnych przedsiębiorstwa niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej musi zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej sześć miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego. Dodatkowo musi także zobowiązać się do utrzymania poziomu zatrudnienia przez sześć miesięcy od dnia 16 września 2024 r. Przez utrzymanie poziomu zatrudnienia rozumie się utrzymanie liczby ubezpieczonych zgłoszonych do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz wyłącznie ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku przedsiębiorców, którzy mają zawieszoną działalność – od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego – muszą wznowić jej prowadzenie. 

Świadczenie interwencyjne: gdzie złożyć wniosek

Wniosek o świadczenie interwencyjne przeznaczone na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy poszkodowanego w wyniku powodzi (RSI) jest dostępny na stronie ZUS. Wniosek o świadczenie interwencyjne można złożyć do 16 marca 2025 r. zarówno w formie papierowej w każdej placówce ZUS, w punkcie mobilnym, przesłać go pocztą lub w formie elektronicznej na profilu PUE/eZUS za pomocą pisma ogólnego (POG) wraz z załączonym wnioskiem o świadczenie interwencyjne. Do wniosku należy dołączyć: 

  1. oszacowanie wraz z dokumentacją, na podstawie której zostało ono dokonane, albo zobowiązanie do przesłania tego oszacowania wraz z tą dokumentacją w terminie 5 miesięcy od dnia otrzymania świadczenia interwencyjnego;
  2. dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych - jeżeli zawarł taką umowę, albo oświadczenie o niezawarciu takiej umowy;
  3. oświadczenie o faktycznym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej;
  4. oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej na dzień wydania rozporządzenia;
  5. zobowiązanie do prowadzenia działalności gospodarczej oraz zobowiązanie do utrzymania poziomu zatrudnienia.

 Świadczenie interwencyjne: kwota

Świadczenie interwencyjne przysługuje w wysokości wskazanej we wniosku, jednak nie może ona przekroczyć wysokości poniesionej szkody ustalonej zgodnie ze sposobem wskazanym we wniosku. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 października 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie, maksymalna wysokość przyznawanego świadczenia interwencyjnego wynosi 1 000 000 zł.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Moja firma
Pracownicy nie chcą już owocowych czwartków? Te 3 benefity warto wprowadzić w firmie
14 lis 2024

Kiedyś praca zdalna była benefitem, dziś coraz częściej jest standardem. Jakie teraz oczekiwania mają pracownicy w zakresie benefitów pozapłacowych? Co może oferować pracodawca?

Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy
13 lis 2024

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?
13 lis 2024

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?
13 lis 2024

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku
13 lis 2024

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków
12 lis 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?
12 lis 2024

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA
07 lis 2024

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?
05 lis 2024

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?
05 lis 2024

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

pokaż więcej
Proszę czekać...