PKEE: sposoby na obniżenie rachunków za prąd. Świadomość rośnie

energia elektryczna / Shutterstock

Dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej i zaangażowaniu spółek energetycznych, rachunki konsumentów nie wzrosły. Niebagatelną rolę odegrała też stale rosnąca świadomość w zakresie programów osłonowych i czynników wpływających na kształtowanie cen energii w Polsce.

Wojna przekłada się na ceny energii 

Pełnoskalowa agresja na Ukrainę i szantaż energetyczny Rosji wobec Zachodu bezprecedensowo wpłynęły na wzrost cen surowców potrzebnych do wytwarzania energii. Na wzrost kosztów wytwarzania energii wpłynęły też rosnące bezprecedensowo ceny uprawnień do emisji CO2. Zarówno Polska, jak i cały świat musiały sprostać największemu w historii kryzysowi energetycznemu. Dlatego poszczególne rządy i firmy energetyczne podjęły intensywne działania dla ochrony odbiorców energii przed jego skutkami.

Polski Komitet Energii Elektrycznej regularnie bada postawy i świadomość Polaków dotyczące sytuacji na rynku energii. Według sondażu przeprowadzonego w maju 2023 r. na zlecenie PKEE, aż 78 proc. Polaków miało w poprzednim roku styczność z informacjami dotyczącymi nadchodzących zmian cen energii elektrycznej. 84 proc. tych osób twierdzi, że byli ostrzegani przed podwyżkami. 73 proc. respondentów uznaje jednocześnie, że wzrosty cen obciążyły ich budżet tylko nieznacznie lub były odczuwalnie, ale do zaakceptowania (odpowiednio 37 i 36 proc.).

Większość ankietowanych winą za drogi prąd obciąża inflację

Rządowe programy chroniące domowe budżety przed wzrostem cen energii zadziałały efektywnie. Wyniki badania pokazują, że Polacy zauważyli ten wspólny wysiłek rządu i spółek energetycznych – mówi Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. Przy tak złożonym zbiorze różnorodnych czynników wpływających na ceny prądu, troska o świadomość konsumentów w tym zakresie jest inwestycją w bezpieczeństwo energetyczne Polski w długiej perspektywie – dodaje.

61 proc. badanych głównego powodu wzrostu cen energii upatruje w inflacji. O tym, że prąd podrożał przez wysokie ceny surowców czy wojnę w Ukrainie, przeświadczonych jest połowa respondentów (odpowiednio 52 i 45 proc.). Co szczególnie istotne, społeczeństwo jest bardzo dobrze zorientowane w kwestii programów wsparcia chroniących domowe budżety przed wpływem podwyżek cen. O dodatku węglowym słyszało 73 proc. Polaków, a o Tarczy Antyinflacyjnej, Solidarnościowej i o dodatku energetycznym słyszało odpowiednio 67, 65 i 59 proc. badanych. 

Tarcza Solidarnościowa - program zakładający zamrożenie cen energii 

Warto przypomnieć, że Tarcza Solidarnościowa to program zakładający zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, które ograniczą zużywanie prądu. Zamrożenie cen energii na poziomie z ubiegłego roku dla limitu zużycia od 2 do 3 tysięcy kilowatogodzin, w połączeniu ze świadomością możliwości płacenia mniej za prąd, wpływa na większe skoncentrowanie na oszczędzaniu. Dzięki temu rozwiązaniu gospodarstwa domowe zaoszczędzą w tym roku może od 2 do 3 tysięcy złotych.

Wiedza o możliwościach i dobrych sposobach na racjonalne zużywanie prądu, przekłada się wprost na obniżenie rachunków.

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

pokaż więcej
Proszę czekać...