Miesięczny Indeks Koniunktury: pierwsze sygnały odbicia w gospodarce?

Czy to sygnał końca kryzysu w gospodarce? / STELLANTIS

W czerwcu Miesięczny Indeks Koniunktury wzrósł o 0,4 pkt do poziomu 96,0 pkt po spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 pkt - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i BGK. Zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej.

W gospodarce więcej negatywnych nastrojów 

Jak przekazał Polski Instytut Ekonomiczny, Miesięczny Indeks Koniunktury od sierpnia 2022 r. jest poniżej poziomu neutralnego, tj. 100,0 pkt. Oznacza to – wyjaśniono – przewagę nastrojów negatywnych, odzwierciedlających obawy przedsiębiorców związane z wysokimi kosztami pracy.

Instytut poinformował, że MIK wzrósł w czerwcu o 0,4 pkt mdm do poziomu 96,0 pkt wobec spadku w poprzednim miesiącu o 0,8 pkt. Zaznaczono przy tym, że wskaźnik pozostaje niższy o 1,4 pkt w porównaniu do najwyższej wartości w tegorocznym odczycie, tj. 97,4 pkt w styczniu. "Wartość obecnego MIK jest o 9,0 pkt niższa niż ubiegłoroczny odczyt czerwcowy (105,0 pkt)" – podano.

Wskaźniki wynagrodzeń i popyt na plus

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że o poprawie wyniku MIK mdm w czerwcowym odczycie w największym stopniu zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej firm, których wartości utrzymują się powyżej poziomu neutralnego i wzrosły w ujęciu miesięcznym.

Jak wskazała ekspertka PIE Katarzyna Dębkowska, poziomy MIK od trzech miesięcy oscylują wokół 96 pkt, co oznacza "pewną stagnację w negatywnej ocenie koniunktury". Zastrzegła zarazem, że w czerwcowym odczycie wzrósł wskaźnik wartości sprzedaży. "To zapewne reakcja na odnotowany w poprzednim miesiącu wzrost wskaźnika liczby nowych zamówień. Zwiększony popyt na produkty lub usługi obserwowany w kwietniu przełożył się na większą wartość sprzedaży w maju" - stwierdziła analityczka.

"Niestety, w ostatnim odczycie znów zanotowaliśmy spadek wskaźnika nowych zamówień. To przełożyło się na większy udział firm ze zbyt dużymi mocami produkcyjnymi (18 proc.) w porównaniu z deklarującymi zbyt małe moce produkcyjne (13 proc.)" – oceniła Dębkowska.

Zgodnie z opracowaniem PIE i BGK wśród komponentów czerwcowego MIK wartości przekraczające poziom neutralny dotyczą: wynagrodzeń (113,8 pkt), płynności finansowej (110,6 pkt) i zatrudnienia (104,0 pkt). Wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej wzrosły odpowiednio o 5,1 pkt i +5,2 pkt mdm, ale wskaźnik zatrudnienia spadł o 4,5 pkt mdm. "Wartości tych komponentów od lutego br. utrzymują się powyżej progu neutralnego (100,0)" – zaznaczono.

Co utrudnia firmom rozwój? Nie tylko droga energia 

Jak wynika z raportu, koszty pracownicze po raz pierwszy stały się główną barierą utrudniającą działalność firmom - takiej odpowiedzi udzieliło 71 proc. przedsiębiorstw (spadek o 1 pkt proc. mdm). Koszty pracownicze utrudniają działalność przede wszystkim firmom produkcyjnym (75 proc.), które jednocześnie borykają się częściej niż inne branże z rosnącymi cenami energii (71 proc.).

"Niepewność gospodarcza dokucza głównie firmom z branży TSL i handlowym (odpowiednio: 76 proc. i 75 proc.). Na rosnące koszty finansowania wskazują głównie firmy TSL (40 proc.), a niedostępność pracowników jest zauważalna przede wszystkim w budownictwie (53 proc.). Problemy związane z zatorami płatniczymi i niedostępnością produktów doskwierają przede wszystkim firmom handlowym (odpowiednio: 49 proc. i 29 proc.)" – stwierdzono.

25 proc. przedsiębiorców zatrudnia osoby spoza UE

W opracowaniu podano, że 25 proc. badanych przedsiębiorstw zatrudnia cudzoziemców niebędących obywatelami UE, 66 proc. "nie zatrudnia i nie planuje takiego zatrudnienia", a 9 proc. "nie zatrudnia, ale planuje taką możliwość". Jak przekazano, 52 proc. przedstawicieli dużych podmiotów deklaruje, że zatrudnia obywateli spoza UE. Odpowiedzi takiej udzieliło 36 proc. średnich, 28 proc. małych i 12 proc. mikrofirm.

"Największy odsetek zatrudniających obywateli spoza UE występuje w firmach produkcyjnych, najmniejszy w handlu. Wśród planujących takiego typu zatrudnienie największy odsetek dotyczy budownictwa" – podsumowano.

Czym jest Miesięczny Indeks Koniunktury?

Miesięczny Indeks Koniunktury jest narzędziem badającym nastroje gospodarcze przedsiębiorstw w Polsce opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. MIK powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów w siedmiu kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa. 

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...