Złoto jako waluta? Teksas chce rewolucji, inne stany również

Złoto zawsze w cenie

Oddolne inicjatywy przywrócenia metali szlachetnych do roli środka wymiany coraz częściej pojawiają się w Stanach Zjednoczonych. O szansach powrotu do standardu złota po 5 dekadach tymczasowego zawieszenia krążą już legendy. Politycy i bankierzy centralni nie chcą o tym nawet słyszeć. Z kolei zaprzyjaźnieni z kruszcem inwestorzy mocno trzymają za takie rozwiązanie kciuki. 

Złoto popularne w dobie inflacji 

Epizod wystrzału inflacji sprzed roku zbiera swoje żniwo na całym świecie. Jedną z jego konsekwencji jest zwrócenie uwagi przeciętnych obywateli na to, skąd biorą się rosnące ceny, czym jest siła nabywcza walut, którymi posługujemy się na co dzień i dlaczego w długim terminie ta siła maleje. Stąd już natomiast bardzo krótka droga do rozpoczęcia poszukiwania rozwiązań w zakresie zabezpieczenia się przed tymi inflacyjnymi zjawiskami i trafienia na sektor metali szlachetnych. Jak się okazuje, samo zabezpieczenie już posiadanych oszczędności to jedno, ale za oceanem jest niemała grupa osób, która chciałaby także posługiwać się środkiem wymiany, który ma swoje pokrycie w złocie.

Nowy bitcoin w złocie?  

Na początku kwietnia otrzymaliśmy bardzo ciekawe informacje ze stanu Teksas, w którym pojawiła się inicjatywa zmierzająca do ustanowienia własnej, cyfrowej waluty w pełni pokrytej złotem. Ustawę w tej sprawie zaproponowali senatorowie Bryan Huges oraz Mark Dorazio. Rozwiązanie takie może zostać wprowadzone w związku z obowiązującym w USA prawem stanowym. Byłaby to zatem realna alternatywa względem zarówno dolara amerykańskiego, jak i coraz bardziej prawdopodobnego CBDC.

Nowa waluta cyfrowa miałaby być w pełni wymienialna na złoto lub na dolara. Każda jej wyemitowana jednostka stanowić będzie określony ułamek uncji trojańskiej złota znajdującego się w funduszu powierniczym Texas Bullion Depository. Jej posiadacz może ją w dowolnej chwili przenieść na rzecz drugiej osoby drogą elektroniczną. W momencie nabycia takiej jednostki cyfrowej waluty stanu Teksas, kontroler będzie musiał zakupić fizyczne złoto odpowiadające wielkością ilości wyemitowanych jednostek za dolary otrzymane od nabywcy. Odwrotna sytuacja będzie natomiast miała miejsce, gdy posiadacz jednostki zdecyduje się wymienić ją na dolara. Wówczas odpowiednia ilość złota musi zostać sprzedana. Co równie ważne, ten nowy środek rozliczeniowy nie będzie brał udziału w realizacji zadań budżetowych, a więc będzie pełnił tylko rolę środka wymiany.

Można zatem przypuszczać, że będzie to bardzo dobra alternatywa dla mieszkańców Teksasu, natomiast ewentualna konwersja ponownie do dolara pojawi się w przypadku konieczności nabycia czegoś spoza Teksasu.

Nie tylko Teksas chce złota w wersji walutowej 

Choć szanse na dobrowolny powrót do standardu złota ocenić można obecnie jako bardzo mało prawdopodobne, bowiem oznaczałoby to koniec ze swobodnym emitowaniem waluty, takie oddolne inicjatywy jak w Teksasie, są zdecydowanie ważnym krokiem, przy okazji nagłaśniającym rolę metali szlachetnych w systemie monetarnym. I być może otwierającym też co poniektórym oczy na fakt, że od sierpnia ‘71 roku dolar nie jest już zabezpieczony złotem. Według badania Genesis Mining jeszcze w 2019 roku 1/3 Amerykanów sądziła, że jest inaczej.

Teksas nie jest pierwszym stanem chcącym przywrócenia metali szlachetnych do rozliczeń. Na początku kwietnia w tym kontekście była także mowa o Arkansas. Warto mieć na uwadze, że ten oddolny ruch w USA jest znacznie szerszy, niż się powszechnie wydaje. Według ostatniej aktualizacji, datowanej na 3 kwietnia, 20 stanów oczekuje na rozpatrzenie ustaw, które torują drogę do uznania złota i srebra za prawny środek płatniczy. Jeśli dołożymy do tego ustawę Utah Legal Tendender Act z 2011 roku oraz Wyoming z 2018, a także wspomniany dziś przypadek Teksasu, to okaże się, że łącznie już 23 stany prowadzą działania mające na celu przywrócenie złota i srebra do systemu monetarnego.

Pozostaje nam teraz uważnie przyglądać się, jak pójdzie Teksasowi implementacja cyfrowej waluty w pełni zabezpieczonej kruszcem. Jeśli na tym polu uda się odnieść sukces, można zakładać, że także kolejne stany zaczną podążać przetartą już ścieżką. Czasowo może się to zbiegać z zaplanowanym na sierpień szczytem państw grupy BRICS w RPA, gdzie według wstępnych zapowiedzi ma już zostać oficjalnie zaprezentowana nowa waluta tego bloku. Nie brakuje oczywiście głosów, że złoto także odgrywać będzie wiodącą rolę w zakresie jej zabezpieczenia. Bez dwóch zdań ten rok ma szanse wywrócić obecny system monetarny do góry nogami. 

Autor: Tomasz Gessner, Główny Analityk firmy Tavex

Źródło: Tavex

Zobacz także: Waluta

Moja firma
Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?
13 maja 2024

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

pokaż więcej
Proszę czekać...