Firmy budowlane jako pierwsze poczuły poprawę koniunktury. To dobry zwiastun dla całej gospodarki

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Budownictwo jako pierwsze sygnalizuje poprawę koniunktury i wkracza na ścieżkę ponownie szybkiego wzrostu gospodarczego / shutterstock

Trudno już uznać to za efekt wzmożonego popytu na mieszkaniowym rynku pierwotnym i wtórnym czy przekonania, iż odmrożone przez Unię Europejską środki dla Krajowego Planu Odbudowy zamienią całą Polskę błyskawicznie w jeden plac budowy. Fakt jest jednak taki, że branża budowlana jako pierwsza – i jak dotąd jedyna – widzi, że w gospodarce czas na powrót do dobrej koniunktury.

Takie wnioski nasuwają się po analizie najnowszych danych (24 października br.) Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) dotyczących wyników budownictwa we wrześniu, potwierdzają je natomiast cenione przez ekonomistów Branżowego Barometru EFL, które zostały opublikowane 6 listopada.

 

Budowali drogi i mosty, wzięli się za budynki

Z ogłoszonej w październiku analizy GUS „Dynamika produkcji budowlano-montażowej we wrześniu 2023 roku” wynika, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób we wrześniu 2023 r. była wyższa o 11,5% w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku (przed rokiem wzrost o 0,2%) oraz wyższa o 11,4% w stosunku do sierpnia br. roku (przed rokiem wzrost o 3,4%).

We wrześniu 2023 roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 17,9%, realizujących prace budowlane specjalistyczne – o 10,0% oraz zajmujących się wznoszeniem budynków – o 3,9%.

W stosunku do sierpnia 2023 roku zaobserwowano wzrost produkcji we wszystkich działach budownictwa, przy czym w jednostkach specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 13,6%, zajmujących się wznoszeniem budynków – o 10,0% oraz wykonujących prace budowlane specjalistyczne – o 9,0%.

Oznacza to, że na razie koniunkturę w budownictwie napędzają głównie zamówienia publiczne – w tym przede wszystkim budowa dróg i związanych z nią obiektów infrastrukturalnych. Czas na inwestycje finansowane z KPO, w tym w energetyce OZE i szeroko rozumianych przedsięwzięciach termomodernizacyjnych dopiero nadejdzie. Podobnie z efektem programu Bezpieczny Kredyt 2 procent – z płytkiego rynku zwłaszcza nowych mieszkań wszystkie nieruchomości znikają w mgnieniu oka, nie inaczej jest z rynkiem wtórnym. Zarówno pieniądze ze sprzedaży pierwszych jak i drugich skłonią z pewnością i deweloperów, i innych posiadaczy pozyskanych w ten sposób środków w nowe inwestycje mieszkaniowe, co statystki GUS pokazą zapewne za miesiąc albo za kwartał w liczbie nowych pozwoleń na budowę.

Koniunktura dla budownictwa: najbliższa przyszłość jeszcze lepsza

Nadzieje na dłuższą poprawę sytuacji w budownictwie podtrzymuje subindeks Barometru EFL dla branży budowlanej na IV kwartał br. wyniósł 52,7 pkt., o 4,7 pkt. więcej niż kwartał wcześniej. To najwyższy odczyt od ponad dwóch lat – poprzednio w III kwartale 2021 roku wyniósł 52,9 pkt., oraz najwyższy wśród sześciu badanych branż.

W szczególności widać wzrost optymizmu w obszarze sprzedaży. Ponad 23% przedsiębiorców liczy na większe zamówienia w ostatnich miesiącach roku, podczas gdy kwartał wcześniej ten odsetek wynosił tylko 11%.

– Ostatni tegoroczny odczyt Barometru dla branży budowlanej pozytywnie zaskakuje. Choć firmy cały czas działają w trudnych warunkach związanych z wysoką inflacją, konfliktami zbrojnymi czy mniejszym napływem środków unijnych, to jednak po raz pierwszy od dwóch lat wartość subindeksu przekroczyła próg ograniczonego rozwoju wynoszący 50 punktów – komentuje Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Ekspert potwierdza zasadniczą zmianę w strukturze realizowanych przedsięwzięć. Do tej pory motorem napędowym budownictwa były głównie projekty drogowe, jednak jak wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu, po raz pierwszy od niemal roku, odbiły także projekty dotyczące wznoszenia budynków.

– To może być początek trendu, zgodnie z którym to wznoszenie budynków będzie napędzać branżę budowlaną za sprawą niższych stóp procentowych czy rządowym programom – uważa Radosław Woźniak.

Deweloperzy znów ruszyli do firm budowlanych z zamówieniami

Wrzesień być może przyniósł też w końcu tak długo oczekiwany przełom w budownictwie mieszkaniowym. Przywoływane już październikowe analizy GUS wykazują, że w sumie w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku rozpoczęto budowę 139 tys. lokali, co oznacza wynik gorszy od uzyskanego w analogicznym okresie ub. roku o niemal 16 proc.

Z kolei sami deweloperzy od początku roku przekroczyli we wrześniu poziom 80 tys. nowych budów, co także oznacza kilkunastoprocentowy regres w relacji rok do roku.

Jednak zdecydowanie bardziej liczącym się wynikiem jest ten osiągnięty w samym wrześniu na poziomie 12,2 tys. jednostek, o 13 proc. lepszym miesiąc do miesiąca i aż 40 proc. powyżej osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku – podkreśla Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Nie jest to może jeszcze rezultat gwarantujący zrównoważenie napierającego za sprawą Bezpiecznego Kredytu 2 procent popytu na nowe mieszkania, ale na pewno świadectwo determinacji deweloperów w dążeniu do eliminacji ryzyka zupełnego załamania równowagi popytowo-podażowej pierwotnego segmentu mieszkaniówki. Zdaniem eksperta, tym samym istotnie wzrosło prawdopodobieństwo zdecydowanego odreagowania trwającego od ponad roku marazmu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym.

Moja firma
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?
10 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...