Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
rozwiń więcej
Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana / Depositphotos

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

W sprawie rozpatrzonej przez Naczelny Sąd Administracyjny chodziło o transakcję regulowaną ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2131). Rynek mocy charakteryzuje się tym, że działają na nim dwie główne strony: operator oraz dostawca mocy. Operatorem, pełniącym rolę monopolisty, jest spółka Skarbu Państwa - Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (dalej: PSE) Pod drugiej stronie są duże elektrownie należące do przedsiębiorstw, w których Skarb Państwa lub jego zależne spółki mają przynajmniej pozycję dominującą. Jednak zgodnie z art. 61 ustawy o rynku mocy, w płatnościach między operatorem a dostawcą mocy uczestniczy jeszcze trzecia strona - tzw. zarządca rozliczeń (także w całości należy do Skarbu Państwa). Chociaż zarządca rozliczeń nie jest właścicielem rachunku ani środków operatora, to on fizycznie realizuje przelewy z rachunku PSE na rachunek dostawców mocy, działając na podstawie pisemnej dyspozycji operatora. Problemem jest to, że faktyczną datę zapłaty ustala zarządca rozliczeń, ponieważ to on realizuje przelew.

Nietypowy stan faktyczny 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne znalazły się w nietypowej sytuacji. W związku z tym, że przelew wykonuje zarządca rozliczeń, nie wiedzą, kiedy faktycznie dojdzie do uznania rachunku wierzyciela i czy w dniu realizacji przelewu przez zarządcę rachunek dostawcy mocy znajduje się na białej liście VAT. Z tego powodu operator zwrócił się do dyrekcji Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy w kontekście art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, "dzień zlecenia przelewu" to dzień wydania zarządcy rozliczeń pisemnej dyspozycji przelewu, czy dzień faktycznego przelania środków przez zarządcę. PSE uważały, że poprawna jest pierwsza odpowiedź, ponieważ po prostu nie są w stanie określić tego dnia inaczej niż w momencie wydania pisemnej dyspozycji przelewu zarządcy. Potem tak naprawdę nie od nich zależy, którego dnia zarządca faktycznie zrealizuje przelew i czy w chwili jego dokonania rachunek odbiorcy będzie na białej liście VAT.

Data przelewu zdaniem Dyrektora KIS

Dyrektor KIS uznał stanowisko PSE za nieprawidłowe. Stwierdził, że dniem zlecenia przelewu jest data, w której zarządca rozliczeń faktycznie przelewa pieniądze z rachunku operatora na rachunek dostawcy mocy, a nie dzień wydania pisemnej dyspozycji przez operatora. Fiskus stwierdził, że prymat ma tu wykładnia językowa, a ponieważ art. 15d ustawy o CIT nie definiuje "dnia zlecenia przelewu", należy odwołać się do art. 63c prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2488). Dyrektor KIS uznał, że zgodnie z tym przepisem jest to dzień, w którym dłużnik wydaje bankowi (a nie zarządcy rozliczeń) dyspozycję obciążenia jego rachunku określoną kwotą i uznania nią rachunku wierzyciela, w tym przypadku dostawcy mocy. Dlatego też stwierdził, że PSE muszą sprawdzać, czy kontrahent jest na białej liście VAT w dniu, w którym pieniądze rzeczywiście opuszczają ich rachunek. W przeciwnym razie ryzykują utratą prawa do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Data przelewu zdaniem sądów administracyjnych 

Operator zaskarżył tę interpretację, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stanął po jego stronie (sygn. akt III SA/Wa 1758/20). Zgodził się z dyrektorem KIS, że w przepisach podatkowych prymat ma wykładnia językowa, co sugerowałoby, że dniem zlecenia przelewu jest data rzeczywistego obciążenia konta podatnika. Jednak dodatkowo zwrócił uwagę na specyficzne okoliczności tej sprawy, dotyczące rynku regulowanego ustawą, która wymaga obligatoryjnego pośrednictwa trzeciej strony w realizacji przelewów. WSA stwierdził, że w tej sytuacji nie należy kierować się wyłącznie regułami językowymi, ponieważ operator nie ma wpływu na to kiedy przelew zostanie zrealizowany. Co więcej nie może również z góry zweryfikować, czy w dniu, kiedy zarządca przeprowadzi przelew, jego kontrahent będzie na białej liście VAT. Choć PSE mogą po fakcie sprawdzić, czy kontrahent figurował na białej liście VAT w danym dniu, to sąd zauważył, że po upływie pięciu lat nie będą mogły zweryfikować danych takich jak nazwa firmy, NIP, status VAT (zarejestrowany, wykreślony, czynny lub zwolniony), REGON.

WSA uznał, że w tej nietypowej sytuacji "dniem zlecenia przelewu" jest dzień wydania przez PSE zarządcy rozliczeń pisemnej dyspozycji przelewu. Inna data byłaby niepewna i narażałaby operatora na sankcje, mimo prawidłowego wykonania płatności zgodnie z wymogami ustawy o rynku mocy. Naczelny Sąd Administracyjny podzielił to stanowisko. Jak stwierdził - trudno wymagać od operatora przewidzenia i sprawdzenia, czy w dniu wykonania przelewu przez zarządcę, dostawca mocy będzie na białej liście VAT. Stosowanie wyłącznie wykładni językowej w tej sytuacji byłoby nierozsądne.

Jagoda Trela, Managing Partner ID Advisory 

Zobacz także: Jesteśmy Chinami Europy. Czy zostaniemy także… Tajwanem? Glokalizacja i nearshoring szansą dla Polski
Ile zarabia się w sektorze usług biznesowych w Polsce? Lepiej niż w innych krajach regionu [STAWKI]

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Moja firma
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców
20 wrz 2024

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?
20 wrz 2024

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników
19 wrz 2024

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera
18 wrz 2024

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie
18 wrz 2024

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]
18 wrz 2024

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]
18 wrz 2024

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki
17 wrz 2024

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców
17 wrz 2024

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

pokaż więcej
Proszę czekać...