Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.
- Konieczność wykonania analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej
- Zawód audytora efektywności energetycznej i certyfikowane systemy zarządzania energią
Z wpisu do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że celem zmiany jest wdrożenie niezbędnych środków służących wspieraniu efektywności energetycznej, zapewniających osiągnięcie celów w zakresie efektywności energetycznej na 2030 r. wynikających z dyrektywy 2023/1791 oraz dalszą poprawę efektywności energetycznej po roku 2030.
Konieczność wykonania analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej
Jakie są założenia projektu? Jeden z pomysłów przewiduje, że we wszystkich sektorach gospodarki przy inwestycjach z budżetem powyżej 100 mln euro, lub 175 mln euro dla infrastruktury transportowej inwestor będzie zobowiązany do wykonania analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej.
W projektowanej ustawie proponuje się wprowadzenie celu zmniejszenia zużycia energii finalnej przez instytucje publiczne. Obowiązek ten miałby wynosić 1,9 proc. rocznie w porównaniu z 2021 r. W założeniach przewiduje się również wyznaczenie nowego krajowego celu oszczędności energii finalnej, w tym podcelu uzyskania oszczędności energii finalnej w obszarze ubóstwa energetycznego.
Zawód audytora efektywności energetycznej i certyfikowane systemy zarządzania energią
Nowe przepisy mają ustanowić regulowany zawód audytora efektywności energetycznej, co pozwoli na przeniesienie ciężaru weryfikacji audytów z URE na audytorów. Przewidziane jest też wprowadzenie systemu kwalifikacji, akredytacji i certyfikacji dla zawodu audytora energetycznego oraz dostawców usług związanych ze zużyciem energii.
Przedsiębiorstwa, których średnie roczne zużycie energii wynosi ponad 23,61 GWh (85 TJ) będą miały obowiązek wdrożenia certyfikowanego systemu zarządzania energią. Z kolei przedsiębiorstwa, zużywające ponad 2,78 GWh (10 TJ) będą zobowiązane do przekazywania informacji o zużyciu energii. Z kolei właściciele i operatorzy ośrodków przetwarzania danych o zapotrzebowaniu na energię elektryczną powyżej 500 kW będą zobowiązani do ujawniania ich charakterystyki energetycznej.