REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy. / Fot. Fotolia
Czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie własnej firmy wymaga zaangażowania, odwagi, zdyscyplinowania, zabezpieczenia finansowego, doświadczenia i pomysłu. Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnego biznesu.

Czy jesteś gotowy by zostać swoim własnym szefem?

Dzisiejszy świat charakteryzuje przedsiębiorczość i gospodarka wolnorynkowa. Podstawę stanowią współcześnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli myślisz o tym, aby stać się właścicielem jednej z takich firm, powinieneś najpierw zadać sobie kilka pytań i sprawdzić czy posiadasz odpowiednie zaplecze finansowe oraz wiedzę.

REKLAMA

1. Czy jesteś zaangażowany?

Pamiętaj, że droga do sukcesu w biznesie może być długa. Statystycznie ponad połowa małych firm upada w ciągu pięciu lat, z różnych powodów – zauważa Małgorzata Majewska. Najważniejsze jest to, by być konsekwentnym i nie poddawać się łatwo przeciwnościom. Problemy i potknięcia są zwykle nieuniknione, ale jeśli zdecydujesz się pozostać na obranej ścieżce, Twoje szanse automatycznie wzrosną.

2. Czy jesteś odważny?

Kiedy pracujesz na własny rachunek, musisz przede wszystkim umieć się sprzedać. W przypadku prowadzenia własnej firmy nie ma miejsca na nieśmiałość czy łagodność. Jeśli jesteś przekonany, że nie posiadasz odpowiednich kompetencji komunikacyjnych i przebojowości, możesz porzucić myśl o zakładaniu własnej firmy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Czy jesteś zdyscyplinowany?

REKLAMA

Osiągnięcia w poprzedniej pracy nie zawsze są współmierne do działalności na własny rachunek. Pamiętaj, że wcześniej pewnie miałeś nad sobą kilku przełożonych i klarownie zarysowane obowiązki. Zapytaj sam siebie, czy jesteś w stanie osiągnąć takie same efekty, działając na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oceń swoją samodyscyplinę i umiejętności organizacyjne, zanim podejmiesz ryzyko. Jeśli nie jesteś pewien, znajdź odpowiednie szkolenia i kursy, które pomogą Ci podszkolić Twoje umiejętności – zaznacza Małgorzata Majewska.

4. Czy jesteś finansowo zabezpieczony?

Nie wszystkie firmy przynoszą zysk od razu. Jeśli nie posiadasz funduszy, wsparcia od rodziny czy małżonka lub innego sposobu generowania zysku, wstrzymaj się z decyzją o zakładaniu firmy. Pamiętaj, że poszukiwanie inwestorów czy pożyczki pełnią jedynie funkcje pomocnicze. Oszczędzaj, albo znajdź pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby uzupełnić swoje dochody – radzi Małgorzata Majewska. Jeśli nie spojrzysz realnie na finanse, Twoja firma nie ma szans utrzymać się na rynku.

Pożyczka na założenie firmy - wsparcie w starcie od 17 listopada

5. Czy masz doświadczenie?

Brak niezbędnej wiedzy na temat wybranej dziedziny i prowadzenia biznesu jest jednym z powodów dla których nowe przedsiębiorstwa upadają. Upewnij się, że masz podstawy do tego, by założyć własny biznes i z powodzeniem go poprowadzić. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem małego sklepu, dobrze abyś znał podstawy zarządzania i miał doświadczenia z tym związane. Sama pasja nie wystarczy - przed otwarciem musisz wziąć pod uwagę każdy aspekt działalności  - listę płac, podatki, marketing, dystrybucję, ubezpieczenia, czy potencjalnych klientów – podkreśla Małgorzata Majewska.

Bądź także gotowy na nieustanną naukę, od momentu rozpoczęcia działalności. Stała czujność i obserwacją stanowią ochronę przed kryzysem.

Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA