REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Joanna Niemyjska - Zielona Linia 19524
Agnieszka Juźwiuk
Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce / Fot. Fotolia
Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce / Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Własna działalność gospodarcza to zawsze najlepszy sposób na realizację własnych marzeń i możliwie łatwa droga do wysokich zarobków. Zakładanie działalności w Polsce nie należy do skomplikowanych procedur, a ciekawy pomysł to już połowa sukcesu. Warto również skorzystać z różnych form dofinansowania na założenie biznesu.

W Polsce powstaje coraz więcej firm. Na założenie działalności gospodarczej decydują się często kobiety, które po urodzeniu dziecka tracą pracę lub też pragną zmienić styl życia zawodowego, pracując w dostosowanych do swego rytmu dnia godzinach i  w wybranym przez siebie miejscu. Co ważne, coraz więcej studentów podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Najczęściej są to działalności z związane z nowymi technologiami: sklepy internetowe, wirtualne agencje reklamowe, serwisy internetowe czy też wyszukiwarki. Tego rodzaju firmy zwykle nie wymagają dużych nakładów finansowych na starcie, więc przyciągają młodych i przedsiębiorczych Polaków. W sytuacji jednak, gdy brakuje nakładów finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej, można skorzystać z różnego rodzaju dostępnych dofinansowań. Osoby planujące założenie własnej firmy mogą skorzystać ze środków Funduszu Pracy oraz Unii Europejskiej, m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i Regionalnych Programów Operacyjnych.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Środki z Funduszu Pracy

Ubieganie się o dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy to najlepsze rozwiązanie, jeżeli jest się zarejestrowaną osobą bezrobotną. Można ubiegać się o takie środki w sytuacji, gdy spełnione są określone warunki. 

Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy przyznawana jest w  wysokości do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie wyższej jednak niż 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Urząd pracy może jednak ustalić niższą kwotę dotacji. Osoby zainteresowane dotacją powinny więc śledzić ogłoszenia o konkursach, ponieważ terminy składania wniosków ustalają poszczególne urzędy. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem, że działalność będzie prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy i nie zostanie w tym czasie zawieszona.

Środki z Unii Europejskiej

REKLAMA

Do końca 2011 roku dotacje unijne były bezzwrotne, a od 2012 roku zmieniły się zasady ich przyznawania. Oprócz dotacji bezzwrotnej istnieją także mikropożyczki. Pomoc bezzwrotna przysługuje osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W projektach jest określona grupa docelowa.  O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się osoby pozostające bez zatrudnienia, zarejestrowane jak i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Dofinansowania nie otrzymają osoby pracujące.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei pomoc w postaci pożyczki jest kierowana do osób, które posiadają co najmniej minimalny kapitał początkowy na uruchomienie własnej działalności  gospodarczej. Pożyczki są niskooprocentowane, udzielane na okres 5 lat przez fundusze pożyczkowe. Zasady udzielania bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki mogą różnić się w zależności od województwa.

Należy pamiętać, że procedury postępowania mogą być różne w odrębnych instytucjach dysponujących unijnymi środkami, dlatego też przed ubieganiem się o dotacje, trzeba sprawdzić, na jakich zasadach są one udzielane.

Zobacz również: Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Pożyczka na podjęcie działalności gospodarczej

Nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła możliwość ubiegania się o pożyczkę na otwarcie własnej firmy ze środków Funduszu Pracy. Może się o nią ubiegać osoba bezrobotna, poszukujący pracy absolwent szkoły lub uczelni w okresie 48 miesięcy od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego oraz student ostatniego roku studiów.

Na rozpoczęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów usług doradczych i szkoleniowych, można otrzymać do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie więcej jednak niż 20-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia.

Okres spłaty pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej nie może być dłuższy niż 7 lat, z możliwością skorzystania z karencji w spłacie kapitału na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

CEIDG

Osoby, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą,  w przypadku której prowadzenie nie wymaga dodatkowych zezwoleń i koncesji, od 1 lipca 2011 r. większość formalności mogą załatwić przez Internet. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się poprzez stronę internetową www.ceidg.gov.pl.

Wybór rodzaju działalności

REKLAMA

Zanim rozpoczniemy procedurę rejestracji działalności, konieczne jest wybranie rodzaju działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Nie ma ograniczenia odnośnie liczby możliwych do wpisania we wniosku rodzajów działalności, należy jednak podać dane o działalności, którą rzeczywiście zamierzamy wykonywać w przyszłości.

W związku z wykonywaniem określonej działalności może zaistnieć konieczność uzyskania dodatkowych zezwoleń, licencji, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej. Szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne są na stronie: www.eu-go.gov.pl.

Złożenie wniosku CEIDG-1

Aby osoba fizyczna mogła rozpocząć działalność gospodarczą, powinna uzupełnić i złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w CEIDG jest numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z chwilą złożenia wniosku przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą.

Zobacz też: 8 kroków do założenia własnej firmy w CEIDG

Rejestracja do podatku VAT

Należy pamiętać, że jeżeli przedsiębiorca zamierza być płatnikiem podatku VAT, powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz VAT-R. Przedsiębiorcy samodzielnie składający wniosek w CEIDG i dysponujący podpisem elektronicznym, mogą to zgłoszenie dołączyć do wniosku o wpis do CEIDG.

Wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej jest zwolniony z opłaty, a rejestracja do podatku VAT to koszt w wysokości 170 zł.

Niższe składki ZUS dla rozpoczynających działalność

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia firmy mogą odprowadzać niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Takie osoby po otrzymaniu potwierdzenia zgłoszenia do ZUS (rejestracja firmy w tzw. jednym okienku umożliwiła dokonanie tej czynności na formularzu CEIDG-1 w urzędzie gminy) muszą następnie zarejestrować się w ZUS jako osoby fizyczne zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy po zakończeniu "małego ZUS'u"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA