| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Spółki kapitałowe - cechy

Spółki kapitałowe - cechy

Dowiedz się jakie są charakterystyczne cechy spółek kapitałowych. Ekspert wyjaśnia istotę spółek kapitałowych.

Rozporządzenie udziałem albo akcją dokonane przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców KRS albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest nieważne.

Jeśli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia lub rady nadzorczej, czynność prawna dokonana bez wymaganej uchwały jest nieważna. Zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Potwierdzenie wyrażone po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej. Czynność prawna dokonana bez zgody właściwego organu spółki, wyma­ganej wyłącznie przez umowę spółki bądź statut, jest ważna, jednak nie wyklucza to odpowiedzialności członków zarządu wobec spółki z tytułu naruszenia umowy spółki albo statutu.

Istotą wszystkich spółek jest współpraca co najmniej dwóch wspólników. Jednoosobowa spółka (której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjona­riusza) jest więc wyjątkiem od tej reguły. Wyjątek ten znajduje uzasadnienie w odniesieniu do spółek kapitałowych. W związku ze zgromadzeniem całego kapitału spółki w jednym ręku, Kodeks spółek handlowych przewiduje dla jednoosobowej spółki z o.o. lub akcyjnej pewne odrębności zarówno na etapie tworzenia takich spółek, jak i ich funkcjonowania w obrocie.

Polecamy: Wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s24 - instrukcja wypełniania

Sąd rejestrowy może orzec o rozwiązaniu wpisanej do rejestru spółki kapitałowej (jeśli braki nie zostaną usunięte w terminie wyznaczonym lub nie da się ich usunąć, a od jej wpisu do rejestru nie upłynęło 5 lat) w razie, gdy:

  1. nie zawarto umowy spółki,
  2. określony w umowie albo statucie przedmiot działalności spółki jest sprzeczny z prawem,
  3. umowa albo statut spółki nie zawiera postanowień dotyczących firmy, przedmiotu działalności spółki, kapitału zakładowego lub wkładów,
  4. wszystkie osoby zawierające umowę spółki albo podpisujące statut nie miały zdol­ności do czynności prawnych w chwili ich dokonywania.

Spółka akcyjna oraz spółka z o.o. jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT w wysokości 19% podstawy opodatkowania). Spółka taka wymaga prowadzenia pełnej księgowości (zgodnie z ustawą o rachunkowości).

Poza tym zyski, które trafiają do akcjonariuszy (udziałowców) obciążone są zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub od osób prawnych.

Polecamy: Dlaczego zakładamy własne firmy?

Artykuł jest fragmentem poradnika Spółki. Jaką wybrać? autorstwa Anny Jeleńskiej. Wydawnictwo Wszechnica Podatkowa.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »