REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy

O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy /shutterstock.com
O czym należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji o założeniu firmy /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Chcesz założyć własną firmę, ale zastanawiasz się, jak to zrobić? Postaramy się Ci w tym pomóc i pokazać niezbędne kroki. O czym należy pamiętać?

Zanim zdecydujesz na przygodę z własnym biznesem, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jeśli pracujesz na etacie, zastanów się, czy założenie firmy będzie bardziej opłacalne. Sprawdź, jakie koszty będą wiązać się z prowadzeniem firmy w porównaniu do etatu.

REKLAMA

Musisz również ustalić, ile pieniędzy musisz mieć na start firmy i kiedy zacznie ona przynosić zyski. Pomocny w tym będzie biznesplan.

Przemyśl też, czy chcesz prowadzić firmę samodzielnie, czy ze wspólnikiem. To jedna z najważniejszych decyzji, którą będziesz musiał podjąć już na starcie. Od niej zależeć będą m.in. Twoje obowiązki jak przedsiębiorcy.

Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych spraw, o których powinieneś pamiętać, zanim podejmiesz decyzję o własnej firmie.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastanów się, czy opłaca Ci się zakładać firmę i czy będzie ona przynosiła oczekiwane zyski

Jeśli pracujesz na etacie i zastanawiasz się, czy bardziej opłacalne byłoby dla Ciebie przejście na samozatrudnienie, sprawdź jakie są koszty i obowiązki przy własnej działalności. W oszacowaniu kosztów i zysków z działalności pomoże Ci biznesplan.

Skorzystaj z doradztwa biznesowego

Zanim założysz firmę, skorzystaj z pomocy doświadczonych przedsiębiorców i ekspertów. Istnieje wiele ośrodków doradztwa i programów dla nowych firm – skorzystaj z nich! Przykładem może być m.in. Akademia PARP. Jeśli jesteś bezrobotny i myślisz o własnym biznesie, skontaktuj się ze swoim urzędem pracy.

Sprawdź, czy musisz rejestrować swoją firmę

Nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Sprawdź, w jakich przypadkach powinieneś zakładać firmę. Jeśli wykonujesz drobną działalność, a Twoje przychody w całym roku nie przekroczą 50% płacy minimalnej, możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrową i nie zgłaszać jej do urzędu.

Samodzielnie czy ze wspólnikiem? Wybierz odpowiednią formę działalności

Czy jesteś w stanie samodzielnie sfinansować start Twojego biznesu i jesteś pewien, że sam go sprawnie poprowadzisz? Wybór formy działalności (np. samozatrudnienie albo spółka) to jedna z najważniejszych decyzji przy zakładaniu firmy. Jeśli założysz spółkę, zyski i odpowiedzialność będą rozłożone na wspólników. Zanim założysz firmę, dowiedz się jakie rodzaje działalności możesz prowadzić, jakie są między nimi różnice (podatki, odpowiedzialność wspólników, księgowość, ZUS).

Zobacz: Finanse na start

Znajdź finanse na start

Przed startem zastanów się, czy masz odpowiednie środki na start firmy, zakup wyposażenia, towarów, wypłaty dla pracowników. Nie musisz finansować firmy całkowicie z własnych pieniędzy. Fundusze na rozpoczęcie działalności oferują m.in. urzędy pracy, ale również instytucje prowadzące programy dla młodych przedsiębiorców (np. Wsparcie w Starcie). Możesz skorzystać również z dofinansowania UE.

Nie wiesz jak założyć i prowadzić firmę? Skorzystaj z gotowych rozwiązań

Jeśli chcesz założyć własny biznes ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze go prowadzić, możesz skorzystać z gotowych modeli prowadzenia firmy, takich jak np. franczyza albo działalność agencyjna.

Źródło: biznes.gov

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA