| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Czy handel na allegro to działalność gospodarcza?

Handel w serwisie internetowym allegro.pl już teraz w przypadku większości podmiotów wystawiających przedmioty na aukcje można traktować jako działalność gospodarczą. Działalność ta jest wykonywana bowiem w sposób ciągły i celem osiągnięcia zarobku, zatem nie dziwi zainteresowanie tą działalnością organów podatkowych, ponieważ do tej pory sprzedający na „allegro” prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu obowiązujących przepisów uchylali się od obowiązków z tym związanych.

Ponadto jest to działanie charakteryzujące się ciągłością z uwagi na powtarzalność wykonywania czynności sprzedaży w ten sposób, że tworzą one pewną całość. Jednocześnie z uwagi na ostatnią przesłankę działalnością gospodarczą nie będzie wystawianie okazjonalnie pewnych przedmiotów na sprzedaż, jeżeli nie można uznać, że jest to działalność tworząca pewną całość (np. wystawienie raz na jakiś czas do sprzedaży pewnego przedmiotu, który stał się nam zbędny). Skutkiem powyższego handlujący na „allegro” spełniający powyższe przesłanki są przedsiębiorcami i mają obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej ze wszystkimi skutkami z tego wynikającymi.

Powyżsi handlujący, których możemy określać mianem przedsiębiorców na podstawie przesłanek działalności gospodarczej, a jednocześnie nie rejestrujący tej działalności i co za tym idzie nie uiszczający podatków (w szczególności VAT i dochodowych), składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne etc. pozostają w tzw. „szarej strefie”.

Tzw. „szara strefa” występuje wówczas, gdy działalność gospodarcza nie ma co prawda charakteru przestępczego, ale wiąże się z niedopełnieniem obowiązków formalnych wymaganych przez obowiązujące przepisy prawne. Wiążę się to przede wszystkim z uszczupleniem należności publicznoprawnych Skarbu Państwa, brakiem możliwości otrzymania świadczeń z ubezpieczenia społecznego, jeśli jest to jedyna działalność zarobkowa handlujących na „allegro”.

Co więcej w razie wykrycia takiej działalności handlujący na „allegro” ponosi oprócz odpowiedzialności karnoskarbowej związanej z nieuiszczeniem należności publicznoprawnych, także odpowiedzialność karną przewidzianą w Kodeksie Wykroczeń, a stawka podatku wynosi 75 % podstawy opodatkowania przy przychodach nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach bądź przychodach z nieujawnionych źródeł przychodów.

Polecamy: serwis Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »