| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Gospodarstwo agroturystyczne > Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?

Jak rozliczyć dochody uzyskiwane z agroturystyki?

Coraz częściej osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa rolne decydują się na adaptację pomieszczeń na pokoje z łazienkami, które następnie wynajem ich turystom. Wątpliwości często budzi sposób opodatkowania takiego przychodu. Czy nadal jest to działalność rolnicza?

Ryczałt ewidencjonowany od usług związanych z zakwaterowaniem (PKWIU dział 55) wynosi 17%. W przypadku wyboru tej formy opodatkowania trzeba zaprowadzić ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych a także ewidencję wyposażenia. Zryczałtowany podatek oblicza się na podstawie osiągniętego przychodu a następnie umniejsza o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję wyposażenia oraz, odrębnie za każdy rok podatkowy, ewidencję przychodów, zwaną dalej „ewidencją”. Zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-28 w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego.

Wybranie opodatkowania na zasadach ogólnych według skali podatkowej lub podatku liniowego wiąże się z obowiązkiem zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Podatek jest płatny od uzyskanego dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Konieczne może być także zaprowadzenie ewidencji wyposażenia czy ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Stawka podatku będzie uzależniona od wybranej formy podatkowej i może być stała (podatek liniowy) bądź uzależniona od wysokości uzyskanych dochodów (progresja podatkowa). Zeznanie roczne składa się na formularzu PIT-36 lub PIT-37L do końca kwietnia następnego roku podatkowego.

Polecamy: Gospodarstwo agroturystyczne - Biznes plan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »