REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę transportową – pozwolenia

Jak założyć firmę transportową
Jak założyć firmę transportową

REKLAMA

REKLAMA

Zanim Twoja firma transportowa zacznie działać a Ty zaczniesz zarabiać musisz pamiętać, że w Polsce każda forma odpłatnego transportu osób lub rzeczy jest możliwa jedynie po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Brak takiej licencji oznacza groźbę kary w wysokości 8000 tys. zł.

Licencja udzielana jest na czas oznaczony, nie krótszy niż 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat. Jednakże aby uzyskać licencję należy spełnić szereg warunków (patrz: ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym, tekst jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 z późn. zm.).

REKLAMA

Warunki uzyskania licencji

Chcąc uzyskać licencję trzeba mieć pewność, że spełnia się wymogi tzw. dobrej reputacji, tzn. że przedsiębiorca nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne: karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu przewoźnika, oraz nie wydano w stosunku do przedsiębiorcy prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Redakcja poleca: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Aby uzyskać licencję przynajmniej jedna osoba (jeżeli jest ich kilka) lub przedsiębiorca który ubiega się o licencję musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych wymaga wykazania się wiedzą lub praktyką niezbędnymi do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz wideoszkolenie: Prawo pracy 2015

Osoby, które mogą potwierdzić co najmniej 5-letnie doświadczenie przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego lub zarządzania przedsiębiorstwem wykonującym taką działalność otrzymują certyfikat kompetencji zawodowych po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu z wiedzy potwierdzającej kompetencje zawodowe.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

REKLAMA

Do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego wymagane jest również wykazanie się znajomością zagadnień w zakresie obowiązujących międzynarodowych umów i przepisów transportowych, przepisów celnych oraz warunków i dokumentów wymaganych do wykonywania międzynarodowego tran sportu drogowego. Sprawdzenie niezbędnej wiedzy dokonuje się poprzez egzamin pisemny zdany przed komisją egzaminacyjną.

Ponadto należy uwiarygodnić, że obecna sytuacja finansowa zapewnia podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Oznacza to, że przedsiębiorca musi wykazać się posiadaniem środków finansowych lub majątkiem pokrywającym wydatki w wysokości:
– 9000 euro – na pierwszy samochód przeznaczony do transportu drogowego,
– 5000 euro – na każdy następny pojazd samochodowy,
– 50 000 euro – zabezpieczenia przy wykonywaniu transportu drogowego w zakresie pośrednictwa rzeczy, czyli tzw. spedycji.

Ponadto uzyskanie licencji uzależnione jest od tego czy przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy a także kierowcy przez niego zatrudnieni oraz niezatrudnione osoby ale wykonujące osobiście przewozy na rzecz przedsiębiorcy spełniają wszystkie wymagania dotyczące tego zawodu a określone m.in. w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym oraz w innych przepisach określających wymagania w stosunku do kierowców, a także nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, wiarygodności dokumentów lub środowisku.

I wreszcie chcą uzyskać licencję należy posiadać tytuł prawny do dysponowania samochodami spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport ma być wykonywany.

Zobacz: Dotacje unijne dla firmy transportowej

Organ właściwy do udzielenia licencji

Organem, do którego należy zwrócić się celem uzyskania licencji na wykonywanie transportu drogowego jest w krajowym transporcie drogowym – starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy, natomiast w międzynarodowym transporcie drogowym – minister do spraw transportu.

Zobacz wideoszkolenie: Rozliczanie świadczeń pozapłacowych

Jeśli więc uda się już zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i potrzebne środki finansowe, to wydanie licencji to już w zasadzie formalność. Licencja powinna być wydana w ciągu 30 dni od dnia złożenia wszystkich wymaganych dokumentów. Licencja udzielana jest w drodze decyzji administracyjnej, podobnie odmowa jej udzielenia, zmiana lub cofnięcie.

Polecamy: 7 kroków do założenia własnej firmy

Wniosek o udzielenie licencji

REKLAMA

Ponieważ licencja udzielana jest wyłącznie na pisemny wniosek przedsiębiorcy, powinien on zawierać:
1) oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres;
2) numer w rejestrze przedsiębiorców albo w ewidencji działalności gospodarczej;
3) określenie rodzaju i zakresu, a w krajowym transporcie drogowym taksówką – także obszaru;
4) rodzaj i liczbę pojazdów samochodowych, którymi dysponuje przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie licencji;
5) czas, na jaki licencja ma być udzielona.

Do wniosku o udzielenie licencji, należy dołączyć odpis z rejestru przedsiębiorców albo z ewidencji działalności gospodarczej, kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji statystycznej (REGON), kserokopię zaświadczenia o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej (NIP), kserokopię certyfikatu kompetencji zawodowych przedsiębiorcy lub osoby zarządzającej transportem drogowym w przedsiębiorstwie, zaświadczenie z rejestru skazanych stwierdzające niekaralność przedsiębiorcy i osób zatrudnionych jako kierowcy, dokumenty potwierdzające spełnienie warunków zabezpieczenia finansowego, oświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców spełniających wszystkie warunki określone prawem, i wreszcie wykaz pojazdów samochodowych wraz z kserokopiami krajowych dokumentów dopuszczających pojazd do ruchu, a w przypadku gdy przedsiębiorca nie jest właścicielem tych pojazdów – również dokument potwierdzający prawo do dysponowania nimi.

Aby uniknąć ewentualnych kłopotów należy pamiętać, że prawidłowo wydana licencja powinna zawierać przede wszystkim:
– numer ewidencyjny licencji,
– organ, który udzielił licencji,
– datę udzielenia licencji,
– podstawę prawną,
– przedsiębiorcę, jego siedzibę i adres,
– zakres transportu drogowego,
– rodzaj przewozów,
– oznaczenie obszaru przewozów w krajowym transporcie drogowym taksówką,
– czas, na jaki udzielono licencji.

Organ udzielający licencji powinien wydać taką liczbę wypisów ile samochodów określonych zostało we wniosku o udzielenie licencji.

Bardzo istotne jest również, że uzyskanie licencji na krajowy transport drogowy osób nie równa się z możliwością wykonywania transportu drogowego taksówką, do tego należy uzyskać odrębną licencję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA