REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę z unijnej dotacji?

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
W jaki sposób założyć firmę z unijnej dotacji?
W jaki sposób założyć firmę z unijnej dotacji?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niedawno właśnie złożyłam wniosek o dotacje unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Mój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, dotacje otrzymałam i założyłam firmę. Poniżej napiszę Państwu co trzeba zrobić aby odnieść sukces. Zanim zaczniemy myśleć skąd wziąć pieniądze na założenie firmy warto wiedzieć co chcemy robić. Banalne, ale wiele osób wie że chce mieć własną firmę, rządzić w niej i mieć z tego dochody, ale nie myślą o tym, czym się firma będzie zajmowała i jak ma się utrzymać na rynku.

Zacznijmy więc od początku. Wiemy już, że mamy dosyć pracy na czyjś rachunek i wysłuchiwania uwag przełożonych i chcemy mieć własną firmę. Jeśli taki pomysł przemknął nam przez głowę, skoro powiedziało się A to warto powiedzieć B.

REKLAMA

W czym jesteśmy najlepsi...

Musimy ustalić w czym jesteśmy najlepsi, co lubimy robić – bo może uda się połączyć przyjemne z pożytecznym. Nigdy nie powinniśmy się decydować na coś co wydaje nam się, że opanujemy, że się tego nie nauczymy, bo zanim biznes wystartuje, to zbankrutujemy. Nie można być specjalistą po jednym szkoleniu z danej dziedziny.

Redakcja poleca: PITY 2015 z płytą CD

Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Najbardziej optymalną sytuacją jest gdy już posiadamy doświadczenie w danej dziedzinie. Jeśli np. ktoś chce założyć warsztat samochodowy, to największe szanse ma na to ktoś kto wcześniej pracował jako mechanik samochodowy. Ktoś kto wcześniej sprzedawał w sklepie sam może taki sklep założyć. Chodzi o to, że jako pracownik zdążyli Państwo poznać mechanizmy rządzące firmą. Wiecie jakie działania są dobre a jakie nie. Wiecie co ewentualny personel powinien umieć i wiedzieć. To jak nic zaprocentuje na dalszych etapach zakładania firmy a przede wszystkim na etapie prowadzenia własnego biznesu.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Polecamy poradnik: FAKTURY 2014

REKLAMA

Następnie warto dokładnie przemyśleć do kogo chcemy trafić z naszym produktem czyli kto będzie naszym targetem, czyli grupą docelową. Nigdy nie ma tak, że nasz produkt jest lub może być dla wszystkich. Nawet pieczywo i masło nie są dla wszystkich, bo noworodki tego nie jedzą i ludzie na specjalnych dietach też nie. Zatem musimy ustalić czy chcemy trafiać do klienta indywidualnego czy też do grup klientów.

Czy to będą osoby indywidualne jak te przychodzące do warzywniaka na zakupy. Może to będzie określona grupa klientów jak np. kobiety w ciąży, albo pasjonaci lotnictwa, a może właściciele psów. Można to jeszcze dalej uszczegółowić – a jeśli naszym klientem będą właściciele psów to czy wszystkich psów a może tylko małych albo tylko dużych? A może produkty lub usługi naszej firmy będą kierowane do innych firm? Wtedy wchodzimy już na rynek B2B to skrót od anglojęzycznego określenia business to business (w wolnym tłumaczeniu: firma dla firmy). W takim wypadku klientami naszej firmy są inne firmy. Wtedy trzeba określić sektor działalności i wielkość firm do jakich chcemy trafić. 

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!


Koszty na start...

Jeśli wiemy, że istnieje możliwość uzyskania dotacji to nie możemy sobie założyć nie wiadomo jak wysokiej kwoty na start, bo później się rozczarujemy czytając regulamin konkursu który określa na jakie działania ile procent całości kwoty możemy przeznaczyć. 

REKLAMA

Tak więc bez hurra optymizmu i bez rozbuchanych do granic możliwości zachcianek. Weźmy pod uwagę tylko te koszty które są rzeczywiście niezbędne. Robiąc listę wydatków niezbędnych do rozpoczęcia działalności warto sobie myśleć, że wydajecie własne pieniądze. Zatem trzeba rozważyć, czy rzeczywiście potrzebny jest nam lokal? Jeśli ktoś zakłada warsztat samochodowy czy sklep to oczywiście wynajęcie lokalu albo jego zakup będzie niezbędne. Ale są takie firmy których start nie jest uzależniony od tego czy stać nas na lokal czy nie.

Jeśli zakładają Państwo biuro rachunkowe to przecież można pracować w mieszkaniu, w mieszkaniu zarejestrować działalność gospodarczą. Przecież dokumenty klient może przesłać mailem albo możemy pojechać do klienta. Jeśli jest to firma oferująca usługi kosmetyczne to firmę także można zarejestrować w mieszkaniu a usługi wykonywać u klientek/klientów w mieszkaniu. Może się to okazać nawet korzystniejsze, bo klient nie traci czasu na dojazd do nas. Jest tylko utrudnienie dla nas, bo musimy się poruszać komunikacją miejską albo samochodem (jeśli posiadamy).

Prawie każda firma dysponuje już komputerem. Jeśli mamy już prywatny komputer to można go na początku przekształcić w służbowy. Jak się dorobimy to kupimy sobie nowy –„wypasiony”. Niezbędne opłaty to oczywiście różnego rodzaju podatki, opłaty za media, reklama, niezbędne specjalistyczne oprogramowanie lub narzędzia pracy. Dla krawcowej będzie to np. maszyna do szycia. Dla grafika czy księgowej będą to specjalne programy komputerowe. Wszystko zależy od tego jakiego rodzaju to będzie działalność gospodarcza.

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji?

Analiza SWOT...

Gdy już wiemy co chcemy robić, do jakiego klienta trafić i ile musielibyśmy na starcie zainwestować to warto przeprowadzić małą analizę SWOT. Jest to analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń. Najprościej jest podzielić kartę papieru na 4 części. Lewy górny kwadrat to mocne strony, prawy górny to słabe. Dolny lewy kwadrat do szanse a prawy do zagrożenia.

Górne kwadraty dotyczą kwestii na które my osobiście będziemy mieć wpływ. Dolne kwadraty to wszystkie te czynniki na które nie mamy wpływu takie jak np. zmiana w prawie podatkowym itp. Analiza ta doskonale pokaże nam gdzie są słabe punkty naszego projektu, czy warto z nim startować o unijne dofinansowanie czy nie. Jeśli jeszcze się nie kwalifikujemy to przynajmniej wiemy co poprawić.

Warto też pomyśleć o wyborze formy opodatkowania dochodów. Trzeba się też zastanowić czy chcemy być tzw. VAT-owcem czy też nie. A może ryczałt? Jeśli wśród znajomych nie macie Państwo takich którzy są biegli w księgowości to warto wybrać się do Urzędu Skarbowego. Urzędnicy mają obowiązek udzielić informacji w dodatku będziecie mieć państwo informację z pierwszej ręki.

Następnie jeśli wiemy, że sami finansowo nie sprostamy wydatkom na założenie firmy to szukamy możliwości dofinansowania. Są dwie możliwości. Pierwsza to jednorazowe bezzwrotne środki na założenie własnej działalności gospodarczej. Środkami tymi dysponują Urzędy Pracy. Druga możliwość to także bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

O Autorze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA